Sinan Oğan: Herkese Çağrımdır "MHP'ye Oy Verin"

 İşte O Röportaj:
-TÜRKSAM adlı strateji kuruluşunun başındaydım. Devlet Bey'e danışmanlık yapıyordum. Kendisi benim nikâh şahidimdir, aile büyüğümdür. Bana "Sizi Meclis'te görmek istiyorum" dedi. Ben de "Başüstüne" dedim.

*
http://www.gazete2023.com/

-Iğdır'dan aday gösterildim. MHP Iğdır'da üçüncü partiydi. Birinci olduk.


*

http://www.gazete2023.com/
-Bu başarının yanı sıra Meclis'teki performans, ekranlardaki performans ile birleşince... Halkta teveccüh ve bizi bir takım yerlere yakıştırma başladı. Kimi parti sözcülüğüne, kimi de hızını alamayıp genel başkanlığa.


*


-Başta bunları önemsemedim. Ancak bazı işgüzarlar, bu yorumların çıktılarını alıp Devlet Bey'in önüne koyunca sosyal medyadaki bu yorumları sildirmek için eleman dahi istihdam ettim. Partide hain ilan etme ve gammazlama maalesef bazı arkadaşlarımızın yükselme yolu olmuş. 

 

 


-Genel Başkan, benimle ilgili "Genel Başkanlığa oynuyor" şeklinde kendisine sürekli götürülen dedikodulara rağmen bir süre sonra benim iddia edildiği türden bir niyetimin de, faaliyetimin de olmadığını gördü. Ama sosyal medyadaki teveccüh devam ediyordu. Yorum yazanlara "Yazmayın, hem bana hem partimize zarar veriyorsunuz" dediğim halde.


*


-2014'ün Eylül'ünde Genel Başkan'a, "2015'te Ermenilerin büyük hazırlıkları söz konusu. Karabağ, Hocalı şehitleri sergisi yapalım" dedim. Genel Başkan, 'olur' verdi. Ankara ve İstanbul'da yaptık. Yurtdışı sergilerine giderken grup başkan vekilimiz Yusuf Halaçoğlu'ndan izin istedim, verdi. Rapor sunmak için Genel Başkan'a gittim. Yurtdışına giderken kendisinden niye izin almadığımı sordu. "Sinan Bey sizi severim ama siz madem böyle kendi kafanıza göre takılıyorsunuz, o halde artık serbestsiniz" dedi.


*


-15 gün sonra da "Partiyi terk etsin, kendisine parti bulsun" diye haber gönderdi. "Ben dava adamıyım, benim partim MHP. Hiçbir yere gitmem" dedim.


*


-Benimle yollarını ayırmak istediğini anlamıştım. 7 Haziran'a kadar bir sıkıntı çıkmasın diye sustum.

 


İhraç gerekçeleri uydurma

 

 

 

 

İHRACINIZ nasıl gerçekleşti?
SİNAN OĞAN: Özensiz, içi boş suçlamalarla ihracım istendi. Gittim, Iğdır İl Disiplin Kurulu'nda savunmamı yaptım. Kurul "İhraca gerek yoktur" dedi. Bunun üzerine Iğdır teşkilatı feshedildi. Benim ihracıma Genel Merkez karar verdi. Verdi ama ihracın talimatlandırılmış kurullarda değil, vicdanlarda kabul görmesi önemli. Benim için partide bir görev, bir makam önemli değildir, önemli olan ülkücülerin gönlündeki makamdır. Benim ihracım MHP'yi iktidar yapacaksa bir değil bin Sinan feda olsun.

 

 

Genel Başkanlığa aday mı?

 

 

PARTİYE dönebilirseniz genel başkanlık yarışına girecek misiniz?
SİNAN OĞAN: İçinde bulunduğumuz bu atmosferde, seçim öncesinde genel başkanlık tartışması başlatmak doğru değil. Hepimiz 1 Kasım'a odaklanmalıyız. Mevcut MHP yönetimi partimizi 1 Kasım'da tek başına iktidar yapmakla mükelleftir. Ülkücüler 13 yıldır iktidar bekliyor. 1 Kasım'da tek başına iktidar olamazsak MHP iktidarı için ülkücü iradenin bize yükleyeceği her görevi yapmaya hazırız.


*


Genel merkezi ele geçirmeye çalıştınız mı?
SİNAN OĞAN: Parti bizim, zaten bizim olan şeyi neden ele geçirmeye çalışalım? Devlet Bey nasıl delegelerin teveccühü ile o makama gelmişse bir başkası da delegenin teveccühü ile gelebilir ve gelmelidir. Genel başkanlık makamı kimsenin mülkü değildir. Bu makamın 
tapusu Türk milliyetçilerinde ve 'Ülkücü Hareket'in uhdesindedir. Ülkücü iddialı olmalıdır. Her 
ülkücü genel başkanlığı düşünebilmelidir. Kimse bunu düşündü diye hain ilan edilemez.

 

 

Ülkücülük adama değil davaya sadakattir

 

 

 

KENDİNİZİ eleştirdiğiniz oluyor mu?
SİNAN OĞAN: Ülkede bu kadar sorun varken parti içi dar kalıplar hareket alanınızı kısıtlıyor. Yapı itibariyle sürekli bir şeyler yapmaya çabalayan birisi olduğum için bazen dar kalıpların dışına çıkmış olabilirim. Ülkücünün özgüveni yüksek olur. 12 Eylül'ün birçok yanlış dayatması sistemimizden temizlendi ama Siyasi Partiler Kanunu'na dokunulmadı. Çünkü hepsinin işine geliyor. Oysa parti içi demokrasi olmazsa ülkeye demokrasi gelmez.


*


Ülkücülükte disiplin çok önemli değil midir?
SİNAN OĞAN: Ülkücülükte sadakat önemlidir. Ama sadakat kişilere olmaz, davaya olur. Ülkücü kişilerin değil, davanın emrinde olur. Adamın adamı değil, davanın adamı olur. Davaya sadakat de ülkücü disiplini kendiliğinden getirir. Ülkücü, Türk İslam davasının temsilcisi olduğundan sadece Allah'ın ve davasının huzurunda boyun eğer. Ayrıca benim hiçbir disiplinsizliğim de olmamıştır.


*


Nasıl bir tutum bekliyordunuz Genel Başkan'dan?
SİNAN OĞAN: Herhangi bir evhamın esiri olmadan, potansiyeli olan her ülkücünün önünü açmasını beklerdik. Şayet öyle olmasaydı, rahmetli Başbuğ, Devlet Bey'in önünü açmazdı. Ayrıca bu konuları Genel Başkan doğrudan muhatabı ile konuşmalıdır. Bizde bu yok. Rivayetle birine kızılıyor ve hüküm veriliyor.


*


Madem ülkücülük adama değil davaya sadakattir, MHP'de bir tek siz misiniz davaya sadakat gösteren de bu işler sizin başınıza geldi?
SİNAN OĞAN: Olur mu? Benim gibi binler var. Ama çoğu şimdilik sesini çıkarmıyor, sabrediyor. Sesini çıkaranlar da atılıyor. Zira 12 Eylül'ün çilesini çekmiş ama şimdi küstürülmüş, parti büyüklerimiz, parti dışında kalmış teşkilat ve ocak başkanlarımız, milletvekilliği, bakanlık, belediye başkanlığı yapmış binlerce ülkücü var.

 

 

Herkese çağrımdır: MHP'ye oy verin
 

 

BUNDAN sonra ne yapacaksınız?
SİNAN OĞAN: Ülküdaşlarımın gönlünde mütevazı da olsa bir yer edindiğimi düşünüyorum. Partime döneceğim. Kâğıt üzerindeki zoraki ayrılık mahkeme kararıyla düşecektir, buna inanıyorum. Önümüz seçim. Şimdi kenetlenme zamanı. Gönlünde yerim olan herkese çağrımdır: Ben partime oy vereceğim, onlar da versinler.

 

 

Bugün Türkiye'de en ezilen kesim Ülkücüler

 

 

SİNAN Oğan'dan ülkücülere dair önemli tespitler:
-CHP'nin belediyeleri var. AKP zaten iktidar nimetlerini elinde tutuyor. HDP, bölgede kendi taraftarlarını devlet kurumlarına bile taşıdı.
-Şu an toplumun en dışlanmış, en mağdur edilen kesimi ülkücüler... 13 yıldır çocuklarını işe koyamıyorlar, iş yapamıyorlar, memursa şef olamıyorlar, müdür olamıyorlar, çiftçiyse doğru dürüst kredi alamıyor, öğrenciyse burs alamıyor, yurda giremiyor. Ülkücü esnaf, iktidarın memurlarının zulmü altında... Ülkücüler artık iktidar istiyor.

 

 

Biz kendimizi HDP'ye göre konumlandıramayız 

 

7 Haziran seçiminin ardından Bahçeli'nin izlediği siyaseti nasıl buluyorsunuz?
SİNAN OĞAN: Buna sonuçlara bakarak karar vereceğiz. MHP'li bir Meclis başkanı seçilemedi, hükümet kurulamadı. Her ne kadar HDP'li bakanlar istifa etse de AKP'li ve HDP'li bir seçim hükümeti kuruldu. Bu sonuçların hangisi Türk milliyetçilerinin lehinedir? Ayrıca Saray'ın koalisyon istemediği belli iken MHP hariç diğer partiler "koalisyon istemeyen taraf ben değilim" algısı üzerine oynadı. MHP ise algıyı yönetemedi. Toplumda MHP'nin iktidar istemediği algısı oluştu.
HDP ile aynı düzlemde olmamak gibi bir kaygı vardı MHP'de... Bu haklı bir kaygı değil miydi?
SİNAN OĞAN: MHP'nin bu çıkmazdan kurtulması lazım... Biz kendimizi PKK'nın Meclis şubesi gibi çalışan HDP'ye göre konumlandıramayız. "HDP şunu yapıyor, o zaman biz yapmayalım" dediğiniz anda kendinizi HDP'nin her türlü manipülasyonuna açık hale getirirsiniz. Türk milliyetçisi siyasetini HDP'ye göre belirlemez. Bizim kendi doğrumuz yok mu? Biz kendi doğrularımızı HDP'ye göre mi belirleyeceğiz? Başkaları kendisini MHP'ye göre konumlandırsın...

 

 

Meral Akşener'e yapılan doğru değil

 

 

MERAL Akşener'in aday gösterilmemesini nasıl yorumluyorsunuz?
SİNAN OĞAN: Meral Hanım tecrübeli ve kamuoyunda karşılığı olan bir siyasetçi. Siyaset, karşılık işidir. Karşılığı olmayan isimlerle siyaset yapılmaz. "Meral Akşener'den çok söz ederseniz, üzerini çizerim" tavrını doğru bulmuyorum.

 

 

Tuğrul Türkeş partide kalmalıydı

 

 

TUĞRUL Türkeş'in AK Parti'ye geçişi hakkında ne düşünüyorsunuz?
SİNAN OĞAN: Gönlümüz, Başbuğun emanetlerinin MHP'de siyaset yapmalarından yanadır. Yakışanı da budur. Partiden ayrılmasını doğru bulmuyorum. Eleştiriyorum. Ama hakaret etmiyorum. Kendisinin kopuş sürecini de iyi görmek lazım. Ama Devlet Bey, kendisine karşı ne kadar yanlış bir tavır içerisinde olursa olsun, parti içinde kalıp mücadele etmesi gerekirdi.

 

 

MHP'nin potansiyeli yüzde 70, alabileceği oy yüzde 30

 

 


MHP ne kadar oy alabilir?
SİNAN OĞAN: MHP'nin oy karşılığı bugün en az yüzde 30'dur.


*


Potansiyeli mi demek istiyorsunuz?
SİNAN OĞAN: Hayır, seçmen karşılığı... Potansiyeli yüzde 70... MHP, bugün rahatlıkla yüzde 30 oy alabilir ve birinci parti olabilir.


*


Nereden varıyorsunuz bu sonuca?
SİNAN OĞAN: Ülkede yolsuzluk diz boyu. Diktatörlük var. Kurumların içi boşaltılmış. En güvendiğimiz kurumlar yandaşlaştırılmış. CHP'nin alabileceği maksimum oy belli. HDP'nin PKK kamburu var, dolayısıyla hiçbir zaman iktidar olamaz. AKP artık inişte... Böyle bir ortamda MHP'nin doğru bir siyasetle oy patlaması yapacağına inanç sonsuz. MHP için iktidar zamanıdır, zira Türk insanının en az yüzde 70'i Türk İslam davasına inanır. Bu da MHP'nin siyaset zeminini oluşturur.

 

 

Hem AKP'den hem CHP'den teklif aldım

 

 

AK Parti'den teklif geldi mi size gerçekten? Ciddi bir teklif miydi?
SİNAN OĞAN: Evet, geldi. Ciddiydi. Bunu basına yansıtan da ben olmadım.


*


Ne cevap verdiniz AK Parti'ye?
SİNAN OĞAN: 'Hayır' dedim tabii ki. Ben Türk milliyetçisiyim. İhraca rağmen MHP'liyim, MHP'deyim. Vekillik peşinde değilim. Bana umut bağlayanları yarı yolda bırakmam.


*


CHP'den de teklif geldi mi?
SİNAN OĞAN: Evet geldi. Hatta bayağı ısrarcı da oldular. Onlara da teşekkür ettim.
Anahtar Kelimeler:
MhpAhmet HakanSinan Ogan
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mustafa YILMAZ 3 yıl önce

BEN DEMEYİ ASLA SEVMEM,ON DÖRT YAŞINDAN BU YANA BU İNANDIĞIM ÜLKÜ,TURAN VE TÜRK MİLLİYETÇİLİĞİ DAVASININ İÇİNDE YOĞRULAN BİRİYİM,YAŞIM ALTMIŞ ÜÇ,ASLA ADAMIN ADAMI VE KOLTUĞUN ESİRİ OLANLARA TAVİZ VERENLERE SICAK BAKMADIM.DAVAYA KÜSÜLMEZ HELE HELE ÜLKÜ,ÜLKE,MİLLET,BAYRAK VE ALLAH YOLU İSLAM DAVASINA GÖNÜL VERMİŞ İÇİNDE YOĞRULMUŞ İSEN,BEN BU KONUDA SİNAN BEY,MERAL HANIM BAŞTA OLMAK ÜZERE VB.DAVA ARKADAŞLARIMIN VE BÜYÜKLERİMİN ÖNÜNDE ENGEL OLMA YERİNE ÖNÜNÜN AÇILMASI VE TÜM DÜNYANIN YAKINEN TAKİP ETTİĞİ BU DAVANIN BÜYÜTÜLÜP ÜLKEMİZDE TEK BAŞINA İKTİDAR OLMASI GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYOR,İSTİYORUM VE SİNAN BEYE VE MERAL HANIMA SEVGİLERİMİ SUNUYOR,ONLAR GİBİ BENDE AZİZ MİLLETİM VE DEĞERLİ SEÇMENLERİMİZE "MHP'YE OY VERİNİZ DİYORUM"

Avatar
MEMİŞ TAŞGIN 3 yıl önce

SİNAN ENİŞTE YOZGAT/ÇEKEREKTEN SEVGİLERİMİZ GÖNDERİYORUM.SIRTLANLAR KURT SÜRÜSÜNE DALARSA CANINDAN OLUR.ÖLÜMÜNE MHP GERİSİ TEFERRUAT

Avatar
Abdülhamit Karaca 3 yıl önce

Gölge etme,etmeyin başkada ihsan istemiyoruz bre müzmin ve fason muhalifçikler.......MHPmize oy ve gönül vermek içinizden gelmediği için bin türlü iblisçe mazeretler,suni sebepler ortaya koyuyorsunuz.Sizlerden gelecek oylara da lağnetler olsun, vermeyin ulan zıkkım oylarınızı !!!.Ülkücü hareket ; destekleseniz de desteklemeseniz de evvel ALLAH sizlerde olmadan kutlu hedefine ulaşacakdır inşAllah.Yeterki yakamızdan düşün, yük oldunuz, bezdir diniz bütün Ülkücüleri...yeter artık..Gidin ,chp yalakası ve şaun hicazet almak için ABD olan bay Mansur'unuzla, akp yardakçısi bay Yıldrım Tuğrul'unuzla, HDP dostu, açılım sevdalısı a. hakkan denen puştun borozanı,kahpe ulusal tv'nın bülbülü beş para etmez, kendini beğenen bay Sinan'ızla beraber olun, onlar nasılsa Lider,Bilge Lider ,Genel Başkan meziyetlerine öyle haizdirler ki, onlardan birini başınıza geçirip yapın yapacak olduğunuz melanetleri,durmayin. 1Kasimi beklemenize de gerek yok, beklerseniz namertsiniz, sizlereden korkumuz yok, korkusu

Avatar
Mehemmet 3 yıl önce

Körü körüne eleştiri olmaz,eleştirdiğiniz kimse kim olursa olsun.Hele ülkücü körü körüne eleştiri yapmamalıdır.Tabi bu sitede eleştiri yapanları ülkücü kabul edersek.Her zaman istediğimiz şeyler olmuyor,bazı olaylar tabiiki hoş olmuyor.Bu hoş olmayan şeyleri sabır ve tevekkül içinde karşılayanlara ülkücüler olarak teşekkür borcumuz var.Yorumumu şöyle noktalayayım,1976-75 yıllarından önce MHP'nin 3 milletvekili vardı,daha sonraki seçimde sayımız 16 oldu.90'lı yıllardan sonra da Merhum Başbuğumuzla beraber bugünküne kıyasla daha az vekilimiz vardı,ama hareketin düzeyi çoook ilerdeydi.Bunu şunun için söylüyorum,şunu bunu değil,eleştiri hepimize,tavandan tabana,başınızı eğin düşünü,1 kasımda ne yaparızda iktidar oluruz,birbirimizi severiz,Yüce Türk Milletinin makûs talihini daha güzel yaparız.
Yüce Allah Aziz Türk Milletinin ve MHP'nin yar ve yardımcısı olsun.

Avatar
BİLİNÇLİ 3 yıl önce

BU ROPORTAJ BİLE ONUN İHRACINI HAKLI KILIYOR.ZAMANLAMA MANİDAR.DOĞAN MEDYA DİZAYN YAPMAYA KALKIYOR ANLAŞILAN.AHMET HAKAN DEMİRTAŞ A SAZ,SİNAN OGAN A GAZ VERMİŞ.

Avatar
bülent gezgin 3 yıl önce

yorum yazan arkadaşlar, ülkücü iseniz adabına göre yorup yapın. değilseniz çekin gidin buradan. ne zamandan beri ülkücü ülkücüye düşmanlık beslemeye başladı. ayıptır. bir tarafın işine gelmedi mi kötülenen ülkücünün, kötülenmesi kadar kötü bir şey yoktur. bir gün bizler de o makamlara gelirsek, bizler de işimize gelmeyenleri mi kötüleyelim. o zaman kim kalıyor geriye. eğer ülkücü yoksa bu partide olmayanlar gitsin, artık ülkücüler gelsin bu kadrolara. öyle tepe koltukta oturupta, sallamaca kötüleme olmaz. bizler kimin ne olduğunu biliyoruz. tepe noktasında bulunanlar mı gazete ve televizyona çıkma, ropörtaj yapma hakkına sahip. lütfen bu sayfalarda yorumları yaparken, kendinize benzeyen ülkücü arkadaşlarınızı kırmayın. aşağılamayın.