Ses kayıtlarının haber yapılması hakkında takipsizlik !

Yolsuzluk tapelerinin haber yapılmasıyla ilgili takipsizlik kararı verildi. Kararı veren Cumhuriyet Savcısı, tapelerin, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun grup toplantısında dinletmesiyle aleniyet kazandığını, bunu haberleştirmenin basın özgürlüğü olduğuna vurgu yaptı.

\"\"

Yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasında yer alan ses tapelerinin haber yapılması yargıya taşındı. Eski bakanları da kapsayan yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasının gizliliğini ihlal suçuyla, haberi yapan Bugün Gazetesi Parlamento Muhabiri Ezelhan Üstünkaya hakkında İstanbul cumhuriyet başsavcılığınca soruşturma açılmıştı.

"KILIÇDAROĞLU AÇIKLADI, ALENİYET KAZANDI"

Soruşturmadan takipsizlik kararı çıktı. Dosyaya bakan İstanbul Cumhuriyet Savcısı Hasan Bölükbaşı , CHP Genelbaşkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun aynı tapeleri meclisteki grup toplantısında dinlettiğine vurgu yaptı.

AİHM KARARLARI VE BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ REFERANSI

AİHM kararları ile Anayasa'nın basın özgürlüğü maddesini referans gösteren savcı, tapelerin Kılıçdaroğlu'nun açıklamasıyla aleniyet kazandığına dikkat çekti.

GEREKÇE'DE "BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ" VURGUSU

Kovuşturmaya gerek olmadığına karar veren savcı, kamuoyunun bilgilendirilmesine ve basın özgürlüğüne vurgu yaptı. Kararın gerekçesinde Basın yasasına da atıfta bulunularak; "ha­ber içe­rik­le­ri­nin dü­şün­ce açık­la­ma, bil­gi ver­me ve eleş­ti­ri sı­nır­la­rı içe­ri­sin­de kal­dı­ğı, açık­la­nış şek­liy­le ko­nu­su ara­sın­da dü­şün­sel bir bağ bu­lun­du­ğu, giz­li­li­ğin ih­la­li su­çu­nun un­sur­la­rı açı­sın­dan oluş­ma­dı­ğı an­la­şıl­mış­tır" denildi.Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.