Oktay Vural\'dan Şafak Pavey çağrısı

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, CHP’li Şafak Pavey’in durumuyla ilgili çağrıda bulundu.
Vural, partisinin İzmir İl Başkanlığı’nda düzenlediği basın toplantısında gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. 


Meclis’teki başörtülü vekil sorununun ortadan kalkmasına inandıklarını ve bu nedenle bu yönde davrandıklarını belirten Oktay Vural, iç tüzük gereği TBMM’ye pantolonla giremeyen CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Milletvekili Şafak Pavey için çağrıda bulundu. Vural, "Meclis başkanının girsinler demesi olamaz. Gelin taşın altına elimizi koyalım” dedi.


MHP İzmir Milletvekili Oktay Vural, engelli CHP Milletvekili Şafak Pavey’in pantolonla Meclise girebileceği açıklamalarının doğru olmadığını, TBMM İç Tüzüğü’nün konuya dair hükmünün değiştirilmesi gerektiğini belirterek şunları söyledi:
“Şimdi özellikle bu eksende MHP olarak, iç tüzüğümüzün 56.’ıncı maddesinde vekillerin tayyör giyebileceğine dair hüküm vardır. Şafak Pavey hanımın durumunu çözmek gerekiyor. Gelin yapalım bunu. İç tüzükte kapalı ya da açık diye bir düzenleme yok. Ama pantolon giymeyi engelleyen bir husus vardır. Gelin bunu yapalım dedik. MHP olarak biran önce bu Şafak Hanımın da ortaya koyduğu görüş doğrultusunda bu meseleyi iç tüzükte halletmemiz gerekiyor. Meclis başkanının girsinler demesi olamaz. Gelin taşın altına elimizi koyalım. Birilerinin keyfine bağlı değildir bu. Meseleyi kişisel tercihlerle pantolonla girebilirsiniz demesiyle değil, iç tüzüğü değiştirmek suretiyle pantolonla girmenin önünü açalım. Salı günü tekrar istişare yapmak suretiyle biran önce bu konuda düzenleme yapalım. Böyle bir haksızlığa maruz kalmasından dolayı da bu kadar uzun süre geçmesine de elbette üzülmeliyiz. Biz bu konuda önergelerimizi verdik. AKP vekilleri de vermişti ama ne hazindir ki bu önergeyi geri çektiler. Bence biran önce bu makul düzenlemeyi hep birlikte geçirmemiz gerektiğini düşünüyorum.“

"BAŞÖRTÜSÜ ÜZERİNDEN OLUŞTURULMAK İSTENEN KUTUPLAŞTIRMA TARİHE GÖMÜLMÜŞTÜR"
TBMM’de başörtüsü ekseninde oluşturulmak istenen kutuplaştırma arzusunun dün tarihe gömüldüğünü anlatan Vural, sözlerini şöyle sürdürdü:
"MHP olarak toplumsal değerler ekseninde meseleye baktık. Toplumsal gerilim, çatışma ve ayrışmaya mahal bırakılmaksızın çözülmesini istedik. Bu değer üzerinden siyaset üretmeyin. Toplumda zaten başı açık kapalı birlikte yaşıyor. Bırakın bu meseleyi, bir uzlaşma arayışı içinde çözülsün dedik.” Oktay Vural, çözüme katkı koyduklarına inandıklarını söyledi.

"İNSANLARIN BİREYSEL TERCİHLERİNE SAYGI DUYMAK GEREKİYOR"
Vural, MHP olarak toplumun tüm kesimlerinin makul anlayış içerisinde bu meseleye bakması gerektiğine ve ortak ve toplumsal değerler ekseninde meseleye bakılarak bu sorunu bir sorun olarak ortadan kaldırmak gerektiğine inandıklarını söyledi. Aslında böyle bir sorunun tamamen siyasilerin bu eksende oluşturmak istediği kutuplaştırma ekseninde olduğunu anlatan Vural, sözlerini şöyle sürdürdü: "MHP’nin bu konuda uzlaşma arayışının ne kadar haklı olduğunu ortaya koydu. Bunun üzerinden siyaset ve gerilim oluşturan, bunun üzerinden kendilerine politik kimlik üretenler anlayışımızın ne kadar haklı olduğunu ortaya koymuştur. Gerçekten MHP hep bir vakar ve sağduyu ekseninde çözüme katkı sağladığımızı düşünüyorum. Başı açık ya da kapalı insanın duruşunu kimse sorgulayamaz. İnsanların bireysel tercihlerine saygı duymak gerekiyor. Böyle bir uzlaşma ve makulde buluşmak önemliydi. Bu merkez anlayışının gerilime kurban edilmemesi çok önemli. Zaten iç tüzük engel değildi. Olsa dahi irademiz vardı.”

KADIN-ERKEK EŞİTLİĞİ
MHP TBMM Grup Başkanvekili Oktay Vural, asıl sorunun kadınların ekonomik ve sosyal yaşama daha fazla katılımının sağlanması olduğunu, Dünya Ekonomik Forumu’nun açıkladığı rapora göre Türkiye’nin bu konuda 136 ülke arasında 120’inci sırada olduğuna dikkat çekti. Vural, Türkiye’nin kadınların politik yaşama katılımında da 103’üncü sırada yeralarak Burkina Faso ve Tacikistan’ın da gerisinde olduğunu vurgulayarak, “Bunlar siyasi rant aracı değil. Siz ne karışıyorsunuz ne biliyorsunuz? Bu eksende birtakım tercihlerin siyasileştirilmesini doğru bulmadık. Kadınlarımızın ekonomik, sosyal mücadeleye girmesinde kararlıyız. Bu mücadeleyi kadın erkek birlikte kazanmalıdır. Başı açık ya da kapalı" dedi. Türkiye’de kadın-erkek arasında eşitsizlik ortamı oluştuğunu görmek gerektiğini anlatan Vural, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Dünya Ekonomik Forumu’nun raporunda 136 ülke arasında 120’inci sıradayız. Böyle bir şey olabilir mi? 2006 yılında 105’inci sıradaymışız, en gerilere doğru gidiyoruz. Ekonomiye katılım ve fırsatlar konusunda son sıralardayız, sondan 9’uncuyuz. İşgücüne katılımında 123. sırada, satın alma gücünde 121., politik güç açısından 103. sıradayız. Lübnan bizim üzerimizde, Mısır, Bangladeş, Umman bizim üzerimizde. Ürdün, Cezayir, İran, Moritanya, Yemen, Suudi Arabistan, Pakistan ve Suriye bizden sonra. Politik güç bakımından Türkiye 103.sırada. Burkina Faso ve Tacikistan bizim üzerimizde. Kılık kıyafeti siyaset aracı yapmak yerine onların varlığını hissedelim. Ama gelişmiş ülkeler üniversite seviyesinde. MHP olarak bugün de kadın kollarının yaptığı toplantıda birlikte bu siyasal ve ekonomik mücadele içerisinde çalışma yapıyoruz. Bu konuların hepsinin aslında ele alınması ve Türkiye’de kadınların ekonomik, siyasal ve sosyal hayata geçişini sağlayabilecek bir ortam oluşturulması gerektiğini düşünüyoruz.”

"MARMARAY’DA BİZİM İRADEMİZ, MÜHRÜMÜZ VE İMZAMIZ VARDIR"
MHP TBMM Grup Başkanvekili Oktay Vural, Marmaray Projesi’ne de değindi. Oktay Vural, "Marmaray’da bizim irademiz, imzamız var. Kredisini bulan da, fizibilitesini yenileyen de, sözleşmesini imzalayıp ihalesine çıkan da biziz. Kredisi bulunmuş, mühendislik hizmetleri başlatılmış projeyi rafa mı kaldıracaktın? MHP olarak evet bizim Marmaray’da mührümüz vardır. Ankara İstanbul demiryolunda da bizim mührümüz var. Hak sana göz ve kulak vermiş, bir bak bakalım. Ne olur bir teşekkür etseniz?" diye konuştu.

"ASIL ÖTEKİLEŞTİRMEYİ YAPAN SİZSİNİZ"
Başbakan Erdoğan’ın İzmir temasları sırasında MHP’nin içinde olduğu muhalefet partilerinin üslubunu eleştirmesini de değerlendiren Oktay Vural, asıl ötekileştirme, kutuplaştırma ve husumet üslubunun Başbakana ait olduğunu iddia etti. Vural, şöyle konuştu:
“MHP’nin üslubunu hırçın, husumetin mimarı diyor diğer taraftan. Husumeti, ötekileştirmeyi, kutuplaştırmayı, gerilim siyaseti yapan kendileri. Şimdi kalkıp bize söylüyor. Bunu söyleyen Başbakan, öfke bir hitabet sanatıdır diyor. Benim yüksek tonda üslubum vardır, böyle konuşurum, ben değişmem diyen Erdoğan üslup dersi veriyor.Bu milletin adına dil uzatan sensin, milliyetçiliği ayaklar altına alan sensin. Şehide kelle, terörist başına sayın diyen sensin. Bizim aile ve millet terbiyemiz bellidir. Aynen misliyle cevabını veririz. Tüm bu gelişmeler karşısında yapıcı bir siyaset içerisinde olmayan Erdoğan’ın kendisidir.”
(İHA)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.