Tarımda her şeyi ithal ediyoruz
Ayçiçeği ve pamukta 4 milyar doları aşkın ithalat olduğunu bildiren Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB), sektörün ve ülkenin ayçiçeği ile pamukta yaşanan istiladan korunması gerektiğini açıkladı. Türkiye'nin ayçiçeği ithalatına uyguladığı gümrük vergileri düşük kalırken, pamukta ise gümrük vergisi sıfır. Dünya Ticaret Örgütü kararları ve Gümrük Birliği anlaşması Türkiye’de ayçiçeği ve pamuk üretiminin sınırlanmasına sebep oldu. Bunun sonucu 2012 yılında 4 milyar doları aşkın döviz ayçiçeği ürünleri ve pamuk ürünleri ithalatı için harcandı. Türkiye'de 2012 yılında 2 milyar 377 milyon 563 bin dolarlık pamuk ithal edildi. Yine 2012 yılında 988 milyon 462 bin 631 dolarlık ayçiçeği yağı, 438 milyon 660 bin 298 dolarlık ayçiçeği tohumu, 185 milyon 71 bin 408 dolarlık ayçiçeği küspesi, 21 milyon 936 bin 765 dolarlık ayçiçeği tohumu unu ve 5 milyon 298 bin 642 dolarlık ayçiçeği tohumluğu ithalatı yapıldı. Ayçiçeği ürünlerinde toplam ithalat 1 milyar 639 milyon 429 bin 744 doları buldu. Bu rakama pamuğun dahil edilmesiyle ithalat tutarı 4 milyar doları aşıyor. Soya gibi diğer yağlı tohumların da dahil edilmesiyle de ithalat tutarı 6 milyar dolara yaklaştı.

İthalat cari açığı körüklüyor

Kronik bir şekilde cari açık veren Türkiye’nin ayçiçeği ve pamuğa verdiği 4 milyar doları aşkın, diğer yağlı tohumlarla birlikte yağlı tohumlar ve pamuğa ödediği 6 milyar dolara yakın dövizin ülkede kalması için bu ürünle iştigal eden üreticinin korunması ve desteklenmesi gerektiğinin vurgulandığı TZOB açıklamasında şunlar kaydedildi: “Türkiye, hemen hemen her bölgesi yağlı tohumlar üretimine elverişli iken, halen yağlı tohumlu ürünlerde net ithalatçı ülke konumunda. Ülkemizde üretilen yağlı tohumlardan elde edilen yağ miktarı 655 bin ton iken, toplam yağ tüketimimiz 2 milyon 145 bin tona ulaşıyor. Yağ ihtiyacının sadece yüzde 30,5’i ülkemizde üretilen başta ayçiçeği olmak üzere yağlı tohumlarla karşılanıyor. 2012 yılında yağlı tohum ithalatı 2 milyon 131 bin ton, bitkisel yağ ithalatı 1 milyon 325 bin ton ve bunların işlenmesi sonucu arta kalan küspelerin ithalatı ise 1 milyon 880 bin ton oldu. Yağlı tohum, bitkisel yağ ve küspe ithalatına ödenen döviz miktarı yıllık 3,6 milyar doları buluyor.”
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.