Sağlıkta döner sermaye sistemi iflas etmiştir

TBMM'de görüşülen sağlık sistemi ile ilgili yasa teklifinin 12. maddesi hakkında söz alan İYİ Partili Ümit Beyaz sağlık çalışanlarının döner sermaye sisteminde haklarının gasp edildiğini ve bu sistemin sürdürülemez noktaya geldiğini söyledi.

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Beyaz konuşmasında 

Bildiğiniz gibi Meclis çatısı altında kurulan komisyonlar Önlerine gelen yasa tasarı ve tekliflerin önce anayasaya uygun olup olmadığına bakmakla yükümlüdür.
Bir tasarı veya teklif anayasaya uygun şartları taşımıyorsa ilgili komisyon bu tasarı yada teklifin maddelerini müzakere etmeden reddetmekle mükelleftir.
Anayasaya uygunluk denetiminin yapılıp yapılmadığı meçhul olan yasa teklifinin bu haliyle tartışmaya açılması ve sonrasında Genel Kurula getirilmesi usule ve kanuna aykırıdır.
Yasa teklifi dikkatlice incelendiğinde Anayasa’nın pek çok hükmüne aykırı konular içerdiği görülecektir.

Yasa teklifinin ilgili maddesi Sağlık Bakanlığında uygulanmakta olan döner sermaye bütçesinin Cumhurbaşkanlığı tarafından belirlenmesini teklif ediyor.
Fakat yasa teklifinin tamamına bakıldığında sağlık çalışanlarının kanayan yarası olan döner sermaye sisteminin iyileştirmesine yönelik herhangi bir adım atılmadığı görülüyor.
Sağlık Bakanlığınca sağlıkta dönüşüm kapsamında 2004 yılından bu yana uygulamaya konulan performansa göre döner sermaye katkı payı ödemesi sistemi sağlık çalışanlarımızın haklarını gasp eden bir hale dönüşmüştür.
Sağlıkta döner sermaye sistemi tıkanmış, adeta iflas etmiştir.
Sağlık çalışanlarının maaşlarındaki düşüklüğün giderilmesini öngören döner sermaye üzerinden ek ödeme sistemi gelinen noktada sağlık çalışanlarını sabit bir ek ödemeye mahkûm etmiş durumdadır.
Sağlık çalışanlarının aldığı bu ek ödeme emekliliklerine de yansıtılmadığından ayrıca başka bir mağduriyet yaşanmaktadır.
Sabit ek ödeme başka kurumlarda çalışan kamu görevlilerinin gelir vergisi matrahına dahil edilmezken sağlık çalışanları gelir vergisine tabi tutulmaktadır. 

Ağır iş yükü altında ezilen hemşireler, laborantlar, röntgen teknisyenleri, teknik hizmetler, memurlar ve hizmetli personel bu haksız ve adaletsiz döner sermaye uygulamasından hakkını alamamaktadır.
Dolayısıyla, sağlık çalışanlarıın hakları performans sistemi ile gasp edilerek cezalandırılmaktadır.
Sağlıkta Dönüşüm Programı ile sağlık kurumlarımızı işletmelere sağlık hizmetlerini ticari faaliyete dönüştürerek sosyal devlet vasfından uzaklaşan AK Parti iktidarı Sağlık Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatları için 
tahsis edilen döner sermaye miktarının belirlenmesini Cumhurbaşkanına bırakırken sağlık çalışanlarının bu mağduriyetini gidermek adına hiçbir adım atmamaktadır.
Sağlık çalışanlarının iş motivasyonunu da yerle bir eden bu adaletsiz sisteme bütün sağlık çalışanlarını kapsayacak biçimde çözüm getirilmelidir.
Mevcut sistem tüm yönleriyle ele alınıp değerlendirilmeli bütün sağlık çalışanlarının beklentilerini karşılayacak biçimde iyileştirilmelidir.
Döner sermayeler yükseltilmeli ve emekliliğe yansıtılmalıdır.
Ayrıca sağlık çalışanlarımız 3600 ek gösterge konusunda atılacak adımları bekliyor dedi.
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.