Nasuh Mahruki: AKP karşıtlarının HDP sevdası aptallıktır


Milli dağcı ve AKUT Başkanı Nasuh Mahruki, merkez medya ve liberal çevrelerde yürütülen “AKP’nin tek başına iktidar olmaması için HDP’ye oy ver” propogandasına tepki gösterdi. HDP’nin sol bir parti olmadığını belirten Mahruki, HDP’nin Türkiye’yi bölme projesi olduğunu söyledi. Mahruki, “HDP’ye baraj aşırtma” kampanyasına ilişkin sorularımızı yanıtladı...

- HDP’nin solcu bir parti ve AKP’nin karşısında olduğu için barajı geçmesi gerektiği yönünde bir kampanya başlatıldı. Bununla ilgili neler söylersiniz?

HDP’yi geçmişinden soyutlayıp hakikaten solu çok güzel temsil edip toparlayacak bir parti gibi yansıtmalarını ben de hayretle ve şaşkınlıkla takip ediyorum. HDP’nin PKK’dan hiç bir farkı yok. Hedefleri, amaçları ve ulaşmak istediği yer aynı. Özerklik, federasyon, yerel yönetimlerde bölge meclisleri ve bölge başkanlıkları, anadilde eğitim gibi şeyleri zaten aynı. Bunların hepsi Türkiye’nin 40 senedir mücadele ettiği, uğruna binlerce şehit verdiği bölücülük demek. Şu anda sadece makyajını değiştirmişler. BDP’yle de tutmadı, HDP’yle tutsun diyorlar.  

İÇ ÇATIŞMA UYARISI

HDP’nin yüzde 10 seçim barajını aşması demek, bundan sonrası hepimiz için çok daha kötü olur demektir. Çünkü bugüne dek PKK zihniyetindekileri toplasanız yüzde 5 yüzde 6’yı geçmiyordu. Şimdi bu yapılan bütün makyajlarla “Yahu onlar aslında öyle demiyorlar”, “Yahu bunlar sol” , “Bakın Çipras da böyle bir şey” gibi yalanlarla HDP’ye barajı geçirtmeye çalışıyorlar. Eğer başarırlarsa çıkıp “Bakın Türk milletinin içerisinde bu kadar insan özerkliği destekliyor” diyecekler. Ve bir sonraki süreçte de Güneydoğu’daki egemenliğimize sahip olamayacağız demektir ki bunun Türkiye’yi götüreceği bir tek yer olur, o da iç çatışmadır.

- Peki HDP’nin AKP’ye karşı olduğu iddia ediliyor. Sizce gerçekten karşı mı?

Yok canım. Eruh’la başlıyor PKK’nın Türkiye’ye karşı saldırıları ve ondan sonra her sene arttı. TSK’nın terörle mücadeledeki konsept değişikliğinden sonra terör önemli ölçüde yara aldı ve 2002’de yani AKP iktidara geldiğinde terör yok denecek kadar azdı. Ancak AKP’nin yanlış politikaları ve desteğiyle Güneydoğu’da PKK’nın gelişmesine zemin hazırlandı.  

HDP IRKÇI BİR ÖRGÜT

- Peki HDP sol bir örgüt mü?

HDP ırkçı bir örgüt ve tamamen Türkiye’de 30-40 etnik unsurdan biri olan Kürtleri özel bir statüye ulaştırmayı amaçlayan ırkçı bir siyasi parti bana göre. Dolayısıyla sol örgüt falan değil. Sol olması için 77 milyona eşit, adil ve tarafsız yaklaşması gerekir.  

- HDP’nin barajı geçmesini istemiyorsanız veya HDP’yi desteklemiyorsanız AKP yandaşı olursunuz söylemi de ortaya atıldı. Bunun için ne söylersiniz?

Ülkedeki gerçek oy potansiyeli yüzde 5-6 iken yüzde 10 seçim barajı olan bir seçime “Biz barajı geçiyoruz” diye girmesin. Ben seçim barajına da karşıyım. O başka bir tartışma konusu. Ama HDP’ye yüzde 10’u aşırtalım da AKP’ye bilmem ne olsun bakış açısı aptallıktan başka bir şey değil.

- Son dönemde bazı aydınlarımız istemeyerek de olsa sırf AKP karşıtlığı vurgusu ile HDP’nin barajı aşmasını savunuyor ve oy istiyor. Bu duruma nasıl yaklaşmak gerekir ve sizin çağrınız ne olur?

AKP organize bir suç örgütüne dönüştü artık. Hırsızlığı, rüşvetçiliği, baba-oğul bakanların rüşvetçilikleri artık ayyuka çıktı. Kabul ve kurtulmamız lazım. Ama bu adamlar da bölücü, üstüne üstlük bu adamlar terör örgütü ile de kolkolalar.  

Devlet bunca sene niye PKK’yla pazarlık yapmadı. Devlet hep şunu söyledi; silah bırakacaksın önce. Fakat PKK ve BDP, AKP’yi Türkiye’nin devlet politikasına aykırı bir şekilde elinde silah varken masaya oturttu. Yani ülkenin 40 yıl boyunca sürdürdüğü devlet politikasını yıktı AKP. HDP de, BDP de, PKK da o yüzden coştular ve özgüvenleri tavan yaptı. O yüzden sakın böyle bir hataya düşmesinler. HDP’nin derdi Güneydoğu’yu bizden kopartmaktır. Güneydoğu bizden koparılmaya kalkılırsa 20 tırnağımız kopartıldığında ne kadar acı çekersek o kadar acı çekeriz. PKK nasıl Türkiye’yi bölme projesi ise BDP nasıl bölme projesiyse HDP de aynen Türkiye’yi bölme projesidir. AKP’nin kendisi de Türkiye’yi bölme projesidir.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.