Özel okullarda Kürtçe dönemi başlıyor

Hükümetin önümüzdeki günlerde kamuoyuna açıklayacağı düzenleme, özel okullarda Kürtçe eğitime imkân tanıyor. Uygulama, diğer diller için de örnek teşkil edecek. Çerkezce, Boşnakça ve Arapça eğitim veren özel okullar da açılabilecek.

Zaman gazetesinde yer alan habere göre, hükümet, çözüm süreci kapsamında önümüzdeki günlerde yeni bir paket açıklamaya hazırlanıyor. Pakette en dikkat çeken düzenlemelerden biri de anadilde eğitimle ilgili. Son rötuşları yapılan çalışmalara göre, özel okullar Kürtçe eğitim verebilecek. Bu amaçla bir dizi yasal değişiklik yapılacak. Anayasa’nın 42. maddesinde “Türkçeden başka hiçbir dil, eğitim ve öğretim kurumlarında Türk vatandaşlarına anadilleri olarak okutulamaz ve öğretilemez.” ifadesi yer alıyor. Bu maddeye ‘özel okullardaanadil dışında eğitim yapılabilir’ hükmü eklenecek. Değişikliklerin ardından Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), açılacak özel okullara Kürtçe eğitim izni verecek. Mevcut özel okullara da bu imkân tanınacak. Devlet okullarında ise Kürtçe ‘seçmeli ders’ olarak okutulacak. Bu arada yeni düzenleme diğer diller için de örnek teşkil edecek. Böylece Arapça, Boşnakça, Çerkezce gibi dillerde de özel okul açmak mümkün olacak.

Özel okullarda Kürtçe öğrenilebilecek

Özel okullarda Kürtçeye izin verilirken belli bir süre Türkçe eğitim yapılması da şart koşulacak. Böylece bu okullara devam eden öğrencilerin Türkçe öğrenmesi sağlanacak. Eğitim dilinin Kürtçe olması dışında bu amaçla açılan özel okullar, 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu’na tabi olacak. Anadilde eğitim talebine özel okul formülü, birçok alanda rahatlama getirecek. Öncelikle bu okulların öğretmen ve benzeri sorumluluğu okulu açanlarda olacak. Devlet, Kürtçe eğitim verecek öğretmen aramak zorunda kalmayacak. Öte yandan Kürtçe eğitim verecek özel okulların desteklenmesi de gündemde. Böylece bu okulların eğitim hayatına devam edebilmesinin yolu açılacak. Aksi halde bu okulların ekonomik darboğaza girebileceği, anadilde eğitim veren kurslar gibi kısa süre sonra kapanabileceği belirtiliyor.

Özel okullarda Kürtçe eğitim verilmesi, diğer diller için de örnek teşkil edecek. Seçmeliders uygulamasında olduğu gibi düzenleme, yaşayan dil ve lehçeleri de kapsayacak. Böylece Kürtçenin yanı sıra Çerkezce, Boşnakça ve Arapça gibi diğer dillerde de okulaçmak mümkün olacak. Ancak Kürtçe dışındaki dillerde böyle bir talep gelmesi beklenmiyor.

Kürtçe öğrenim ile ilgili ilk adım dil kursları ile atıldı. 2004 yılında açılmaya başlanan kurslar, yeterli talebi görmedi. Binlerce kişinin gideceği beklenen bu kurslara sınırlı sayıda talep geldi. Hem talebin az olması hem de ekonomik nedenlerle bu kursların pek çoğu kapandı. İkinci önemli adım ise Kürtçenin seçmeli ders olarak okutulması oldu. Bu eğitim-öğretim dönemi başında uygulamaya konulan düzenlemeyle MEB, Kürtçeyi de seçmeli ders yaptı. Ortaokul 5. sınıflarda verilmeye başlanan Kürtçe dersine de ilgi beklenenin altında oldu. İlk başta 24 bin öğrenci bu dersi seçerken daha sonra sayı 18 bine indi. Kürtçenin seçmeliders olarak okutulabilmesi için 10 öğrencinin tercih etmesi yetiyor. Buna rağmen talep sınırlı kaldı. Özel okullarda Kürtçe eğitime izin verilmesiyle birlikte benzer bir tablonun yaşanabileceği, bu kapsamda açılacak özel okulların pek ilgi görmeyeceği ifade ediliyor.

Devlet, öğretmen aramayacak

Anadilde eğitim talebine özel okul formülü, birçok alanda rahatlama sağlayacak. Öncelikle bu okulların öğretmen ve benzeri sorumluluğu okulu açanlarda olacak. Devlet, Kürtçe eğitim verecek öğretmen aramak zorunda kalmayacak. Kürtçe öğrenim ile ilgili ilk adım, dil kursları ile atılmıştı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.