Saadet Lideri Kamalak'tan Papa ziyaretine eleştiri

Saadet Partisi Aylık İl Başkanları Toplantısı Ankara’da Gerçekleştirildi…

Saadet Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kamalak, İl Başkanları Toplantısı’nda gündemi değerlendirdi. AKP iktidarının artık bocalamaya başladığını kaydeden Kamalak, sıkıştıkları için ‘sığınacak’ yer aradıklarının altını çizdi.

İnsanları Niyetleri İle Değerlendiriyoruz

Kamalak, konuşmasında Papa Franciscus’un 4 günlük Türkiye ziyaretine de yer verdi. Kamalak, “İktidarın yolu tıkandığı içindir ki, sığınacak yer arıyorlar. O sığınak da iktidar tarafından belirlenmiş durumdadır. ‘Kutsiyetpenahları Papa Hazretleri’ ifadesi bana ait değil, kendilerine aittir. O kutsiyetpenahları 2 gündür Türkiye’de. İki kilise arasındaki ihtilafları gidermek için geldi. Biz misafire karşı değiliz. Herkes için gönlümüz açık. İnsanları bünyeleri ile değil, niyetleri ile değerlendiriyoruz. ‘İstanbul’ demiyor Kutsiyetpenahları ‘Konstantinapol’ diyor” diyerek Papa’yı eleştirdi.

Bocalamaya Başladılar

İktidarın dış politikada özellikle de Suriye ve Irak’ta yaşananlar ile ilgili kafasının karışık olduğunu belirten Kamalak, “Türkiye, tarihinde hiçbir zaman şimdiki kadar yalnız duruma düşmemiştir. Dış politikada durum bu şekilde. İçerde ise polemik üretme üzerine birbirleri ile yarışıyorlar. İktidar adeta yolunu şaşırmış bir şekilde bir sağa bir sola yalpa yapmaktadır. Devletin en yetkili ağızları ‘PKK, PYD ve IŞİD aynı derece terör örgütü’ diyor. Ama bakıyoruz PKK ile pazarlık yapıyor, PYD’ye yardım ediyor. IŞİD’e karşı savaşıyor. Hani aynı derecedeydi bunlar. Bu bocalamanın bir neticesidir” diye konuştu.

Ankara Bürosu

Saadet Partisi aylık İl Başkanları toplantısı Ankara’da Saadet Partisi genel merkez binasında gerçekleştirildi. Yoğun katılımın gözlendiği toplantının açılışını Genel Başkan Prof. Dr. Mustafa Kamalak yaptı. Gündeme ilişkin konuları değerlendiren Kamalak, Papa’nın Türkiye ziyaretine de tepki gösterdi.

Pakistanlı Müslümanların Selamını Getirdim

Kamalak, konuşmasına geçtiğimiz günlerde Cemaati İslami’nin daveti üzerine gittiği 5 günlük Pakistan ziyaretiyle başladı. ‘Tek Ümmet ve Kader Birliği’ konularının görüşüldüğü kongre ile ilgili bilgiler aktaran Kamalak, Pakistanlı Müslümanları selamını getirdiğini söyledi. Kamalak, “Cemaat-i İslami Hareketi’nin büyük halk kongresine iştirak ettik. Dünyasının dört bir yanından gelen kardeşlerimizle özel toplantılar yaptık. Her biriyle ayrı ayrı, İslam dünyasının sorunlarını ve çözüm önerilerini istişare ettik. Çok verimli ve çok faydalı toplantılar yaptık. Ümmetin sorunlarını tartıştık.. Keşmir ve Filistin meselesi ele alındı. Cereyan eden hadiseler sadece onların değil, hepimizin sorunu üzerine konuşuldu. Bütün kardeşlerimizin hasbi selamlarını Milli Görüş erlerine getirdik. Onlarda bir arayış içinde. Işığı buradan bekliyorlar. Müslümanların birleşmesi konusunda hiç kimsenin tereddüttü yok” dedi.

Artık Simit-Çay Hesabı Yapamıyorlar

Asgari ücret ile ilgili yapılan son bir araştırmaya da konuşmasında yer veren Kamalak, “Ekonomi de tıkanmıştır. 10 küsür yıl önce simit çay hesabı yapanlar artık, çay simit hesabı yapamıyor. Başka hesapların içindeler. Çünkü çay, simit hesabı yapmaya güçleri yoktur, dilleri varmıyor arktık. Yapılan bir araştırmaya göre 2002 yılında asgari ücret 184 TL imiş, simit ise 20 kuruş. Bu gün asgari ücret 891 lira simitin tanesi ise 1,5 lira. 2002 yılında asgari ücret ile 920 simit alınırken bu gün ise asgari ücretle 594 simit alınabilmekte. Aynı hesap memurlar için de yapılmış. En düşük memur maaşı ile 2002 yılında 1960 simit alınırken, bu gün en düşük memur maaşı ile 1350 simit alınabilmekte” diyerek ekonomideki kötü gidişatı rakamlarla gözler önüne serdi. 

Sıkıştıkları için ‘sığınacak’ yer arıyorlar

Kamalak, konuşmasında Papa Faranciscus’un 4 günlük Türkiye ziyaretine de yer verdi. Kamalak, “İktidarın yolu tıkandığı içindir ki, sığınacak yer arıyorlar. O sığınak da iktidar tarafından belirlenmiş durumdadır. ‘Kutsiyetpenahları Papa hazretleri’ ifade bana ait değil, kendilerine aittir. O kutsiyetpenahları 2 gündür Türkiye’de. Türkiye’yi ziyaret için mi gelmiş. Hayır. İstanbul’u ziyaret için mi gelmiş. Hayır. Konstantinapolis’i ziyaret için gelmiş. İki kilise arasındaki ihtilafları gidermek için geliyor. Biz misafire karşı değiliz. Herkes için gönlümüz açık. İnsanları bünyeleri ile değil, niyetleri ile değerlendiriyoruz. ‘İstanbul’ demiyor Kutsiyetpenahları ‘Konstantinapol’ diyor” diyerek eleştirdi.

Devletin itibarını toprağa Gömdünüz

Saadet Partisi Genel Başkanı Kamalak, devletin itibarını saraylarda, köşklerde arayanlara da tepki göstererek, “Devletin itibarını kurtarabilmek için belirle kesimler, plazalara, köşklere, saraylara yönelmiş durumda. Bunlar devlete itibar kazandırabilir mi acaba. Biz dedik ki, ‘Devletin itibarını siz Soma’da 301 vatandaşımızla birlikte toprağa gömdünüz. Ermenek’te hala ulaşamadığınız toprak altındaki kardeşlerimizle beraber gömdünüz. Devletin itibarini Recep Amca’nın lastik çarıkları ile gömdünüz” diyerek eleştirdi. Yeni Türkiye ile Yeniden Büyük Türkiye’nin farkları

Kamalak, iktidar mensuplarının son dönemde ağızlarına pelesenk yaptığı ‘Yeni Türkiye’ söylemine de değinerek, Yeniden Büyük Türkiye arasındaki farkları bir bir sıraladı. Kamalak, “Şimdi diyorlar ki, Yeni Türkiye. Biz diyoruz ki, ‘hayır’ Yeniden Büyük Türkiye. İkisi arasında muazzam farklar var. ‘Yeniden Büyük’ derken biz zaten büyüktük. Bizim bir geçmişimiz, bir kökümüz var. Yeni Türkiye’nin yönü, siyasi kıblegahı Batı’dır, Yeniden Büyük Türkiye’nin yönü ise Doğu’dur, kardeşliktir. Yeni Türkiye’de faiz dünya gerçeği, Yeniden Büyük Türkiye’de ise faiz milletleri sömüren bir mikroptur. Yeni Türkiye’de zina serbesttir. Yeniden Büyük Türkiye’de ise önce ahlak ve maneviyat vardır” diyerek farkları saydı.

Cami’de namaz serbest, Cami’ye girmek yasak

17 ve 25 Aralık Yolsuzluk Soruşturması’ndan sonra TBMM bünyesinde oluşturulan Soruşturma Komisyonu ile ilgili haberlere yayın yasağı getirilmesine de tepki gösteren Kamalak,”Pis kokular Anadolu’yu sarmış durumda. TBMM Soruşturma Komisyonu için yayın yasağı getirildi. Haber yapmak yasak. Bingöl’de şehit olan polisler için yayın yasağı getirildi. Suriye tarafından düşürüldüğü iddia edilen uçağımız için yayın yasağı getirildi. Reyhanlı olayları ile ilgili yayın yasağı getirilmişti. Yasak, yasak, yasak. Hani Anayasa’ya göre basın hürdü ve sansür uygulanamazdı. Ben bunu şöyle tarif ediyorum. ‘Cami’de namaz kılmak serbest ama Cami’ye girmek yasak. Basın hürdür ancak haber kanallarına ulaşması yasak” diyerek yasaklara tepki gösterdi.

Bocalamaya Başladılar

İktidarın dış politika da özellikle de Suriye ve Irak’ta yaşananlar ile ilgili kafasının karışık olduğunu belirten Kamalak, “Türkiye tarihinde hiçbir zaman şimdiki kadar yalnız duruma düşmemiştir. Dış politika da durum bu şekilde. İçerde ise polemik üretme üzerine birbirleri ile yarışıyorlar. İktidar adeta yolunu şaşırmış bir şekilde bir sağa bir sola yalpa yapmaktadır. Devletin en yetkili ağızları ‘PKK, PYD ve IŞİD aynı derece terör örgütü’ diyor. Ama bakıyoruz PKK ile pazarlık yapıyor, PYD’ye yardım ediyor. IŞİD’e karşı savaşıyor. Hani aynı derecedeydi bunlar. Bu bocalamanın bir neticesidir” diye eleştirdi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.