Tekrarlanan seçimlerde seçmenin mesajı 'Çatı Aday'

Gezi Parkı Protestolarının birinci yıldönümünü bir kenara bırakalım; bugün 30 Mart Seçimlerinin sonuçlarına itiraz eden partilerin yapmış oldukları itirazı kabul eden YSK başta Yalova olmak üzere Ağrı, birçok ilçe ve beldelerde seçimlerin tekrar yapılması yönünde karar almıştı. 1 Haziran 2014 tarihinde yapılan seçimlerin neticesine göre Yalova'da CHP, belediye başkanlığını resmi olmayan sonuçlara göre AKP'den almış durumda. Yalova'daki seçimlerde; MHP seçmeni başta olmak üzere İP, HEPAR seçmeni de CHP'yi destekledikleri aşikar. Olması gereken de bu; iktidar insanları kutuplaştırmaya çalışıyorken muhalefetin de kendi arasında kutuplaşması yanlıştır. Bu bir genel seçim değildir; güçlü olan yerde oraya oy verilmesi stratejik bir hamledir. Örneğin; Çankırı'nın Şabanözü ilçesinde tekrarlanan seçimlerde de MHP birinci parti olarak çıktı. Burada da CHP seçmeninin MHP'yi desteklediği görülüyor. Çünkü 30 Mart günü Yalova'da MHP'nin oyu yanlış hatırlamıyorsam %3 bandındayken; bugün tekrar seçiminde %1'e gerilemiş durumda. Şabanözü'ndeki seçimlerde CHP'nin oyu %2 bandındayken tekrar seçimlerinin ardından %1 bandına gerilemiş gözüküyor. Demek ki; vatandaşların mesajı MHP Lideri Bahçeli'nin ''Çatı Aday'' önerisini destekler yönde.

Ülkeyi tek adamlık reijimine götürmek isteyen, hemen hemen her şeyi kendi nüfusuna almak isteyen bir Başbakan'a karşı, muhalefet partilerinin birlikte hareket etmesi gerekir. GDO'lu Yeni Türkiye söyleminin üzerine Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı bildiğimiz yetkilerin üstünde olacak. Başbakanlık makamının sınırlarını baştan aşağı derdest eden Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı kanımca felaket anlamını taşır. Muhalefetin, 1 Haziran tekrar seçimlerinin ardından Çatı Aday hususunda kafa yormaları hayırlı olacaktır. Erdoğan ve trolleri yine halkı kandırmak isteyecektir işte burada da muhalefet partilerinin sahaya erkenden adım atması gerekir.

Muhalefetin bundan önce yaptığı hataları tekrarlamamalıdır; halktan kaçmamalıdır. Özellikle son yıllarda CHP, muhafazakar yurttaşları gözeten politikalara adım atıyor, kendisine önyargıyla bakan muhafazakar yurttaşlar bu yargılarını yıkmak üzere. MHP'nin de Ulusalcı kimselere yaklaşması kaçınılmaz; öyle de olmak zorundalar. Toplumsal konulara iki partinin stratejik yaklaşması zorunludur; biliniz ki bu Cumhurbaşkanlığı seçiminin ehemmiyeti büyüktür.

AKP, neticelere bakılırsa büyük yara almaya mahkumdur, hiçbir konuda yumuşamıyor yandaşları haricinde halk nazarında büyük nefret topluyor. Nefrete karşı kin ile cevap verince de olaylar kaçınılmaz oluyor. Artık, AKP dokunulmaz değildir, görünen köy kılavuz istemez.

Bu arada; cumhurbaşkanlığı seçimlerinde eğer muhalefet Çatı Aday gösterirse ilk yapacakları propaganda "Güneydoğu'da PKK artık kara yolunu kapamış durumda, maalesef devlet şuan Güneydoğu'da yok; adım adım bölünme tehlikesi baş gösteriyor" olmalı; gerçekten de öyle eğer muhalefet bir an önce uzlaşmazsa ülke hepten bölünecek ve toplumsal kaos kaçınılmaz olacak. Eskiden, muhalif olanlar bir nebze olsa 'Polis'in içinde yine de dürüst kimseler var' sözünü söylüyorlardı. Şimdi ise bu söz artık tarih oldu; düşünün devletine vatandaşı güvenmediği takdirde ne olur, vatandaş kendi cezasını kendisi keser. O nedenle Cumhurbaşkanı diğer bir adıyla halkın ve devletin başkanıdır; Erdoğan'ın hayalindeki Cumhurbaşkanlığı ise üçüncü seçenektir; hem devlet başkanı hem de halkın efendisi manasındadır. Tüm bu sebeplerden dolayı muhalefetin elini bir an önce çabuk tutması gerekiyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.