Özgürlük için devlet iktidarı sınırlandırılmalı

Demokrasi Denetçileri Derneği’nin İnsan Hakları ve Demokrasi Haftası dolasıyla düzenlediği panel Dedeman Otel’de gerçekleştirildi. Panelin moderatörlüğünü Kadir Yıldırım’ın yaptığı  “Siyaset, Ekonomi, Hukuk Üçgeninde Türkiye’de Demokrasi” başlıklı bölümünde Prof. Dr. Ergun Özbudun, Prof. Dr. Ersin Kalaycıoğlu, Dr. Süleyman Yaşar ve Dr. Merve Özdemirkıran birer konuşma yaptı.

 

SİVİL TOPLUMA BÜYÜK GÖREV

Anayasa hukukçusu Prof. Dr. Ergun Özbudun, 2010 referandumu ile Türkiye’de de yargı bağımsızlığı yönünde önemli adımlar atıldığını belirterek, son dönemde yapılan yasal düzenlemelerin bu işleyişe zarar verdiğini kaydetti. Bireysel özgürlüklerin sağlıklı işlemesi için devlet iktidarının sınırlandırılması gerektiğini vurgulayan Prof. Özbudun, makul şüphe düzenlemesi ve Yargıtay ile Danıştay’ın yapısını değiştiren yasayı da şu sözlerle eleştirdi: “Daha kapsamlı bir tasfiyenin habercisi olacak gelişmeler yaşanıyor. Buradaki amaç şu ana kadar hakimiyet altına alınamamış olan iki yüksek yargı yerini de hakimiyet altına almak. Tahmin ederim ki birçok hükmü de iptal edilir. İptal kararı geriye dönük işlemediği için atamalar da yerinde kalır. Dolayısıyla bu kurumlar da bir anlamda fethedilmiş olur. Sivil topluma büyük rol düşüyor.”

 

PANEL2

SEÇİMDEN SEÇİME OLMAZ

Prof. Dr. Ersin Kalaycıoğlu da Türkiye’de denge denetleme mekanizmalarının zayıf olduğunu ve bu mekanizmaların güçlendirilmesi halinde demokratik, iktisadi, siyasi sürdürülebilir gelişimin mümkün olabileceğini belirtti. “Seçimden seçime halkın yönetime etki etmesinden söz edilemez. Halk her zaman yönetime müdahale edebilmelidir” diyen Kalaycıoğlu şöyle konuştu: “”Halka adaletli seçim şansı vermezseniz, seçimden adalet çıkmaz.”

Dr. Süleyman Yaşar, “Hukuk ve demokrasiyi merkeze alan yapısal reformlar yapılmazsa Türkiye ekonomisinde büyümenin istikrarlı hale getirilmesi de imkansız hale gelir” derken, Dr. Merve Özdemirkıran da konuşmasında, soğuk savaşın sona ermesiyle Türkiye’nin kendisine Doğu ve Batı bloğu arasında yeni bir rol biçtiğini söyledi.

AB HEYECANI KAYBEDİLDİ

Avrupa Birliği ve Türkiye ilişkilerini ele alan ve moderatörlüğünü Gerçek Ş. Yücel’in yaptığı ikinci oturumunda konuşan Prof. Dr. Serap Yazıcı, Türkiye’nin bu konudaki heyecanını kaybettiğini söyledi. Aynı oturumda konuşan Bahçeşehir Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Elif Çepni, bir refah devleti olabilmesi için Türkiye’nin AB üyeliğinin büyük önem taşıdığını söyledi. Marmara Üniversitesi’nden Doç. Dr. Yonca Özer de 2014 İlerleme Raporunu değerlendirerek raporda Türkiye için olumlu ve olumsuz noktaları ele aldı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.