TİB\'e MİT dokunulmazlığı için AKP devrede!

AKP’li milletvekillerinin TBMM verdikleri kanun teklifi tartışma yaratacak türden.

Hemen hemen Türkiye’nin yaşadığı hiçbir sorunu umursamayan ve sadece TBMM’de Başbakan Erdoğan’ın geçmesini istediği kanun tekliflerinin kabulü için ve Meclis’ten geçmesini istemediği kanun tekliflerinin reddedilmesi için parmak kaldırıp indirmekten başka bir işleri olmayan AKP’liler belli ki yine gelen talimatlara bağlı olarak Meclis’e bir kanun teklifi verdiler.Söz konusu kanun teklifi telefon dinlemeleri konusunda izin alınan yer olan Bilgi Teknolojileri ve Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın  (TİB), Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) gibi dokunulmaz olması için verilmiş bir teklif.

Kanun teklifi, büyük rüşvet ve yolsuzluk operasyonlarının yapıldığı ve AKP Hükümeti’yle Fetullah Gülen Cemaati’nin savaşının yaşandığı şu günlerde olması çok manidar (şüpheli).  MİT’in Başbakanlığa bağlı olduğunu hatırlatarak, TİB Başkanlığı’na da kısa bir süre önce MİT görevlisi Cemaleddin Çelik’in atanmasının altını çizerek, belki talimatın nereden geldiğini anlamak zor olmasa gerek.

AKP Sivas Milletvekili Hilmi Bilgin ve arkadaşlarının TBMM Başkanlığı’na sundukları kanun teklifine göre:

”Başkanlık personelinin kanunlar kapsamındaki görevlerini yerine getirirken, görevin niteliğinden doğan veya görevin ifası sırasında işledikleri iddia olunan suçlardan dolayı, haklarında cezai soruşturma yapılması, TİB Başkanı için ilişkili bakanın diğer personel için kurum başkanının iznine bağlıdır” hükmü getiriliyor.Böylelikle TİB Başkanı Ulaştırma Bakanı, personeli ise, Bilgi Teknolojileri Başkanı’nın izni olmadan soruşturulamayacak. Hükümet, MİT Müsteşarı ile Müsteşar yardımcılarının ifadeye çağırıldığı 7 Şubat 2012 olayından sonra da MİT yasasında değişiklik yapmış ve çıkarılan yasa ile ”MİT mensuplarının veya belirli bir görevi ifa etmek üzere kamu görevlileri arasından başbakan tarafından görevlendirilenlerin; görevlerini yerine getirirken, görevin niteliğinden doğan veya görevin ifası sırasında işledikleri iddia olunan suçlardan dolayı haklarında soruşturma yapılması başbakanın iznine bağlıdır” hükmü getirilmişti.

Bu yasadan sonra MİT Müsteşarı ile yardımcılarının ifadesi alınamamış ve 4 MİT mensubu hakkındaki yakalama kararı da kaldırılmıştı.

Son olarak Hatay’da durdurulan ve içinden MİT görevlilerinin çıktığı TIR olayında da, bu maddeye dayanarak savcılar tarafından arama yapılamamıştı.

Özetle Türkiye Cumhuriyeti’nin Anayasaya bağlı, laik, demokratik bir hukuk devleti olduğu da artık geçersiz.Yasama, Yürütme (TBMM) ve Yargı’nın bağımsızlığının korunması gerekirken, AKP Hükümeti’yle ve ‘’yetmez ama evetçilerin’’ günü kurtarmaktan ötesini düşünemeyen çıkarcı zihniyetlerinden dolayı Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde  yaşayan Türk Halkı; hiçbir dil, din ve ırk mensubu sıranın kendisine de gelmeyeceğini düşünmesin.

AKP Hükümeti ile Fetullah Gülen Cemaati arasındaki savaş sonrasında hedef yine Türk halkı olacak gibi, 11 yıllık AKP İktidarında sürekli hedef olduğu gibi. (LAE)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.