Mustafa Kamalak’tan 48 maddeye sert eleştiri geldi.

Saadet Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kamalak, yeni anayasa yapım çalışmalarıyla ilgili, “(Üzerinde anlaşılan) 48 madde edindiğimiz bilgilere göre salataya maydanozdan ibarettir. Eften püften maddelerdir. Esasa dokunmayan, ruha temas etmeyen maddelerdir” dedi. Kamalak, yeni anayasanın milli olmasını istediklerini söyledi. Bu anayasanın batıyı esas alarak, “el ne der” diyerek hazırlanmaması gerektiğini kaydeden Kamalak, anayasanın milletin ruh köküne dayanmasını, demokratik, özgürlükçü olmasını ve fikir hürriyetini esas almasını istediklerini dile getirdi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nun üzerinde anlaştığı 48 maddenin meclisten geçirilmesini önerdiğini anımsatan Kamalak, bunun kabul edilemez olduğunu savundu. Muhalefetin ise bu konunun kabul edilemez olduğunu gerekçeleriyle açıklayamadığını ifade eden Kamalak, “Bu 48 madde, yeni anayasanın bir bölümünü mü oluşturuyor? Herhalde öyle. Öyleyse yeni anayasa bir bütün olacağına göre, elbise dikmek isteyen bir terzi, elbiseye koldan başlamaz. Asıl itibariyle önce gövdeyi halletmesi lazım. Efendim ‘ben kolu dikeyim de gövde sonra, dursun’ diyemez. O yüzden bu 48 maddenin yeni anayasanın bir parçası olup olmadığını veya mevcut anayasaya monte olup olmayacağını bilmemiz lazım” diye konuştu. 48 maddenin yeni anayasanın parçası olması durumunda bu maddelerle ana gövde arasında bir bağlantı, irtibat olması gerektiğini vurgulayan Kamalak, “Ana gövde başkanlık sistemi esasına göre mi hazırlanacak, parlamenter sisteme göre mi hazırlanacak? Örneğin mevcut anayasanın 83. maddesi, 14. maddeye gönderme yapıyor. O maddeyle diğer madde arasında bağlantı var. Aynı bunun gibi yeni anayasa yapılacağı zaman bu 48 maddeyle ana gövde arasında bir bağlantı olacaktır. O bağlantı da başkanlık sistemine göre farklı olur, parlamenter sisteme göre farklı olur” ifadelerini kullandı.

“Anayasanın mevcut maddeleri üzerinde değişiklik yapın”

Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak, şöyle konuştu: “Peki bu maddeler ne zaman yürürlüğe girecek? Bir tarafta hali hazırdaki anayasamız yürürlükte olacak, bir tarafta da 48 madde mi yürürlükte olacak? Bu husus bizim malumumuz değildir. Biz bazı bakanlardan, meclisten bu anayasa çalışmalarının kamuoyuna açık olmasını istemiştik. Dediler ki, (efendim Anayasa Uzlaşma Komisyonu bunu dışarı vermiyor. Spekülasyonlara yol açar deniliyor. O münasebetle kendi arasında kalıyor.)’’ “Bu 48 maddenin içinde ne var, ne yok? Onları da tam bilmiyoruz” diyen Kamalak, şöyle devam etti: “Mehmet Ali Şahin Bey bu 48 madde kabul edildiği taktirde tutuklu milletvekillerinin tahliye edilebileceğinden söz ediyor. Öyle midir? Bu maddeler mevcut anayasanın bazı maddelerinde değişiklik öngören maddelerse o zaman orada zaten muhalefetin dile getirdiği gibi başkanlık sistemi falan yok. Buradan anlıyoruz ki mevcut anayasada değişiklik öngören maddeler değiller. Yeni anayasanın bir parçası, yani elbisemizin bir kolu gibiler. Halbuki kolla gövde arasında bağlantı olur. Bu nedenle bu, anayasa yapma tekniğine aykırı düşer. Çünkü gövdenin nasıl olacağını bilmiyoruz. Kaç kiloluk adama göre dikiyoruz, bunları bilemiyoruz. Yeni anayasada gövde parlamenter sisteme göre mi hazırlanacak, yoksa başkanlık sistemine göre mi hazırlanacak, bilemiyoruz. 48 madde, edindiğimiz bilgilere göre salataya maydanozdan ibarettir. Eften püften maddelerdir. Esasa dokunmayan, ruha temas etmeyen maddelerdir.” Mustafa Kamalak, Meclisin daha mükemmel bir anayasa yapabilecekse yapmasını isteyerek, “Ne yazık ki şimdilik öyle bir ihtimal gözükmüyor. Hiç değilse 48 maddeyi, varsa işe yarar bir şey, mevcut anayasaya monte edin. Anayasanın mevcut maddeleri üzerinde değişiklik yapın. Daha önce 17 sefer değişiklik yapıldı, şimdi 18’incisini getirin. İyileştirici hükümler varsa maydanozun salataya dökülmesinin hiçbir zararı olmaz. Getirin hiç değilse maydanoz türünden de olsa mevcut anayasaya ekleyin diyorum” ifadelerini kullandı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.