Ruhsar Demirel Sağlık Çalışanlarının Sorunlarını Meclis'e Taşıdı

MHP Eskişehir Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Ruhsar Demirel, Sağlık çalışanlarının sağlıklı yaşam hakkının korunabilmesi, çalışanlara yönelik risklerin belirlenebilmesi ve çalışma koşullarında sürdürülebilir iyileştirmenin sağlanabilmesi yönünde gerekli önlemlerin alınabilmesi amacıyla TBMM Başkanlığı'na Meclis Araştırması önergesi verdi.

Demirel'in önergesi şu şekilde:

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA


‘‘Sağlık çalışanlarının sağlıklı yaşam hakkının korunabilmesi, çalışanlara yönelik risklerin belirlenebilmesi ve çalışma koşullarında sürdürülebilir iyileştirmenin sağlanabilmesi’’ yönünde gerekli önlemlerin alınabilmesi amacıyla Anayasamızın 98., Türkiye Büyük Millet Meclisi İç Tüzüğünün 104. ve 105. Maddeleri gereğince Meclis Araştırması açılmasını saygılarımızla arz ederiz.
 
 
14/10/2014
Ruhsar DEMİREL
Eskişehir Milletvekili

GEREKÇE

İş güvenliği uygulamalarında sağlık iş güvenliğinin ayrılmaz bir parçası olmakla birlikte, iş güvenliğinin temel felsefesi çalışanların sağlığının korunması, geliştirilmesi ve sürdürülebilir iyileştirmenin sağlanmasıdır.
Bulaşıcı hastalıklar, sağlık çalışanlarının sağlığının korunmasında önemli bir tehdit unsurudur. Sağlık çalışanlarına enfeksiyon bulaşma riskinin, toplumun diğer bireylerine göre on kat daha fazla olduğu bilinmektedir. Pek çok sağlık çalışanı, hastasından bulaşan enfeksiyon nedeniyle hastalanmakta hatta hayatını kaybetme riskiyle karşı karşıya kalabilmektedir.

Aile sağlığı merkezinde ilaç takibini yaptığı tüberküloz hastasının üzerine doğru kan kusması sonucu, tüberküloz bulaştığı ve bu nedenle hayatını kaybettiği iddia edilen Nuriye hemşire gibi özveriyle çalışan, yoğun çalışma temposu sırasında zamana karşı yarışırken hastalardan bulaşan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı sonucu veya hasta ve hasta yakınlarının saldırısı sonucu yaralanan, hastalanan ve hayatını kaybeden sağlık çalışanları ile ilgili haberler hemen hemen her gün basında yer almaktadır.

Sağlıkta dönüşüm programı ile aile sağlığı merkezleri, kamu hastaneleri, eğitim ve araştırma hastaneleri özel işletme mantığı ile kendi ayakları üzerinde durmaya teşvik edilmiş, “ne kadar hizmet üretirsen o kadar gelirin olur” mantığı oluşturulup iş yükü artırılmış, hizmetin kalitesi sorgulanmamış, sağlık çalışanlarının maruz kalabileceği riskler göz ardı edilmiştir. 

20/6/2012 tarih ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasında belirtildiği gibi işveren; çalışanların işle ilgili sağlık ve güvenliğini sağlamakla yükümlü olup, mesleki risklerin önlenmesi, eğitim ve bilgi verilmesi dahil her türlü tedbirin alınması, organizasyonun yapılması, gerekli araç ve gereçlerin sağlanması, sağlık ve güvenlik tedbirlerinin değişen şartlara uygun hale getirilmesi ve mevcut durumun iyileştirilmesi için çalışmalar yapmalıdır.

Çalışma şartlarının çalışanlar üzerindeki sağlık ve güvenlikle ilgili olumsuz etkilerini en aza indirecek şekilde; işyerinin tasarımı, iş ekipmanlarının seçimi, çalışma şekli ve saatleriyle hizmet ve üretim yöntemlerinin gelişen teknolojiyle sürekli uyumlu hale getirilmesi, sosyal ilişkiler ve çalışma ortamı ile ilgili diğer faktörlerin de etkilerini kapsayan genel bir önleme politikasının acilen geliştirilmesi gerekmektedir.
Mesleki riskler nedeniyle hayatı kaybetmek sağlık çalışanlarının kaderi olarak görülmemeli, sağlıklı yaşamanın sağlık çalışanlarının da hakkı olduğu unutulmamalıdır.
 
Araştırmanın genel amacı; sağlık çalışanlarının sağlık ve güvenliğiyle ilgili kamuoyu farkındalığının artırılması, risk yönetimi ile çalışma koşullarında sürdürülebilir iyileştirmenin sağlanmasıdır.

Araştırmanın alt amaçları;

1-Meslek hastalığı/kazası nedeniyle, yaralanan, hastalanan ve hayatını kaybeden sağlık çalışanı sayısıyla olgulara neden olan faktörlerin tespiti,

 


2-Multidisipliner bir yaklaşımla sağlık çalışanlarının sağlığının korunması ve geliştirilmesine yönelik mesleki risklerin ortadan kaldırılabilmesi için alınabilecek önlemlerin tespiti,

 


3-Sağlık çalışanlarının çalışma koşullarında sürdürülebilir iyileştirmenin sağlanabilmesi için ulusal politikaların tespiti,

 


4-Sağlık çalışanlarının refah seviyesi, moral ve motivasyonun artırılmasına yönelik oluşturulacak sosyo-ekonomik altyapının tespitidir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.