Muarrem İnce 'Önce sola bakmak lazım' dedi ama...

Geçtiğimiz günlerde CHP'nin ulusalcı kanadı tarafından Kemal Kılıçdaroğlu'na yapılan 'kurultay' çağrısı ile birlikte Genel Başkanlık için adaylığı gündeme gelen Muharrem İnce'nin meclisteki basın toplantısında yaptığı açıklamalar olay yarattı.ÖNCE SOLA BAKACAKSIN

Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkan Vekili Muharrem İnce, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'na olağanüstü kurultay çağrısı yaparak partinin soldan sağa kaydığını anlatan bir konuşma gerçekleştirdi ve "Önce sola bakacaksın sonra sağa ama son dönemlerde parti kendi evlatlarına güvenmiyor önce sağa bakıyor arttığı zaman da sola bakıyor" dedi.

ULUSALCI VEKİLLER NE KADAR SOLCU?

CHP'nin sol merkezli olması gerektiğini savunan Muharrem İnce'nin bu sözleri, kendisinin ve Kılıçdaroğlu'nu istifaya davet eden ulusalcı vekillerin ne kadar solcu olduğu sorusunu da akıllara getirdi.

MUHARREM İNCE'NİN TARİHİ GAFIAtatürk’ün 75′inci ölüm yıldönümünde, Eminönü Yeni Camii’nde okutulan mevlide katılan Muharrem İnce, “Atatürk olmasaydı, adınız Ahmet, Hasan, Hüseyin olmazdı. Adınız Dimitri olurdu, Yorgo olurdu" diyerek azınlıkları aşağılamaya yönelik bir söylemde bulunmuş, Rum asıllı pek çok Türk vatandaşının tepkisini çekmişti. Solculuk, sosyal eşitsizliği kaldırmak isteyen, maddiyatın ve sosyal adaletin eşit dağılımını hedefleyen bir ideoloji iken İnce'nin bu tarihi gafının sol ideoloji ile hiç uyuşmaması, 'Önce sola bakmalı' söylemleri ile ne kadar samimi ve gerçekçi olduğunu eleştiriye açık hâle getirdi.

BİRGÜL AYMAN GÜLER: "KÜRT-TÜRK EŞİT DEĞİLDİR"CHP'nin ulusalcı kanadına mensup vekillerden İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler, anadilde savunma tasarısının Meclis Genel Kurulu'nda görüşmeleri sırasında kürsüde konuşma yapmış, "Kürt milliyetçiliğini bana 'ilericilik' ve 'bağımsızcılık' diye yutturamazsınız. Türk ulusuyla Kürt milliyetini eşit, eş değerde gördüremezsiniz" demişti.

NUR SERTER: İKNA ODALARININ MUCİDİ28 Şubat sürecinde 'ikna odalarının' mucidi ve uygulayıcısı olarak bilinen İstanbul Milletvekili Nur Serter, o dönemde pek çok gencin travma yaşamasına sebebiyet vermiş, kendi düşüncesini dikte eden bir uygulamanın mucidi olarak, solcu ideolojiyle uyuşmayan davranış biçimini gözler önüne sermişti.

CANAN ARITMAN : "ABDULLAH GÜL'ÜN ANNESİ ERMENİ"Kılıçdaroğlu'nu istifaya davet eden ulusalcı kanada desteğiyle bilinen CHP eski İzmir Milletvekili Canan Arıtman, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na yönelik kalame aldığı açık mektupta, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi iken nöroloji dersine giren Prof. Dr. Ahmet Tahir Satoğlu'nun Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün dayısı olduğunu, annesinin yani Sayın Gül'ün anneannesinin Ermeni olduğunu, techir çocuğu olduğunu anlattığını öne sürmüştü.

Canan Arıtman'ın etnik kimlik üzerinden siyaset yapan bu davranışı da, solcu ideoloji ile hiç bağdaşmayan bir tavrın örneğiydi.

CHP'nin ulusalcı kanadından gelen 'solcu siyaset' açıklamaları yaptıkları tarihi gaflarla hiç bağdaşmadığından partinin geleceği hakkında umutsuzluğa neden olurken, Kılıçdaroğlu döneminde yapılan anketler ise CHP'nin ezici çoğunluğunun Kılıçdaroğlu yönetimini de büyük bir başarısızlık olarak gördüğünü gözler önüne serdi.
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.