MHP'li Tanrıkulu:Türkiyenin bir yılı heba oldu

AKP hükümetinin son bir yılı "paralel" paranoya ve terör örgütüyle pazarlıkla geçirdiğini, ülke ekonomisinin tarumar edildiğini savunan Tanrıkulu, "Tüm ülkeler 2015 yılı öngörülerinde jeopolitik ve ekonomik uluslararası riskleri gözönünde bulundururken Türkiye’de ekonomi yönetiminin bunları gözardı etmesi ve başarısız ekonomi politikaları nedeniyle her an risklerle karşılaşabileceğimiz bir yıla sürükleniyoruz.” dedi.

‘PARALEL YAPI PARANOYASI’

AKP iktidarının, 2014 yılında bütün enerjisini "paralel yapı" paranoyası ve terör örgütüyle pazarlıkla harcadığını ifade eden Tanrıkulu, “Hükümet, enerjisini paranoya ve terör örgütüyle pazarlıkla harcarken ülke ekonomisinin 12 yılda tarumar hale gelmesini görmezden geldi. Süslü ve algı yaratmaya yönelik söylemlerle ekonominin yok olmaya yüz tutmuş direnci arttırılmaya çalışılmaktadır ancak son yıllarda kaçak saray ve diğer ihtişamlı kamu inşaatları, lüks kamu araçları alımları, harcamaları bu direnci ve itibarlarını arttırmaya yetmemiştir. İş yaşamındaki yetersiz yönetim anlayışı nedeniyle yüzlerce insanımız hayatını kaybederken VIP torpilliler, elini kolunu sallayarak kamuda güzel görevlerde işbaşı yaptırılmışlardır. Yüz binlerce Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) mağduru, bu ibretlik atamalar hakkında halen cevap beklerken AKP tarafından 2015’te işe yerleşme umutları ellerinden alınmıştır.” dedi.

‘2014'TE EKONOMİMİZ TAM BİR KÂBUS YAŞADI’

MHP'nin önümüzdeki dönemde millet adına iktidardan hesap soracağını söyleyen Genel Başkan Yardımcısı Tanrıkulu, "Hesap vermekten korkan iktidar, hukuk sistemini altüst ederek kendini koruma altına almaya çalışsa da hesap vermekten kurtulamayacaktır. Ekonomik ve sosyal barışın giderek yok olduğu 2014 yılında ülke ekonomimiz tam bir kâbus yaşamış, basiretsiz ekonomik rakamlar bir bir ortaya çıkmıştır. İngiltere merkezli araştırma şirketi Center for Economics and Business Research (CEBR)'ün Dünya Ekonomi Ligi Raporu’na göre 2013’te dünyanın 17. büyük ekonomisi olan Türkiye. 2014’te iki basamak birden düşerek 19.’luğa gerileyecektir. Türkiye’nin ekonomik olarak 2014 yılı sonunda geldiği duruma baktığımızda büyümenin yavaşlaması, enerji fiyatlarındaki düşüş, yurtiçi talep daralması, dış ticaretteki değişimler gibi nedenlerle nispi azalış yaşansa da gerçekleşen cari açık halen risk taşımaktadır. Diğer yandan borç yükü, enflasyon ve işsizlikte belirgin artışlar, büyümede ise vahim düşüş görülmektedir." dedi.

‘HER DÖRT GENCİMİZDEN BİRİ İŞSİZ’

2013 Aralık ayında 75 olan Tüketici Güven Endeksi'nin, 2014 Aralık ayında 67,7’ye gerilediğine dikkat çeken Tanrıkulu, şunları söyledi: "Tasarruf etme ihtimali kasım ayına göre yüzde 7 düşmüş, işsizlik beklentisi artmış durumdadır. 12 sene içerisinde işsizlik oranlarında gelişme sağlanamamıştır. Eylül 2014 itibariyle geniş tanımlı işsizlik oranı yüzde 17,5’e, işsiz sayısı 5 milyon 549 bine yükseltmiştir. Genç işsizlik oranı da Eylül 2014’te yüzde 19,1’e çıkmış durumdadır, yani her dört gencimizden biri işsizdir. Yüksek işsizlik, sosyal risk oluşturmaya devam etmektedir. 2015 yılında da iktidara duyulan güvensizlik nedeniyle yatırımların zayıf kalması, beraberinde ülkemizde çok daha yüksek işsizlik oranlarının gerçekleşmesine neden olacaktır."

‘2015'TE 14 BİN 500 FİRMANIN İFLAS EDECEĞİ ÖNGÖRÜLÜYOR’

Türkiye ekonomisinin geleceği için karanlık bir tablo çizen Ahmet Kenan Tanrıkulu, "Yaklaşık 5 milyon asgari ücretle çalışanımıza, günlük 1,9 TL artışla öğün başına bir simit ücretini dahi çok görenler, açlık sınırının bin 232 lira, yoksulluk sınırının 4 bin 14 lira olduğu ülkemizde bu kesimi zorlu hayat mücadelesiyle 2015’te başbaşa bırakmışlardır. Aşırı borç yükü, iktidar ve yandaşları dışında Türkiye’de her kesimi sarmış durumdadır. İşletmelerde dış borçlar artarken kârlılık oranları düşmüştür. Ticari alacak sigorta sektöründe faaliyet gösteren uluslararası bir kuruluşun çalışmasına göre 2015 yılında 14 bin 500 firmanın iflas edeceği öngörüsünde bulunulmuştur.” diye konuştu.

CİHAN

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.