SGK verilerine göre 20 bin iş güvenliği uzmanı açığı var

Birlik İş Güvenliği Enerji İşçi ve Çevre SağlığıEğitim Araştırma Derneği (BİR-DER) Başkanı Abdullah Bozkır, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)verilerine göre, Türkiye'de halen yaklaşık 20 biniş güvenliği uzmanına ihtiyaç duyulduğunu söyledi.


Bozkır, toplam 1.4 milyon işyerinin bulunduğu Türkiye'de 6331 Sayılı İş Sağlığı ve GüvenliğiKanunu ve ilgili yönetmeliklere göre bugün itibarı ile C sınıfı iş güvenliği uzmanı ihtiyacının 6 bin, Bsınıfı iş güvenliği uzmanı ihtiyacının 6 bin, ve Asınıfı iş güvenliği uzmanı ihtiyacının da 7 bin olduğunu açıkladı.


Yapılan araştırmalara göre eğitim kurumlarındankurs alanların yüzde 25'inin hala kamukurumlarında devlet memuru olarak çalıştığınadikkat çeken Bozkır, bu kişilerin de aktif işgüvenliği uzmanlığı yapmadığını hatırlattı.


1 Ocak 2014'ten itibaren tehlikeli ve çok tehlikelisınıfta yer alan 50'nin altında çalışanı olan işyerleri içinde işyeri hekimi ve iş güvenlik uzmanlığısözleşmesi yapılması zorunluluğu geldiğini belirten Bozkır, "Bu da hükümeti ciddi ve radikal kararlar almaya zorlanıyor. Kaldı ki daha önce söz konusu işyerleri ile ilgi hükümler ertelenmişti ve ikinci bir ertelemenin kanunu işlevselliğini vegüvenilirliğini olumsuz etkileyeceği kaçınılmaz.


Elde edilen verilere ve gidişata bakılırsa işyerihekimi ve iş güvenlik uzmanı ihtiyacı ciddioranda artış görünecektir. Kamuda çalışan işgüvenlik uzmanlığı belgesine sahip olanmemurlarında dışarıda uzmanlık yapmalarının önünün açılması durumunda iş güvenlik uzmanlığıihtiyacının giderilmesine önemli ölçüde katkıdabulunacağı kanaatindeyiz." dedi.


Bozkır, TBMM gündemindeki, 'Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın yasalaşmasıyla kamuda çalışan işyeri hekimlerinin ayda 30 saat işyeri hekimliği yapabileceğini dile getirdi. Bozkır şunları kaydetti:


"Taslak yasalaşırsa; kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan ve yöneticilik görevi bulunmayan tabipler ile aile hekimleri, kurum ve kuruluşlarındaki çalışma saatleri dışında aylık otuz saatigeçmemek üzere işyeri hekimliği yapabilir. Tabipler, işyeri hekimliği eğitimi alma ve işyerihekimliği belgesine sahip olma şartı aranmaksızın az tehlikeli işyerlerinin işyeri hekimliği görevini yapabilirler. Bu piyasadaki işyeri hekimi ihtiyacına bir miktar katkıda bulunacaktır.


Aynı durum kamuda çalışan iş güvenlik uzmanları içinde gündeme alınır ise ciddi bir sıkıntı giderilmiş olacaktır. Amaç iş kazaları ve meslek hastalıkları ile mücadele olduğuna göre olayıçok yönlü ele alarak kamuda çalışan ve aktif olarak iş güvenliği uzmanlığı yapamayanmeslektaşlarımızın da dışarıda hizmet vermelerinin önü açılmalıdır. Dernek olarak görüşülentorba kanununa kamuda çalışan iş güvenlik uzmanları için de madde eklenmesi gerektiğine inanıyoruz. Burada toplumun bir kesiminin değil kamunun ortak yararları olduğu kanısındayız."


(CHA)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.