PKK:Ayrı devletten vazgeçtik Türkiye\'yi istiyoruz

AKP ile PKK arasında Oslo’da başlayan müzakerelerin ulaştığı boyutun ipuçları Kandil’den geldi. KCK elebaşlarından Mustafa Karasu çözüm sürecindeki stratejik projenin ana hatlarını ortaya koyarken, BDP yerine vitrine sürülen HDP ile Türkiye’ye göz diktiklerini ilan etti.

Siyasi çözüm yöntemi!
İşte Karasu’nun kilit ifadeleri: Devlet kurma anlayışı vardı, bundan vazgeçtik. HDP ile Türkiye sınırlarında Türkiye’nin demokratikleşmesi içinde sorunu çözmeyi hedefliyoruz. HDP’yi BDP’nin isim değiştirmiş hali görenler yanılıyor. Bu stratejik proje, bir siyasi çözüm yöntemi.

Ala’nın sözlerine uydu!
Karasu’nun ifadeleri, kısa süre önce bir TV’ye konuşan İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın sözleriyle örtüştü: Coğrafi sınırlandırmalara dayalı yönetim biçimleri zaman zaman çözüm olmuştur. Bunlardan biri de özerklik. Bunu sağlamak durumundayız. Demokratikleşmeye ihtiyaç var. 


Güneydoğu yetmez Türkiye’yi de isteriz!
Tehditlerle diz çöktürdükleri iktidara bütün isteklerini kabul ettiren terör örgütünün Kandil’deki elebaşlarından Karasu, şimdi de Türkiye’nin tamamına talip olduklarını söyledi

Terör tehdidiyle diz çöktürdükleri iktidara bütün isteklerini kabul ettiren “Kandil çetesi”nin elebaşlarından KCK Yürütme Konseyi üyesi Mustafa Karasu, sözde çözüm sürecinde iktidara talimat verip yol gösterirken, Güneydoğu’nun haricinde Türkiye’nin tamamına talip oldu. Oslo ile gelişen süreçte “racon kesip” Türkiye’nin tamamına göz diken ve bu projesini HDP üzerinden gerçekleştirme sinyalleri veren Karasu, “Eskiden devlet kurma anlayışı vardı. Bundan vazgeçtik. Bunun doğru olmadığı, ulusların devlet kurmadan da özgür ve demokratik yaşam içinde kendi kaderlerini tayin edebileceği yaklaşımı böyle bir paradigma içindeyiz” dedi.

Stratejik proje
HDP ile Türkiye sınırlarında Türkiye’nin demokratikleşmesi içinde Kürt sorununu çözmeyi hedeflediklerini söyleyen Karasu, “Bu bir stratejik projedir. Yani paradigma, strateji değiştirmemizin getirdiği bir sonuçtur. Artık eğer sürekli bir kavgayla, savaşarak devlet kurup sorunu çözmeyeceksek; böyle bir çözüm anlayışımız yoksa, yeni çözüm anlayışına uygun bir mücadele, bir siyasi çözüm yöntemidir” diye konuştu.
Çözüm sürecinde ciddi bir adım atılmadığını vurgulayan terör örgütü elebaşlarından Karasu, devlet veya hükümet ile hiçbir konuda anlaşmadıklarını öne sürdü ve BDP milletvekillerinin geçtiği HDP’nin önümüzdeki dönemde “Radikal Demokratik Parti” olacağını, bu yeni oluşumu BDP’nin isim değiştirmiş hali olarak görenlerin yanılacağını söyledi. Karasu, Öcalan’ın Halkların Demokratik Kongresi içinde 100 kişilik düşünce, politika üretecek bir meclisin yanı sıra Türkiye’deki bütün demokratik özerk bölgelerin temsilini yapan 500 kişilik meclis önerdiğini anlattı. Karasu, şöyle konuştu:

İpler HDP’nin elinde
 “Bu iki meclis HDP’nin tabanı, olacak siyasetini yapacak. BDP de tabandan örgütlenecek. Her şeye HDP karışacak. BDP’nin bütün örgütlenmelere nüfuz edeceği yaklaşımı yanlış. Bazıları, ’Her şey bizim kontrolümüz altında olsun’diyor. Eskiden komünist, sosyalist, burjuva partileri de öyle örgütlenirdi. Şimdi öyle olmayacak. Her şeye sahip olma anlayışı kolay anlayıştır. Onun devri geçti. HDP çok önemli bir projedir. Doğru anlaşılırsa Türkiye’nin demokratikleşmesi Kürt sorunun çözümü yakınlaşır.” 

Ala ne demişti?
İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın bir süre önce NTV’de “özerklik” konusunda yaptığı değerlendirmede, Karasu’nun yaptığı açıklamalarla örtüşür ifadeler kullanmıştı. Ala, şöyle demişti: “Dünya geliştikçe yeni argümanlar ve yeni ihtiyaçlar ortaya çıkıyor. Sanayi toplumunda, tarım toplumunda o devirlerde coğrafi sınırlandırmalara dayalı argümanların ya da yönetim biçimlerinin bir çözüm olduğu zaman zaman yaşanmıştır. Bunlardan birisi de özerkliktir. Bunu sağlamak durumundayız. Bunun için kurumsal yapılarımızda, kurallarımızda, kesintisiz demokratikleşmeye ihtiyaç var.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.