Partilerin vatandaşlık tanımları

Ak Parti:
Devlete vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıdır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ana veya babanın çocuğu doğumla vatandaşlık kazanır. Vatandaşlık, kanunun gösterdiği şartlarla kazanılır ve ancak  kanunda belirtilen hallerde kaybedilir. Hiç kimse vatandaşlıktan çıkarılamaz.

CHP:
Türk vatandaşlığı dil, din, ırk, cinsiyet, etnik köken, siyasi  düşünce, felsefi inanç, mezhep ve benzeri sebeplere bağlı olmaksızın herkesin  “eşitlik” temelinde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması anlamına gelir. Vatandaşlığın kazanılması ve kaybedilmesine dair usul ve esaslar  kanunla düzenlenir. Vatana bağlılık ile bağdaşmayan eylemlerin mutlak biçimde  zorunlu kıldığı haklı nedenler bulunmadıkça kimse vatandaşlıktan çıkarılamaz.

MHP:
Türk Devletine vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türk’tür. Türk vatandaşı babanın veya Türk vatandaşı ananın çocuğu Türk  vatandaşıdır. Vatandaşlık, kanunun gösterdiği şartlarla kazanılır ve ancak  kanunda belirtilen hallerde kaybedilir. Hiçbir Türk, vatana bağlılıkla bağdaşmayan bir eylemde  bulunmadıkça vatandaşlıktan çıkarılamaz. Vatandaşlıktan çıkarma ile ilgili karar ve işlemlere karşı yargı  yolu kapatılamaz.

BDP:
Türkiye vatandaşlığının kazanılmasında, kullanılmasında ve  kaybedilmesinde, dil, din, ırk, etnik köken, kültür, cinsiyet, cinsel yönelim ve  benzeri farklılıklar gözetilemez. Vatandaşlığa ilişkin esaslar kanunla düzenlenir. Hiç kimse kendi isteği dışında vatandaşlıktan çıkartılamaz. (Yeni anayasaya BDP tarafından Anadilini kullanma hakkını içeren metin de teklif olarak sunuldu. BDP, herkesin kendi anadilinde düşünce ve kanaatlerini hukuken meşru  bütün araç ve yollarla, tek başına veya toplu olarak ifade etme ve yayma  özgürlüğüne sahip olmasını, bu hakkın, anadilinde yazılı, görsel ve işitsel  iletişim araçlarını kurma, işletme ve bunlardan yararlanmayı da kapsamasını istiyor.
 

113 maddede şerh
TBMM’nin tatilde olmasına rağmen çalışmalarını sürdüren Anayasa  Uzlaşma Komisyonu, bugüne kadar toplam 172 maddeyi müzakere etti. Bu maddelerden  59’unda tam uzlaşma sağlanırken, 113 madde şerhli yazıldı. En fazla uzlaşma ‘Temel Hak ve Özgürlükler’ bölümünde oldu. Toplam  63 maddelik bölümde 43 maddede uzlaşı sağlandı. ‘Yasama’ bölümünde ise 28 madde bulunuyor. Bu bölümde 4 madde  uzlaşıyla yazılırken 24 maddede partilerin şerhleri yer aldı. Toplam 17 maddenin bulunduğu ‘İdari ve Kamu Hizmetleri’ bölümünde 1 maddede anlaşma sağlandı. Yargı bölümünde ise 9 maddede mutabakar sağlandı.
Bu bölümdeki şerhli  madde sayısı 12 oldu. ‘Başlangıç, Genel Hükümler ve Temel İlkeler’ bölümünde ise 2 maddede mutabakata varılırken 11 madde şerhli kaleme alındı. ‘Yürtme’, ‘Mali, Ekonomik ve Sosyal Hükümler’ ve ‘Son Hükümler’  bölümlerinde hiçbir maddede uzlaşma sağlanamadı. ‘Yürütme’de 12, ‘Mali, Ekonomik  ve Sosyal Hükümler’de 16 ve ‘Son Hükümler’de 2 maddenin tamamı şerhli yazıldı.
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.