Millete Küfür Eden İş Adamı Arsaya Doymuyor!
17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonunda ortaya çıkan telefon kayıtlarında milletin anasına küfreden işadamı Mehmet Cengiz, Maltepe’de “kentsel yenileme alanı”nda kalan 420 metrekarelik arsayı Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın açtığı ihale ile 1 milyon 305 bin liraya satın aldı. Arsa küçük ancak bu Cengiz Holding’in bölgede aldığı ilk arazi değil. Cengiz Holding, 2008 yılından beri Maltepe’nin kentsel yenileme alanında kalan bölgede bugüne kadar yaklaşık 16 bin metrekarelik arazi aldı. Alınan arazilerin imarı olmadığı için de bu arsalar oldukça ucuza kapatıldı. Cengiz Holding, arazilerin imarı bulunmamasına karşın buraya yapacağı inşaatların projesini bile hazırladı.

Özelleştirme Yüksek Kurulu, 25 Kasım 2013’te Hazine adına kayıtlı Maltepe, Cumhuriyet Mahallesi (Yalı Mahallesi), Tahta Köprü mevkii, 1306 ada, 8 numaralı parselin ifrazı ile oluşan 1306 ada, 40 numaralı parselde bulunan 420,13 metrekare yüzölçümlü taşınmazın satış yöntemiyle özelleştirilmesine karar verdi. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı da 22 Temmuz günü arazinin satışı için ihaleye çıktı. İhalede, Maltepe’deki arsa için Cengiz İnşaat 1 milyon 305 bin TL, Aydın Aydoğan 1 milyon 295 bin TL teklif verdi. Arsa, 1 milyon 305 bin TL teklif veren Cengiz İnşaat’ın oldu.

Projesi hazır

Arsa İBB tarafından ilan edilen kentsel yenileme alanında kalıyor ve imarı yok. Son alınan arazinin yüzölçümü küçük ancak Cengiz Holding’in 2008 yılından beri bu bölgede topladığı arsalar biraraya geldiğinde alan genişliyor. Cengiz Holding, kentsel yenileme alanında kalan Yalı Mahallesi’ndeki 290 adada bugüne dek toplam 16 bin 421 metrekarelik 5 ayrı parsel daha satın aldı. Arazilerin imarı bulunmadığı için değerinin çok altına kapatıldığı belirtiliyor. Kentsel yenileme alanında kalan bu araziler üzerinde depo şeklinde yapılar ve az sayıda bina bulunuyor. Minibüs yolundan sahile doğru uzanan araziler biraraya geldiğinde yine rezidans ve AVM’ler oluşacak büyük bir proje için geniş bir alan oluşturuyor. Kentsel yenileme alanında kalan yapılaşma izni bulunmayan bu arazilerde inşaat yapabilmek için imar planlarında değişikliğe gidilmesi gerekiyor. Henüz planlarda bir değişiklik yapılmamasına karşın Cengiz Holding’in araziler üzerinde yükselecek çok katlı binaların yer aldığı projesini 2009 yılında hazırladığı iddia ediliyor. Mehmet Cengiz’in yönetim kurulu başkanı olduğu Cengiz Holding, Maltepe’de deniz doldurularak yapılan miting alanının inşaatını da yapmıştı.

Kentsel yenileme alanı nedir?

Kentsel yenileme alanları ile ilgili yasa 5 Temmuz 2005 tarihinde yayımlandı. Kentsel yenileme alanları kanunu, büyükşehir belediyeleri, büyükşehir belediyeleri sınırları içindeki ilçe ve ilk kademe belediyeleri, il, ilçe belediyeleri ve nüfusu 50 binin üzerindeki belediyelerce ve bu belediyelerin yetki alanı dışında il özel idarelerince, yıpranan ve özelliğini kaybetmeye yüz tutmuş; kültür ve tabiat varlıklarını koruma kurullarınca sit alanı olarak tescil ve ilan edilen bölgeler ile bu bölgelere ait koruma alanlarının, bölgenin gelişimine uygun olarak yeniden inşa ve restore edilerek, bu bölgelerde konut, ticaret, kültür, turizm ve sosyal donatı alanları oluşturulması, tabiî afet risklerine karşı tedbirler alınması, tarihi ve kültürel taşınmaz varlıkların yenilenerek korunması ve yaşatılarak kullanılmasını amaçlıyor.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.