“TİB, sosyal medya üzerinden yapılan organizasyonlara müdahale edebilir “

CHP İstanbul Milletvekili Ali Özgündüz, Çankaya Köşkü’nün bekletmeden onayladığı Torba Yasa içinde yetkiyle donatılan Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın (TİB) sosyal medya üzerinden yapılan bazı organizasyonlara, ‘hükümeti devirmek için örgüt’ gerekçesiyle müdahale edilebileceğine dikkat çekti. Yasanın teknik ve hukuksal anlamda böyle bir uygulamaya izin vermediğini söyleyen Özgündüz, bu tür bir yöntemin sosyal medyada baskı kurma ve korkutma amacı taşıdığını ifade etti.

Özgündüz, TBMM’de 17 ve 25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonları kapsamında Meclis’te üye milletvekillerinin incelemesine açılan AKP’nin dört eski bakanıyla ilgili fezlekelerin yayınlandığı internet sitelerini kapattırabileceğini söyledi. Özgündüz,  ”Fezlekeler incelendikçe kamuoyunun bugüne kadar hiç bilmediği bazı pislikler ortaya dökülebilecek. Deliller ortaya çıkacak. Bu haberleri merkez medya vermeyecek. Haberler internet üzerinden dağıtılacak. O zaman, ‘soruşturmanın gizliliğine aykırı” gerekçesiyle bu haberleri yayınlayan internet siteleri daha önce Youtube ve Twitter’da olduğu gibi kapatılabilir” dedi.

Çarşı iddianamesini ‘saçma sapan bir şey’ diye nitelendiren Özgündüz’ün dikkat çektiği noktalar şöyle:

“TİB İNTERNET SİTELERİNE MÜDAHALE EDECEK”

TİB düzenlemesi var. Kişilerin hangi internet sayfasına girdiğini, burada ne kadar kaldığı bu trafik bilgilerini inceleme yetkisi verildi. İnternet sitelerine müdahale yetkisi verildi. Şu anda Cumhurbaşkanı olan Başbakan Erdoğan ‘TİB’i MİT’e bağlayacağım’ dedi. Bu MİT’in gizli soruşturmalardan da haberdar olacağı anlamına geliyor. Bütün bu yapılanları üst üste koyduğumuz zaman Türkiye bir istihbarat devletine doğru gidiyor. Düne kadar Suriye’ye ‘muhaberat’, ‘istihbarat’ devleti diyenler Türkiye’yi hukuk devleti zemininden istihbarat devletine doğru  kaydırıyor.

“ÇARŞI İDDİANAMESİ SAÇMA SAPAN BİR ŞEY”

Polis şiddetini protesto eden Çarşı Grubu hakkında hükümeti devirmeye teşebbüsten iddianeme hazırlandı. Böyle saçma sapan bir şey olamaz. Hükümeti devirme suçu olabilmesi için bir eylemin cebir ve şiddet kullanılması ve elverişli araç olması gerekiyor. Yani siz kuru sıkı ile bir adama ateş ederseniz bu adam öldürmeye teşebbüs olmaz. Bu kuru sıkı ile adam öldüremezsiniz. Bu elverişsiz araçtır. Gezide, protestolar da hükümeti devirmeye teşebbüs olarak nitelendirilemez. Elverişli araçlar yoktu.

“ERDOĞAN’IN KULLANDIĞI OFİS ELE GEÇSE HÜKÜMET Mİ DEVRİLECEK?”

Orada bir TOMA’nın, iş makinesinin ele geçirilmesiyle hükümet devrilmez. Başbakanlık ofisinin işgal edilmesi ana olarak Çarşı Grubuna yüklenen bir suç. Dolmabahçe’de Recep Tayyip Erdoğan’ın kullandığı ofis ele geçse hükümet mi devrilecek. Öyle saçma sapan şey mi olur? Ama TİB uygulamasıyla birlikte kişiler arasındaki bu İnternet üzerinde yapılan organizasyonları ‘siz bir örgüt kurdunuz’, ‘protestolara başladınız’, ‘hükümete karşı bir örgüt kurdunuz’ ve ‘hükümeti devirmek istiyorsunuz’ çok rahatlıkla diyebilir. Teknik olarak, hukuksal olarak olamaz. Ama bunu baskı aracı, korkutma olarak kullanabilir. İnsanlar arasındaki sosyal medya iletişimi kesmeye dönük bir düzenleme olur. Bu halk üzerinde tehdit unsurudur. Fikir özgürlüğünü, haberleşme özgürlüğünü kısıtlayıcı bir unsur olarak karşımıza çıkabilir.

“FEZLEKE HABERLERİ İNTERNETİ KAPATABİLİR”

17-25 aralık soruşturması yaklaşık 10 ay oldu. Meclis’e gelen fezlekeler daha yeni incelemeye açıldı. İncelemeye başladıkça kamuyunun bugüne kadar bilmediği bazı pislikler, deliller de açılacak. Yolsuzluk ve hırsızlık somut olarak kamuoyunun gözü önüne serilecek. Bu daha çok internet üzerinden dağıtılacak. Merkez medya bunu vermeyecek. Dolasıyla bunu yaptığınızda TİB rahatlıkta o internet sitesini ‘soruşturmanın gizliliğini ihlaldir’, ‘gizliliğe aykıdır’diyerek kapatabilecek. Engelleyecek. Daha önce Youtube, Twitter’da olduğu gibi . (Ankara/ZETE)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.