Sedat Laçiner:Ne verirseniz verin PKK silah bırakmaz

Bir yandan çözüm sürecinin en önemli parçası olan PKK’nın silah bırakma ve yurt dışına çekilme anlaşmalarını yerine getirmemesi, diğer yandan süreç boyunca verilen tavizler, PKK’nın elinin günden güne güçlenmesi, özerkliğe doğru adım adım ilerlemesi..

Peki şu anda süreç ne durumda, PKK’nın asıl gelmek istediği nokta neresi, Türkiye Haziran’daki seçimlere kilitlenmişken süreç nasıl bir yöntemle gidişatını sürdürmeye çalışıyor?

Çözüm süreciyle ilgili şu anki durumu Aktifhaber.com’a değerlendiren Siyaset Bilimci Sedat Laçiner, ne verilirse verilsin PKK’nın silah bırakmayacağını belirterek, süreç boyunca yaşanan iç ve dış gelişmelerin PKK’ya tarihi bir fırsat sunduğunu, örgütün seçim öncesi hükümeti sıkıştırmak için fırsat kolladığını söyledi.

PKK’nın ordulaşmaya çalışarak kendisini dünyaya ve Türkiye’ye ispatlamaya çalıştığını belirten Laçiner, Güneydoğu’da devletleşmeye doğru ilerlediğini ifade etti.

‘PKK silahıyla kalmak istiyor, ordu gibi muamele görmek istiyor. Gençlik birimlerinin, asayiş birimlerinin de polis gibi muamele görmesini istiyor.’ Diyen Laçiner, buna izin verildiği taktirde ülkenin egemenliğinin parçalanacağını söyledi.

İŞTE O AÇIKLAMALAR:

NE VERİRSENİZ VERİN PKK SİLAH BIRAKMAZ

Çözüm sürecinde iki taraf da zaman kazanmaya çalışıyor. Bir tür bekle gör durumu da söz konusu. Şu ana kadarki şüreçler artık tamamlandı. PKK bundan sonra özerk bir devletçik veya otoriterliğini sunma zamanı geldi diye düşünüyor. Bunun kendisine verilmesini talep ediyor. Devlet ise bunun karşılığında veya sürecin devam etmesi için PKK’dan bir adım bekliyor. O adım da; PKK’nın silah bırakma adımı. Ben PKK’nın öyle bir silah bırakma işi içerisine asla girmeyeceğini düşünenlerdenim. Ne verirseniz verin PKK silah bırakmaz kanaatimce. Şu anda onun pazarlığı var. İki tarafın talepleri, görüşleri arasında ciddi bir uçurum var. Seçim öncesinde belli ki örgüt bir uygun ortam bulmaya çalışıyor. Hükümetin de içeride zor duruma düşmesi halinde PKK da rahatlıkla hükümeti sıkıştırabilecek.

ÇÖZÜM SÜRECİNDE YAŞANAN GELİŞMELER PKK’YA TARİHİ BİR FIRSAT SUNDU

Hükümet bir çözüm, PKK’nın silah bırakması arzusuyla bu sürece girmiş olabilir. Ama PKK’nın bu sürecin sonunda bundan çok yararlandığı, istifade ettiği söylenebilir. Türkiye’nin de devlet olarak bundan bazı kazançları oldu ama bu maliyete değer miydi onu bilmiyorum. Örgüt bu süreçten çok yararlanarak istifade etti. Şu anda Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde güçlü olduğu dönemlerden birisini yaşıyor. Buna süreç kadar, Suriye ve Irak’taki olayların da çok büyük bir katkısı oldu. İç ve dış gelişmeler birleşerek örgüte tarihi bir fırsat sunmuş oldu.

PKK ORDULAŞMAYA VE GÜNEYDOĞU’DA DEVLETMEYE ÇALIŞIYOR

Güneydoğu’da bölünme riski hep vardı. Şu anda oldukça tedirgin edici, panikletici boyutlarda. PKK bir yandan ordulaşmaya çalışıyor. Meşru bir ordu olarak kendini dünyaya ve Türkiye’ye kabul ettirmeye çalışıyor. Diğer yandan da devletleşmeye çalışıyor. Kendi milletini inşa etmeye çalışıyor. Devletleşme çalışması var. Vergi toplamak, yol kesilmesi, kendi asayiş birimlerini oluşturmaya çalışması, sözde askere alma ofisleri açması, mahkeme kurması... Bunlar hep devletin temel unsurlarıdır. Egemenliğin ayrılamaz, parçalanamaz unsurlarıdır, bunları yapıyor. Buna dur denmesi gerekiyor. Ama sürecin selameti için, şartlar buna uygun olmadığı için belki, seçim öncesi riskli bulunduğu için belki atılabilecek adımlar bir miktar bekletildi gibi görünüyor.

PKK BUNU GERÇEKLEŞTİRİRSE ÜLKENİN EGEMENLİĞİ PARÇALANIR

Şu anda verilebilecek en büyük taviz Öcalan’ın serbest bırakılması değil. Örgütün orada kilitlendiğini sanmıyorum. Öcalan’ın da en çok ısrar ettiği alan burası değil. Kanaatimce asıl sorun PKK’nın sokakta kurduğu hakimiyeti bırakmak istememesi. Silahıyla kalmak istiyor, ordu gibi muamele görmek istiyor. Gençlik birimlerinin, asayiş birimlerinin de polis gibi muamele görmesini istiyor. Mesele orada düğümleniyor. Buna izin vermek egemenliğin parçalanması anlamına gelir. Ona izin vermekte zorlanılıyor. Yalnız dışarıdaki gelişmeler bir de seçim öncesi olması işi zorlaştırıyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.