Öcalan Somut Adım İstedi

Abdullah Öcalan, yeni mesajını hafta sonu kendisiyle görüşen HDP Heyetine açıkladı. “Artık somut adımlara bürünmeyen hiçbir söylem pratik bir karşılık oluşturmayacaktır” diyen PKK lideri Öcalan yeni hükümetin hiçbir mazeret kalesine sığınmadan anlamlı ve derinlikli müzakereleri başlatacak ilke ve mekanizmaları biran önce hayata geçirmesi gerektiğine dikkat çekti.

Abdullah Öcalan’ın mesajını kamuoyuna ileten HDP heyetinin yaptığı açıklamaya göre Öcalan’ın mesajları şöyle:

BÖLGENİN KADERİNİ ETKİLER

Diyalog sürecini değerlendiren Öcalan, “Çeşitli sıkıntı, engelleme, provokasyon, ağırdan alma ve tek yanlı dayatmalara rağmen yürüttüğümüz diyalog süreci yeni bir format altında ve yakın dönemde önemli bir pratikleşme aşamasına gelmiştir” dedi.

Bu safhanın sadece Türkiye’nin değil bölgenin kaderini de belirleyeceğini belirten Öcalan, “Özellikle hükümetin bu ciddiyetle meseleye yaklaşması ve hız kazandırması hayati bir önemdedir” dedi. Öcalan, artık somut adımlara büründürülmeyen hiç bir söylemin pratik bir karşılık oluşturmayacağına dikkat çekti.

YENİ HÜKÜMET MAZERETE SIĞINMAMALI

Öcalan, meseleyi bu ciddiyet ve sorumlulukla ele almaya çalışan bütün aydın, akademisyen ve politikacıları yakından izlediğini ve böylesi büyük bir meselede daha geniş kesimlerin öneri ve katkılarına her zamankinden daha fazla ihtiyaç olduğunu vurguladı.

“Tam da bu aşamada gösterilecek ciddiyet ve titizlik bölgemizin önündeki yüz yılı kaosla mı, yoksa bereketli eşit ve adil bir demokrasiyle mi geçireceğine dönük bir belirleyicilik ihtiva edecektir” diyen Öcalan, yeni hükümetin hiçbir mazeret kalesine sığınmadan anlamlı ve derinlikli müzakereleri başlatacak ilke ve mekanizmaları biran önce hayata geçirmesi gerektiğine dikkat çekti.

Hasta tutsakların durumuna dikkat çeken Öcalan ,”Hasta tutsakların durumundaki aciliyet ve onlara dönük yaklaşımdaki lakaytlık göz önüne alındığında müzakere ruhu eğer hasta bedenlere can veremeyecekse bu çözümü halka anlatmak imkansız hale gelecektir.

Bu mesele bir müzakere maddesi olamayacak kadar insani ve hayati bir hakkın kullanımından ibarettir” uyarısında bulundu.

İŞ CİNAYETLERİNİ KINADI

Öcalan, emekleriyle yaşamaya çalışan madenciler, inşaat işçileri ve mevsimlik tarım emekçilerinin maruz kaldığı iş cinayetlerini kınayarak, son iş cinayetinde hayatını kaybeden inşaat emekçilerinin ailelerine başsağlığı diledi. 

Şengal ve Rojava başta olmak üzere Kürt halkına yönelik saldırıların soykırımı amaçladığını belirten Abdullah Öcalan, “Ezidî, Türkmen ve Asuri-Süryani halkları başta olmak üzere katliam tehlikesiyle karşı karşıya olan bütün halkların öncelikle yaşam hakkı olmak üzere tüm değerlerinin korunmasını bir onur meselesi ve ortak yaşama olan inancımızın teminatı sayıyoruz” dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.