Rüşvetçi sosyalistin maskesi düştü

LONDRA (İrfan Taştemur)- Avusturyalı Avrupa Parlamentosu Üyesi, Sosyalistler ve Demokratlar Grubu Başkanı Hannes Swoboda’nın profili ve CHP’ye yönelik saldırılarıyla ilgili analizimiz büyük bir ilgi topladıktan sonra bu konuyu daha da derinlemesine incelemekte fayda olacağını düşündük. Bu arada yaptığım görüşmelerle de CHP’nin sosyalistlerle ilişkileri hakkında yeni bilgiler edindim.

Avrupalı sosyalistlerin temsilcisi parti Avrupa Sosyalist Partisi (PES) ve başkanı da Sergei Stanishev. Kılıçdaroğlu’nun hem Stanishev ile hem de PES üyesi liderlerle yakın ilişkisi var. PES Liderler Zirvesi’ne de davetli CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu. Hatta sıcak bir bilgi CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu geçtiğimiz günlerde Stanishev aramış ve Türkiye’deki demokratikleşme sorunları ve 12 Mayıs Bulgaristan seçimlerini konuşmuş iki lider. Swoboda’nın başkanı olduğu Sosyalistler ve Demokratlar Grubu ise Avrupa Parlamentosu’ndaki meclis grubu.

KİŞİSEL HESAPLARLA SALDIRIYOR

Swoboda olayını özetlemek gerekise Swoboda’nın kişisel hesapları nedeniyle kritik dönemlerde CHP’ye saldırarak hem gündem olmak, hem polemik yaratmak hem de CHP’yi dizayn etmek arzusunun yeni bir şey olmadığını açıklamıştık. En yakın ve çarpıcı örneklerden biri olarak da anayasa değişikliği referandumunda neler olduğunu, nasıl müdahele etmeye ve CHP’ye zarar vermeye çalıştığını aktarmıştık.

Kılıçdaroğlu’nun Brüksel ziyaretinde hitap ettiği Sosyalistler ve Demokratlar Grubu Üyesi milletvekilleri ise hem konuşmasını hem de soru/cevap bölümünde aktardığı görüşleri ilgiyle karşılamışlar. Kılıçdaroğlu uzun süre alkışlanmış.

Bu haber ise karartılmış Türk basınında. Milliyet dahil basının büyük bölümü aynı kervanda. Bu konuşmanın önemli bir konuşma olduğu ve Swoboda'nın tavrının ipuçlarını da taşıdığını söyleyelim. Mesela Kıbrıslı Türklerin temsili konusunda bastırıyor Kılıçdaroğlu bu toplantıda. Oysa Swoboda Kıbrıslı Türklerin gözlemci üye olmaması için Güney Kıbrıslı Rumlarla işbirliği yapan biri.

Bunu da Güney Kıbrıs Rum Meclisi ve EDEK Başkanı Yannakis Omiru, Fileleftheros Gazetesi'ne şu sözlerle itiraf ediyor: "Yakın zamanda, Kıbrıslı Türk gözlemciler konusunda, AP’daki Liberaller ve Yeşiller tarafından bir öneri yapıldığını da anımsatan Omiru, gerek Avrupa Milletvekilleri Sofoklis Sofokleus ve Antigoni Papadopulu, gerekse kendisinin Swoboda nezdinde müdahalelerinin ardından Sosyalist Grubu’nun bu yöndeki her türlü desteğini geri çekmesini başardık."

TÜRKİYE ALEYHİNE ÇALIŞIYOR

Swoboda'nın hem ülkesi Avusturya'da -orada görev yapmış diplomatlardan teyit edilebilir- hem de Brüksel'de Avrupa Parlamentosu'nda Türkiye aleyhine gizlemeye çalıştığı tavrı bilinmektedir. AKP ile yakınlığı ve Türkiye aleyhine hareketleri birleşince ise karşımıza rahatsız edici bir tablo çıkıyor. Böyle biri ile CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun yalnızca grubun başkanı olması sıfatı ile muhatap olduğunu da not edelim. Avrupa Sosyalist Partisi PES, AKP hakkında Kılıçdaroğlu'nun Brüksel'de söylediğinden aşağı kalmayacak eleştirilerde bulunduğu açıklaması ise Türk basınında hiç yer bulamamış.

Swoboda, Türkiye konusunda bütün bu şaibeli siciline rağmen CHP’yi dizayn etme arzusunu sürdürüyor. CHP’ye her fırsatta zarar vermek için elinden geleni yapan, sürekli AKP yanlısı gazetelere CHP aleyhine demeç veren, üstelik de ülkesinde fazla tanınmayan ve sevilmeyen bu politikacının CHP’ye tavsiyede bulunması komik oluyor. Kılıçdaroğlu’na danışmanlarını değiştirsin derken AKP’ye övgüyü unutmuyor ve tesadüf o ki Swoboda’nın dostu cemaatin temsilcileri de Kılıçdaroğlu’na Brüksel’e “Onlarla değil şu isimlerle gitseydi” mealinde sosyal medya üzerinden tavsiyede bulunuyor. Uzun zamandır aşina olunan bazı gruplarca CHP kendi içinde bölünmeye çalışılıyor. Bunun uluslararası alanda izleri de elbetteki var.

CHP OPERASYONUNUN TETİKÇİSİ

Sizi tekrar Swoboda’nın Türkiye’nin dün içinde bulunduğu duruma girmesine neden olan anayasa değişiklikleri paketinin oylandığı 2010 referandumuda “Hayır” kampanyasını nasıl sabote ettiğine götürmek ve bazı ayrıntılar paylaşmak istiyorum.

Hannes Swoboda 12 Temmuz 2010 tarihinde Anadolu Ajansı muhabirine Hırvatistan Zirvesi sırasında Dubrovnik’te AKP’li Bakan Egemen Bağış ile görüştükten sonra Türkiye’deki referandumlar ile ilgili açıklamalar yapıyor ve şunları söylüyor:

"CHP'ye ve yeni liderine bizim tavsiyemiz bu paketin arkasında durması ve desteklemesi. Çünkü sosyal demokrat değerler de getiriyor bu değişiklik. 12 Eylül tarihinde referanduma sunulacak Anayasa değişikliğine ilişkin soru üzerine, "Bu Anayasa paketi Türk vatandaşları için önemli, aynı zamanda Avrupa Birliği için de önemli. Türk halkına daha fazla demokrasi ve özgürlük seçeneği sunuyor. Bu reform Türk halkına çok büyük kazançlar getirecektir. Çünkü yeni özgürlükler getiriyor. Bu özgürlükler kapsamında yargı ve asker de var. Dolayısıyla Türk halkının kazançlı olacağına inanıyorum. Demokrasi yolunda çok büyük bir adım. Biz Avrupa Birliği olarak her zaman için Türkiye’nin demokratikleşmesine ve reformlarına destek veriyoruz ve bu gördüğümüz Anayasa paketi de reformlara, özgürlüklere açık bir Anayasa paketi. Dolayısıyla biz bu değişikliği destekliyoruz. Çünkü sosyal demokrat değerler de getiriyor bu değişiklik. CHP’ye ve yeni liderine bizim tavsiyemiz bu paketin arkasında durması ve desteklemesi. Eğer CHP sosyal demokrat bir parti olmak istiyorsa bu reformları desteklemelidir".

Bu cümleler ve öncesindeki görüşme Swoboda’nın CHP’yi dizayn arzusunun ne kadar güçlü olduğunu ortaya koyuyor. Üstelik “Swoboda CHP’den ne istiyor?” başlıklı habrimizde de yazdığımız gibi bu dezenformasyonu içinde bulunduğu siyasi grup adına yalan söyleyerek yapıyor ve doğal olarak grubu tarafındanda yalanlanıyor. Türk toplumunun özgür seçimi üzerinde etki yaratmaya dönük gözü dönmüş bir operasyonun teteikçisi oluyor.

HATAY’DA AKP’LİLERLE

Gelin bir de bu açıklamaların yapıldığı tarihin bir süre öncesini araştıralım. Swoboda bu açıklamayı yapmadan önce 18-20 Haziran 2010 tarihleri arasında bir dönemde Türkiye’de İstanbul ve Hatay’da bulunmuş. Kardeş partileri CHP ile hiçbir temasta bulunmamış ve görüşmemiş bile ama AKP’li siyasetçilerle bir araya gelmiş! Hatay’da AKP’li belediyelere ziyarette bulunmuş, onlara başarılar dilemiş, bölgedeki hoşgörü ortamından çok etkilendiğini dile getirmiştir.

Bu gezide görüşmelerde bulunan Hatay Denge Gazetesi’nden köşe yazarı Ferit Lif gazetedeki köşesinde şunları yazmış: “Swoboda toplantıya katılan ve uzun yıllar Viyana’da yaşamış Kışlak Belediye Başkanı M.Ali Yarar’a  dedi ki, ”Türkiye de gerçek bir sosyal demokrat parti olmadığı için senin AK Parti de politika yapmana hiçbir şey diyemiyorum. Bu ifadeler Swoboda’nın maskesini düşürmekte ve son tartışmada “AKP müttefikim değil” demesine rağmen onlarla ne şekilde beraber hareket ettiğini çok net biçimde ortaya koyuyor. İşin ilginç tarafı arşivimize aldığımız bu bilgiler Hatay’da yayımlanan yerel Denge gazetesinin sayfasından bir süre önce kaldırılmıştır. Yazının bulunduğu linki sizinle paylaşıyorum:www.hataydenge.com/yazar.asp?yaziID=672  Bu yazının kimlerce ve neden kaldırıldığı da izaha muhtaçtır.

SIEMENS'İN İŞ TAKİPÇİSİ GİBİ

Hannes Swoboda ayrıca rüzgar enerjisi santralleri hakkında da yorumlar yapıyor Hatay’a ziyaretinde, antakya.com sitesi ise haberi şöyle vermiş: “Dr. Swoboda, “Türkiye Ortadoğu'daki arabuluculuk misyonunu sürdürmeli. Mevcut sorunlar ancak diyalog ile çözülebilir, bu süreçte İsrail ile ilişkileri bozulmamalı” dedi. Bölgeye girişte dikkatini çeken Rüzgar Enerjisi Santrallerine de değinen Dr. Swoboda, bu tür enerji kaynaklarının fiyat düşüklüğü sağlamasının yanı sıra hayat standardını yükseltici etkisinin de bulunduğunu söyledi, dolayısıyla oldukça faydalı projeler olduğunu dile getirdi.”  Hatay’da başka neler yapıyor Swoboda? Aknehir Belediye Başkanı Mehmet Mübarek ve Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş ile görüşüyor. Bu arada Hannes Swoboda’nın eşi Brigitte Ederer’in çalıştığı Siemens şirketi ve o yıllarda Türkiye’yi de içine alan bir bölgeden sorumlu olduğu ve Siemens’in Türkiye’de rüzgar enerjisi alanında da iş yaptığı hatırlanmalı.

ALMAN SPD'Lİ VEKİLDEN SWOBODA'YA AĞIR ELEŞTİRİ

“Swoboda kimin taşeronluğunu yapıyor” diye soran SPD Belediye Meclis Üyesi Algan: "Böyle birinin Sosyalist Grubu Başkanı olmasını talihsizlik olarak görüyorum"

Alman Sosyal  Demokrat Parti  (SPD) Hamburg  eyaleti Altona İlçe  Belediye Meclis Üyesi Behçet Algan, Avrupa Parlamentosu Sosyalist Grubu Başkanı Hannes Swoboda’yı ağır eleştirdi.

Swoboda’nın AP Sosyalist Grubu’nun başında olmasını‚ 'talihsizlik’ olarak değerlendiren Algan, Swoboda’nın emperyalist düşüncelere hizmet etmekle onun teşeronluğu yaptığını ileri sürdü.
Algan, 'Willy Brandt’ın Sosyalist Enternasyonelin Başkanlığını yaptığı bir oluşuma Swoboda’nın tutumu yakışmıyor. Sosyalist Enternasyonalin sağcı düşünceleri paylaşan, emperlaizme hizmet eden  insanlara destek vermesini hayretle izliyorum. Savaş kışkırtıcılığı yapan ve onlara arka çıkan bir düşünceyi savunanlarla Swoboda ne yazık ki aynı düşünüyor’ dedi.

SWOBODA KİMİN TAŞERONU?

Kılıçdaroğlu’nun Başbakan Erdoğan’ı eleştirmekle kendini AP’de evinde gibi hissettiğini ancak Swoboda’nın Erdoğan’a arka çıkmasını anlamadığını işaret eden Algan, Swoboda’nın tutumunu bir politikikacıya yakıştıramıyorum. Acaba Swoboda kimin taşeronluğunu yapıyor? Kimlere hizmet ediyor? Soruyorum’ dedi.

Avusturyalı politikacıların bugüne kadar kadar hep Türkiye Cumhuriyeti aleyhinde politikalar izlediklerini hatırlatan  Algan, Sosyalist Enternasyonal'in yeniden yapılanması ve özünü yansıtan bir oluşuma gidilmesinin aciliyet kazandığını söyledi.

YURT

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.