Topbaş:Olanları Unutalım
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, katıldığı NTV canlı yayınında Taksim'de yaşananları değerlendirdi.Topbaş, Türkiye'nin kazanmak için senelerdir kulis yaptığı, 2020 Olimpiyatları'nı bu görüntüler yüzünden kaçırılabileceğini söyledi.
 
Polisin geri çekilerek Gezi Parkı'nın halka açılmasıyla ilgili 'geç alınmış bir karar' yorumunu yapan Topbaş, bölgeyle ilglili projelerden de bahsetti.
 
Sökülen ağaçların parka geri getirileceğini söyleyen Topbaş, "563 olan ağaç sayısını 600'e çıkaracak bir çalışma yapacağız" dedi.
 
Topbaş, olayların ise 'algı yönetimindeki eksiklik'ten kaynaklandığını söyledi.
 
DERSLER ÇIKARDIK 
 
Yaşananlardan bazı dersler çıkarttıklarını da dile getiren Topbaş, "Belki başından itibaren daha detaylı bilgileri panolar şeklinde bu bölgede koymuş olsaydık, bu yapılan çalışmaları da anlatsaydık, bunu istismar etmek isteyenlere de fırsat vermemiş olacaktık" diye konuştu.
 
Kadir Topbaş, röportajda şunları kaydetti:
 
"Oraya gelenlerin büyük bir bölümünün, Gezi Parkı'ndaki ağaçların söküldüğü, Topçu Kışlası'nın inşaatının başladığı yönünde kendilerine gelen yanlış bilgilerle hareket ettiğini düşünüyorum.
 
Çevrecilerin bu duygularını dile getirme anlamında iyi niyetle geldiklerini düşünüyorum. Aslında bunu trafiği yeraltına alan çalışmamızın son aşamasındaki, yaya bölümüyle ilgili inşaatın ortaya çıkardığı bir sorun olarak görmekteyiz.
 
'İSTİSMAR EDİLDİ'
 
Orada belki algı yönetiminde bir eksikliğimiz var. Belki daha detaylı bahsedilebilirdi ancak bunu istismar etmek isteyenlerin de olduğunu düşünüyorum. Halkımızın büyük bir bölümü bunun farkında değil. Esasında yapılan, 5 tane ağacın kaldırılarak, yer yer 2-2.5 metrelik genişlemeyle tretuvarda bir yaya güvenliği oluşturmak ve bu 5 ağacı taşımak suretiyle parkla bütünleşecek duvarı ötelemekten başka bir şey değil.
 
Yani bu yayalaştırma projemizin son aşamasındaki bir parça. 5 ağaç buradan Abide-i Hürriyet Parkı'na taşındı. Diğer 2 tanesi nitelikli görülmediği için orada bırakılmış. Kepçelerle harekete başlanınca da çok duyarlı insanlarımız bunu dile getirirken, birileri de bunu daha etkili hale getirme yönünde hareket etmişler.
 
Genelde oraya gelenlere 'niçin geldiniz' diye sorsanız. AVM veya Topçu Kışlası'na karşı olduklarını söyleyeceklerdir. Aslında böyle bir proje yok. Bu, günlük trafikteki yoğunluğu ortadan kaldırmak adına yaptığımız iyi niyetli bir çalışma. Bu çalışmayla ilgili tüm izinler alınmış ve belediye meclisimizde de tüm siyasi partiler de oy birliğiyle karar vermişler, projeyi doğru görmüşler.
 
'ALGI YÖNETİMİNDE EKSİKLİK'
 
Burada bir algı yönetiminde eksiklik var, bunu zamanında anlatamadık. Bunun eksikliğinden kaynaklanan bir sonuç olarak bu noktaya geldi. Hepimiz bazı dersler çıkardık. Burada bazı şeyleri hatırlattı vatandaş bize. Vatandaşa rağmen bir şey yapılamayacağını zaten biliyoruz. Belki başından itibaren daha detaylı bilgileri panolar şeklinde bu bölgede koymuş olsaydık, bu yapılan çalışmaları da anlatsaydık bunu istismar etmek isteyenlere de fırsat vermemiş olacaktık. Şu saat itibarıyla her şey normale dönmeye başladı. Vatandaşlarımıza ve İstanbullulara suhulet tavsiye ediyorum. İnsanların duyguları aklın önüne geçerse başka pozisyonlar ortaya çıkabilir. Geride bıraktığımız sıkıntıları unutarak bundan sonasına daha farklı bakmalıyız.
 
2020 OLİMPİYATLARI'NA ETKİSİ
 
İstanbul'da böyle bir hadisenin yaşanması, dünyaya yansıması izahı olmayan görüntüleri nasıl anlatacağız. 2020 Olimpiyatları'nı İstanbul'a hangi iddiayla davet edeceğiz. Burada bazı kayıplarımız olduğunu düşünüyorum.
 
YENİ PROJELER
 
Şu anda Yenikapı'da 600 bin metrekarelik bir alan oluşturmaktayız. Altını biyolojik tesis yapacağımız alana 10 bin ağaç dikeceğiz. Burada yeni bir buluşma noktası merkezi bir park haline getireceğimiz, Avrupa Yakası'nın en büyük parkını oluşturmaktayız. Aynı şekilde de Maltepe'de sahilinde 20 bin ağaç dikmeyi hedefliyoruz. Biz kente daha fazla yeşil alan kazandırma hedefindeyiz. Her yıl İstanbul'a 1 milyon metrekare aktif yeşil alan ilave etmekteyiz. Yeşili katletme gibi bir duygumuz yok. Vatandaşımızın yanlış algılaması nedeniyle böyle durumlar yaşandı.
 
'POLİS GEÇ KALDI'
 
Polisin çekilmesi çok doğru bir hareket. Belki geç kaldı, daha önce çekilmesi gerekirdi. Çünkü vatandaşlar demokratik ülkelerde kendi fikirlerini, tavırlarını, düşüncelerini, ortaya koyabilirler. Tabii bunları eyleme dönüştürmeden. Ama birilerinin bunları maksatlı olarak kullanmaya çalıştığına yönelik istihbari bilgiler var. Polis şu anda çekildiğine göre, bu sıkıntıları yaşanmamış olarak kabul etmek zorundayız. Yaralılar var, şifa diliyoruz. Biz yaraların sarılması için belediye olarak elimizden geleni yapacağız.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.