Saadet Partisi;Milletten gizli mutabakat olmaz

Türkiye’nin zor bir dönemden geçtiğini belirten Canbay, ABD ile Türkiye arasında varılan mutabakata değindi. İncirlik Üssü’nün koalisyon güçlerine açılmasına ilişkin mutabakatın geniş bir istişare ile imzalanması gerektiğinin altını çizen Canbay, böyle bir mutabakatın Meclis’te görüşülmesini ve diğer partilerin de görüşlerinin alınması gerektiğini söyledi.

GENİŞ BİR İSTİŞARE İLE İMZALANMALI

İncirlik Üssü’nün koalisyon güçlerine açılmasına ilişkin mutabakatın geniş bir istişare ile imzalanması gerektiğinin altını çizen Canbay, İslam ülkelerinde çok zalim bir oyun oynandığını söyledi. Coğrafyalarımızdaki hadiselerin, belirli bir plan içerisinde uygulamaya konduğunu belirten Canbay “Adana’daki İncirlik askeri üssü koalisyon güçlerinin kullanımına açıldı” dedi.

MİLLETTEN GİZLİ MUTABAKAT OLMAZ

Partisinin Malatya İl Divan Toplantısı’nda konuşan Canbay, “Bir mutabakattan bahsediliyor. Böyle bir mutabakat Meclis’te görüşülmelidir. Sadece Meclis’teki partiler değil diğer partilerin de görüşleri alınmalıdır. Böyle olursa bir milli mutabakat şeklini alır. Yabancılara ne tür operasyon imkanlarının sağlanacağına dair kesin bilgiler yok. Şüpheli bir durum söz konusudur. Burada da bir milli mutabakat hazırlanması gerekir” ifadelerini kullandı.

BAĞRIMIZA HANÇER SAPLAMAK İÇİN ÇALIŞIYORLAR

Batı ülkelerinin Türkiye’nin yararına adım atacaklarının düşünmenin hata olacağını vurgulayan Canbay, “Koalisyon güçleri denilen ABD, İngiltere, Fransa gibi ülkelerdir. Bunlar Kurtuluş Savaşı’nda dün kovduğumuz süper haydutlardır. Batı ve batının bütün kuruluşları sadece İslam ülkelerinin bağrına hançer saplamak için çalışıyorlar” dedi.

Türkiye’nin zor bir dönemden geçtiğini belirten Canbay, Suruç’ta 32 kişinin hayatını kaybettiği bombalı saldırı, polis ve askerlerin şehit edilmesinin ülkenin yeni bir provokasyonla karşı karşıya kaldığını gösterdiğini ifade etti. Canbay, İncirlik Üssü’nün koalisyon güçlerine açılmasına ilişkin mutabakatın geniş bir istişare ile imzalanması gerektiğinin altını çizdi.Suruç’taki patlamanın ardından Saadet Partisi’nin bölgeye gönderdiği izleme heyetinin de başında bulunan Canbay “Gelinen noktada çözüm süreci çok büyük bir başarısızlıkla sonuçlanmıştır. Türkiye’nin Suriye politikası da çökmüştür.” dedi.

HADİSELER BELİRLİ BİR PLAN DAHİLİNDE ORTAYA ÇIKTI

İncirlik Üssü’nün koalisyon güçlerine açılmasına ilişkin mutabakatın geniş bir istişare ile imzalanması gerektiğinin altını çizen Canbay, İslam ülkelerinde çok zalim bir oyun oynandığını söyledi. Afganistan, Irak ve son olarak Suriye’deki hadiselerin kendiliğinden ortaya çıkmadığı, belirli bir plan içinde ortaya konduğunu belirten Canbay “Adana’daki İncirlik askeri üssü koalisyon güçlerinin kullanımına  dair bir mutabakat açıklandı. Böyle bir mutabakat mecliste görüşülmelidir. Sadece meclisteki partiler değil diğer partilerin de görüşleri alınmalıdır. Böyle olursa bir milli mutabakat şeklini alır. Yine bir güvenlik mutabakatından bahsediliyor. Yabancılara ne tür operasyon imkanlarının sağlanacağına dair kesin bilgiler yok. Şüpheli bir durum söz konusudur. Burada da bir milli mutabakat hazırlanması gerekir.” dedi.

İSLAM ÜLKELERİNİN BAĞRINA HANÇER SAPLAMAK İÇİN ÇALIŞIYORLAR

Batı ülkelerinin Türkiye’nin ve bölgenin yararına adım atacaklarının düşünmenin hata olacağını vurgulayan Canbay, “Koalisyon güçleri denilen ABD, İngiltere, Fransa gibi ülkelerdir. Bunlar Kurtuluş Savaşı’nda dün kovduğumuz süper haydutlardır. Koalisyon güçleri denince NATO gibi anlıyoruz. Batı ve batının bütün kuruluşları sadece İslam ülkelerinin bağrına hançer saplamak için çalışıyorlar. Onların Türkiye’nin yararına adım atacaklarını düşünmek hatadır.” dedi. Çözüm sürecinin büyük bir başarısızlıkla sonuçlandığını söyleyen Canbay, “PKK’ya yapılan operasyonlara bakıldığında çözüm sürecinin bittiği görülüyor. Süreç başladığında ‘analar ağlamasın, akan kan dursun’ denilerek işe başlandı. Biz de eğer böyle bir şey olacaksa ‘Buyurun biz sizi destekliyoruz’ demiştik. Ancak süreçte tek muhatap olarak PKK’nın alınması yanlış olmuştur.” değerlendirmesinde bulundu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.