TBMM'de hadis üüzerinden tartışma

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, Ekonomi Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü, Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü, Türkiye Yazma Eserleri Başkanlığı'nın 2015 yılı bütçesi görüşülmeye başlandı. TBMM Genel Kurulu'nun 30. birleşimini Meclis Başkanvekili Sadık Yakut yönetiyor.

HDP İstanbul Milletvekili Abdullah Levent Tüzel, "Bir de AKP milletvekillerinin ve sorumlularının ağzından düşürmediği bir laf var; 'Komşusu açken tok yatan bizden değildir.' çok beylik bir laf. Bu edebiyat, bu hamaset ve tabii ki inançlar üzerinden istismar hâlâ devam ediyor. Şunu açıklıkla söyleyelim, bu dünyada birlikte yaşıyor olsak da gerçekten biz ayrı dünyaların insanlarıyız." dedi.

Tüzel'in 'Komşusu açken tok yatan bizden değildir.' Hadis-i Şerifi'ne beylik laf demesi tartışma başlattı. AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, itiraz etti. "Hatip, konuşmasında 'Komşusu açken tok yatan bizden değildir.' gibi beylik laflar ifadesini kullandı. 'Komşusu açken tok yatan bizden değildir." ifadesi bir hadisi şeriftir. "Beylik laflar gibi." ifadeyle bir tahfifte bulundu hatip. Özür dilemesini istirham ediyoruz." diye konuştu.

Tüzel ise "Evet, şu hususa açıklık getirmek istiyorum; çok değerli, çok veciz bir söz. Kaynağını dinî esaslardan almış olabilir ve siz de dine sık sık atıf yapıyorsunuz. Çok doğru, keşke ülkemizin yurttaşları, bütün yaşayan toplum böyle olsa yani komşusu açken tok yatan bizden değildir. Yani, bu yoksulluğa, bu açlığa, bu sıvasız evlerde karın tokluğuna yaşamaya kimse seyirci kalmamalı ama sizin ekonomi politikanız, sizin siyaset tarzınız buna uygun değil. Kelimelere takılmayın Sayın Mahir Bey. Siz bu lafları kullana kullana 77 milyonu sömürdünüz. On iki yıldır yaptığınız iktidar boyunca da ha bire bu yoksulluğu büyüttünüz, millete dönüp dönüp 'Siz açken biz tok yatmıyoruz.' diyemezsiniz. Bu ülkede 891 lira asgari ücretle insanları çalıştırıyorsunuz. Bundan utanç duymanız gerekir. Onun için onlar üzerinde tepinmeyin, hadisler üzerinde, veciz sözler üzerinde tepinmekten sizi men ediyorum. Halkın inançları üzerinde artık son bulsun bu tepinmeniz." şeklinde konuştu.

MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan da "Aynı tepkiyi bir bakanın kullandığı 'Bakara makara' kelimesine de göstermesini bekliyoruz konuşmasında. Hadisle beraber ayetle dalga geçenlere de tepki bekliyoruz." dedi. Söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, "17 Aralık'tan bugüne kadar -öncelikle bunu ifade etmek istiyorum- yapılan bir darbe girişiminin siyasi uzantılarının burada açık bir şekilde devamına şahit oluyoruz." diye konuştu.

Bu sözler üzerine CHP'li Musa Çam ise "Rüşvetin adı darbe olmaz." derken; Lütfü Türkkan ise "O bir hırsızlık çetesinin çöküşüdür. Onun yıl dönümünü kutlayacağız." ifadelerini kullandı. Ünal da "17 Aralık ve 25 Aralığı paralelciler yaptı mı, yapmadı mı? Bu darbe girişimini yapan savcısı, kolluğu, hâkimi, hepsi paralelci miydi, değil miydi? Paralelcilerin yaptığı bir darbe girişiminin siyasi uzantısı olarak bunu burada kullanmaya devam ediyorsunuz; etmeye devam edin. Ayrıca, dinî kullanılan hassasiyetlerle ilgili herkesin yaptığı tahfifi her zaman kınadık, kınarız. Hiç kimse burada hadisi şerifle ilgili "beylik bir laftır" ifadesini kullanamaz. Kullanırsa bunun bir Müslüman olarak biz gereğini yapar, tepkimizi koyarız. Paralelcilerin hukuki olarak yaptığı işi siyasi olarak siz devam ettirin. Tarih bunu kaydediyor." şeklinde konuştu.

Türkkan ise "Hırsızları savunmak size yakışmaz. O zaman 'bakara makara' diyen Bakanı da kınayın buradan." derken; Musa Çam ise "Para sayma makineleri yatak odalarında ne arıyor, para sayma makineleri? Ayakkabı kutularında milyon dolarlar ne arıyor?" ifadelerini kullandı.

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken de "Burada konuşmacımızın ifade ettiği çerçeve çok netti. Ortaya koyduğu felsefede İslam dininin özünün felsefesi ifade edilmiştir. Bunu hadisi şerif değil de farklı bir şekilde ifade edilmiştir diyerek başka bir noktaya çekmenizi doğru bulmuyoruz. Hadisi şerifte 'Komşunuz açken tok yatan bizden değildir.' ifadesi nettir ve bununla ilgili de sizin bir duyarlı yaklaşım göstermenizi beklerdik. Eğer bu kadar yüksek bir duyarlılığınız varsa, bir bakanınızın 'bakara makara' demek suretiyle Kur'an sureleriyle, Kur'an ayetleriyle dalga geçen ifadeleriyle ilgili aynı duyarlılıkta olmanızı beklerdik. 'Cumhurbaşkanına dokunmak ibadettir.' diyen milletvekillerinize karşı da 'Peygamber vasıflarını taşıyor.' diyen lidere karşı aynı duyarlı yaklaşımı göstermenizi bu kürsüden beklerdik." dedi.

MHP Grup Başkanvekili Yusuf Halaçoğlu ise " 'beylik' sözü yakışık almamıştır, önce onunla başlayayım ama onun ötesinde şunu özellikle belirteyim ki burada birtakım, bir tek olay meydana gelmedi. Burada birçok, buna benzer olaylar meydana geldi. Yani bir milletvekili çıktı, sonra özür dilemesi bir şey ifade etmez. 'Allah'ın bütün vasıflarına sahip bir liderimiz vardır.' diye ortaya çıkan kişi özür dilese bile bunun muhatabı olan kişiden herhangi bir tepki gelmedi, 'Sen halt ediyorsun be adam.' deme sözünde bulunmadı. Diğer taraftan, 'Efendim, ona dokunmak ibadettir.' 'Ona dokunmak ibadettir.' denmesine tepki gösterilmedi, bunu tenkit etmedi ve bununla ilgili muhatap olan Recep Tayyip Erdoğan'dı o tarihte. 'Bakara makara' diyen kişi de aynı şekilde düştü; fakat bununla ilgili herhangi bir söz söylenmedi. Diğer taraftan, paralel yapılanma diyorsunuz. Kardeşim, paralel yapılanmayla on iki sene siz beraber oldunuz, eğer suçlularsa buna yataklık ettiniz demektir. Çünkü polis teşkilatının en üst düzeyine siz getirdiniz, bürokrasinin en üst düzeyine siz getirdiniz. Onun dışında, hukukun en üst düzeylerine siz getirdiniz. Peki, 'Ne istediniz de vermedik?' dediniz. Ayrıca, 'Okul açarken siz mi açtınız, biz size destek verdik.' diyen o tarihteki Başbakandı, şimdiki Cumhurbaşkanı. Yine dediniz ki 'Üniversite açtık size.' Şimdi, mademki öyleydi, mademki siz işbirlikçisiniz hâliyle onlar suçluysa siz de suçlusunuz, sizin hakkınızda da aynı soruşturmanın yapılması gerekir, çünkü onlara yataklık ettiniz." diye konuştu.

Bu sözleri söyleyenleri kınadığını belirten AK Parti Milletvekili Mehmet Metiner de "Kim 'Bakara makara' demişse de Allah belasını versin." dedi. Lütfü Türkkan ise "Ona söyle, 'Belanı versin' de, bize ne diyorsun Mehmet Metiner? Git ona de 'Allah belanı versin' de" ifadelerini kullandı.

MHP Isparta Milletvekili Nevzat Korkmaz ise "Yezid'in yanında yer alanlar var. Hazreti Hüseyin'in karşısında Yezid'in yanında yer alanlar var." şeklinde konuştu. Ayrıca Türkkan, "Fişlemenin Allahuekber'ini siz yapıyorsunuz" dedi. Tartışmalar üzerine birleşime beş dakika ara verildi.

Cihan

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.