Taşeronlar hayal kırıklığına uğradı

 Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun açıklamalarıyla bayram havası yaşayan taşeron işçiler, Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın düzenlemenin detaylarını anlatmasının ardından hayal kırıklığına uğradı. Maliye Bakanı Naci Ağbal, taşeron işçilerin statüsünün ‘kadrolu işçi’ değil ‘özel sözleşmeli personel’ olacağını ve işçilerin sınava tabi tutulacağını açıkladı. Ağbal, özel bir televizyon kanalında taşeron işçilerin kamuya alınmasıyla ilgili düzenleme konusunda soruları yanıtladı. Yaklaşık 720 bin civarında bakanlıklarda, özel bütçeli idarelerde, döner sermayelerde, belediye ve il özel idareleri ile KİT’lerde çalışan personel bulunduğunu anlatan Ağbal, “Yapacağımız kanuni düzenleme bu kurumlarda çalışan personeli kapsıyor” ifadesini kullandı. 

‘YENİ BİR STATÜ GETİRİYORUZ’

Kamuda istihdam edecekleri kişilerin “özel sözleşmeli personel” statüsünde olacaklarını belirten Ağbal, “Yeni bir statü getiriyoruz. Bundan sonra kamuda, özellikle yardımcı işler başta olmak üzere, ihtiyaç duyulan alanlarda personel istihdamını sağlamak üzere yeni bir özel sözleşmeli personel statüsü bu. Dolayısıyla geleceğe dönük olarak yeni bir sistem kuruyoruz” dedi. 

1 KASIM ÖNCESİ YARARLANACAK

Kamuya alınacak kişilerin 1 Kasım 2015’ten önce kamu kurumlarında çalışmaları, sigorta bildirgesinde gösterilmeleri, kamu kurumunun kayıtlarında bulunmaları ve bugün dahil hala kamu kurumlarında çalışan kişi olmaları gibi şartlar arandığını dile getiren Ağbal, “Dolayısıyla bu 720 bin kişi içinde 1 Kasım 2015’ten sonra ilk defa işe girenler yararlanamayacak” ifadesini kullandı. Ağbal, emeklilik yaşı geçenlerin yasadan yararlanamayacaklarının altını çizdi. Ağbal, kurumların kendi bünyelerinde yazılı veya sözlü sınav yapabileceğini ya da yaptırabileceğini, her kuruma kendi özelliğine göre sınav sistemi getireceklerini söyledi. Ağbal, belediye ya da belediyenin bağlı kuruluşunda asıl işveren yanında çalışanların kapsama alınacağını, belediye şirketlerinin ise kapsamda olmayacağını söyledi.

TAYİN VE TERFİ OLMAYACAK

Tayin ve görevde yükselme konusundaki koşulların sorulması üzerine Ağbal, “Bu arkadaşlarımız sözleşmeli personel pozisyonunda istihdam edilecekler. Bu kişiler emekli oluncaya kadar da bu pozisyonlarda çalışmaya devam edecekler” diye konuştu.

DAVALARI GERİ ÇEKME ŞARTI

Ağbal, taşeron işçilerin geçmişte kamu işçisi olduğu iddiasıyla açtığı davalar olduğuna işaret ederek, “Bu kişilere diyoruz ki müracaat etmeniz halinde kamu personeli olarak istihdam edileceksiniz. Yeni bir statüye atanıyorsanız o zaman geçmişten gelen herhangi bir davanız varsa o davanın bitmesi lazım ki yeni bir sayfayı birlikte açabilelim” dedi. 

‘BAŞBAKANIN AÇIKLAMALARIYLA TEZAT OLUŞTURUYOR’

Türk Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Maliye Bakanı Ağbal’ın açıklamalarına tepki gösterdi. Koncuk “Taşeronlar yıllardır çalışan işçiler olması dolayısıyla bunların bir sınava tabi tutulması doğru olmaz. Bu yanlış. Bu, Başbakan’ın dün yapmış olduğu açıklama ile çelişen bir durumdur. Dün Başbakan çıktı: ‘Bütün taşeronları asıl iş, yardımcı iş ayırımı yapmadan hepsini kadroya alacağız’ dedi. Bu sınav nereden çıktı? Bunları alırsınız daha sonra hizmet için eğitim yolu ile bunları bilgilendirirsiniz. Yani sınavı niye tabi tutacaksınız? Böyle bir şey olabilir mi?  Zaten mevcut çalıştıkları pozisyonlara kadrolu alınacaklar. 

BU İŞİ SULANDIRMAK NEDİR?

Bir de kadrolu yapılacak taşeronların özel statüde olması ne demek? Böyle bir şey olabilir mi? ‘Kadroya alınacak’ açıklaması çok açıktır. Kadroya alacaksanız memur yapacaksınız. Memur olmanın şartları da bellidir. Bu işi böyle sulandırmak, karıştırmak nedir? Taşeron işçilerin kadroya alınması ile ilgili açıklanan detayların hepsi, dün Başbakan’ın grup toplantısında yaptığı açıklamalara tezat şeylerdir. O zaman şöyle sormak lazım. Başbakan dün niye böyle bir açıklama yaptı? Sınav ve özel statü nedir? Böyle bir şey kabul edilemez. Bizim derdimiz bütün taşeronların kadroya alınmasıdır” diye konuştu.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
cenk 5 yıl önce

Demek ki hükümet 7 haziran dan gerekli dersi çıkaramadı. Ya da cabuk unuttu.

Avatar
alper 5 yıl önce

olmaz olsun

Avatar
mehmet dal 5 yıl önce

bu nasıl kadro.üniversite mezununa memurluk ,lise ve orta öğretim mezununa isçi kadrosu verirsin

Avatar
ADSM TAŞERON 5 yıl önce

Allah sizin belanizi versin..Vereceginiz kadro yerin dibine batsın cahilller sürüsü sizi..İnsanlari aptal yerine koydunuz ama asıl gerzek sizlersiniz.İnsanlarin onuruyla gururuyla oynadiniz.Sandığa çok kötü yansıyacak yaptiginiz bu dalavere.!!!