Safevi Devleti’nin Cumhurbaşkanlığı forsuna eklenmesi için kanun teklifi

İstanbul Milletvekili Ali Özgündüz, Cumhurbaşkanlığı forsunda, 1501 yılında kurulan Safevi Devleti’nin de yer alması ve Türkiye Cumhuriyeti’ni simgeleyen güneşin etrafındaki yıldızların sayısının 17’ye yükseltilmesi için yasa teklifi verdi.

 

Özgündüz, teklifin gerekçesinde, Cumhurbaşkanlığı armasında yer alan Türk devletlerinin sayısı olan 16 rakamıyla ilgili tartışmaların sürdüğüne dikkat çekti ve “Bilindiği gibi, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı forsunda yer alan armada, Türkiye Cumhuriyeti’ni temsil eden ve “ilelebet payidar” kalacak güneşin etrafında, tarihte kurulmuş 16 Türk Devleti yıldız olarak sembolize edilmiştir. Yalnız bu devletler içinde, Türk Devleti olarak kabul edilen Safevi Devleti’nin yer almaması yıllardan beri tartışma konusu olmuştur” dedi.

Özgündüz’ün kanun teklifine ilişkin açıklaması şöyle:

Son günlerde Hükümet’in girişimleri ile kamuoyunda sıkça konu edilen “Alevi Açılımı”, peşinden çeşitli tartışmaların doğmasına neden olmaktadır. Hükümet’in “Alevilerin haklarının teslimi konusunda” sicili bozuktur. Geçtiğimiz dönemlerde Alevilerin “eşit yurttaşlık” temelinde ele alınmasını istedikleri konuların, Hükümetçe nasıl değerlendirildiği, kamuoyunun malumudur. Son olarak toplanan “Milli Eğitim Şurası”nda alınan kararlar, Hükümet’in Alevilerin haklarını teslim etmekten öte, bugüne kadar olan kazanımlarını da geri alacağına dair işaretler taşımaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı forsunda yer alan armada, Türkiye Cumhuriyeti’ni temsil eden ve “ilelebet payidar” kalacak güneşin etrafında, tarihte kurulmuş 16 Türk Devleti yıldız olarak sembolize edilmiştir. Yalnız bu devletler içinde, Türk Devleti olarak kabul edilen Safevi Devleti’nin yer almaması yıllardan beri tartışma konusu olmuştur.

Hazar’dan Basra’ya iki asırdan fazla hüküm süren; kurucularının ve yöneticilerinin yanında, halkının büyük çoğunluğu Türk olan Safevi Devleti’nin, Cumhurbaşkanlığı forsunda yer almaması ülkemizde yaşayan başta Alevi, Caferi, Bektaşi olmak üzere pek çok kesimi rahatsız etmiştir.

Alevi Açılımı konusunun sıklıkla tartışıldığı günlerde hem ülkemizdeki Alevi-Sünni kardeşliğine hizmet etmesi hem de Hükümet’in bu konudaki samimiyetini test etmesi amacıyla bir yasa teklifi hazırladım. Yasa teklifinde, Cumhurbaşkanlığı forsunda yer alan armada; Türkiye Cumhuriyeti’ni sembolize eden güneşin etrafında, içinde Safevi Devleti’nin yer aldığı tarihteki 17 Türk Devleti’ni ifade eden 17 yıldız bulunması amaçlanmaktadır. (Ankara/ZETE)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.