MHP'li Tanrıkulu:Başbakan istedi diye faiz indirimi yapılırsa kötü olur

MHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Kenan Tanrıkulu, Türkiye'deki politik istikrarsızlık nedeniyle artan ekonomik tedirginliğin "döviz kaçışlarına" sebep olduğunu vurgulayarak, "Milliyetçi Hareket Partisi olarak; milletimizin ipotekli hayatlar sürmesini ve geleceğinin karartılmasına karşı olduğumuzu bir kez daha vurgulamak istiyoruz" dedi. -Tanrıkulu, "Bugünkü küresel şartlarda Türkiye enflasyon ve cari açık rakamlarını düşünmeden faiz indirimini sırf Başbakan tatmin olsun diye yaparsa, bir ekonomik çalkantı içine girilebilecek, kur ile faizde tekrar hızlı bir yükseliş başlayacak ve sermaye çıkışları daha da hızlanabilecektir" ifadelerini kullandı.

ANKARA(ANKA) - MHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Kenan Tanrıkulu, Türkiye'deki politik istikrarsızlık nedeniyle artan ekonomik tedirginliğin "döviz kaçışlarına" sebep olduğunu vurgulayarak, "Milliyetçi Hareket Partisi olarak; milletimizin ipotekli hayatlar sürmesini ve geleceğinin karartılmasına karşı olduğumuzu bir kez daha vurgulamak istiyoruz" dedi.
MHP Genel Başkan Yardımcısı Tanrıkulu yaptığı açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ekonomi ile ilgili rakamların, kurum ve bürokratların üzerinden siyaset yaparak, Cumhurbaşkanlığı adaylığını pekiştirmeye çalıştığını vurgulayarak, "Kendi sorumluluklarını göz ardı ederek, görmezden ve bilmezden geldiği ekonomimizin dile getirilmeyen rakamlarını her geçen gün istismar etmektedir. Son günlerde bunların başında gelen faiz tartışması tamamen suni ve temelsiz bir tartışma olup, şirin bir Cumhurbaşkanı adayı görünmek için kullanılmaktadır. Daha yılın başında başarısız ekonomik öngörüler, politikalar nedeniyle faizler artırılmıştı. Dışarıda ve daha çok içeride gelişen ekonomik ve politik olaylar bu fiyatlamayı zorunlu hale getirmiştir" ifadelerine yer verdi.

-"SERMAYE ÇIKIŞLARI DAHA DA HIZLANABİLECEK"-

2003-2009 döneminde gerek Hazine borçlanma senetleriyle (DİBS), gerekse Merkez Bankası politika faizleri aracılığıyla yüksek reel faiz sunanın AK Parti yönetimi olduğunun altını çizen Tanrıkulu şunları kaydetti:
"Başbakan Erdoğan'ın Merkez Bankası'nın faiz politikasını o günlerden bu yana sürekli eleştirmesi ve son günlerde "faiz indirimi' baskısı yapmasından sonra, kurlardaki yukarı doğru hareketin bedeli için Merkez Bankası'nın sığ net rezervleri, yani milletimizin birikimleri eritilmektedir. Bugünkü küresel şartlarda Türkiye enflasyon ve cari açık rakamlarını düşünmeden faiz indirimini sırf Başbakan tatmin olsun diye yaparsa, bir ekonomik çalkantı içine girilebilecek, kur ile faizde tekrar hızlı bir yükseliş başlayacak ve sermaye çıkışları daha da hızlanabilecektir. Faizlerin inmeme nedenini her zaman yürüttükleri suçu, başarısızlığı başkasına yükleme politikası çerçevesinde Merkez Bankası'na yükleyenler, bu konuda en az Banka kadar sorumludurlar."

-"ÖNGÖRÜSÜZ ENFLASYON HEDEFLERİ NEDENİYLE GİRİŞİMCİLERİMİZ DE MAĞDUR OLUYOR"-

Tanrıkulu, Merkez Bankası Başkanı'nın enflasyon hedeflerinin de görevde olduğu süre içinde tutmadığına dikkat çekerek,
"Merkez Bankası son 8 yılda 5 kez hükümete, enflasyon hedefinden yukarı yönlü sapmalar için mektup yazmıştır. Bu öngörüsüz enflasyon hedefleri nedeniyle girişimcilerimiz de mağdur olmaktadır. Çünkü hedef yıl içinde sürekli yukarı yönde revize edilmekte, buna bağlı olarak diğer ekonomik rakamlar da etkilenmektedir. Bu nedenle inandırıcılığını ve piyasaya güven telkin edemediğini düşündüğümüz Merkez Bankası Başkanı'nın Bakanlar Kurulu'na yaptığı sunum güvenilir bir öngörüden çok temenni niteliğindedir ve dualara çok ihtiyacı vardır."
Yolsuzlukları örtme, kapatma girişimlerinin yabancı kuruluşlar tarafından da yakından takip edildiğini vurgulayan Tanrıkulu, Uluslararası Şeffaflık Örgütü (Transparency International) 2013 Dünya Yolsuzluk Algısı Endeksi'nde yer alan 176 ülkeden, Türkiye 53'üncü sırada yolsuzluk vakalarının bir önceki yıla göre artış gösterdiği ülkeler arasında yerini aldığını bildirdi.

-"EKONOMİK TEDİRGİNLİK "DÖVİZ KAÇIŞLARINA' SEBEP OLUYOR"-

Tanrıkulu, yolsuzluk arttıkça, birçok uygulamanın AK Parti döneminde hız kazandığını belirterek, şöyle devam etti:
"Ülkemizi Merkez Bankası'nın yetersiz net rezerviyle dış finansman ihtiyacını karşılayamayacak duruma getirenler, yap-işlet-devret projelerine Hazine garantisi vererek, esas amaçlarını da ortaya koymaktadırlar. Dürüst bir şekilde vergisini ödeyen, cezalarını yatıran vatandaşımız bir kez daha iktidar eliyle cezalandırılacaktır. Tüm bu başarısız uygulamaların sonucunda yıllardır ülkemizin vergi gelirlerinde kaçaklar oluşmakta, vergiyi tabana yayamama başarısızlığını gösteren Maliye yönetimi ise çarpık vergi sistemini tamamen bordrolu çalışanlarımızın üzerine yüklemektedir.
Ülkemizdeki politik istikrarsızlık nedeniyle artan ekonomik tedirginlik "döviz kaçışlarına' sebep olmakta ve ülke olarak, bizim kırılgan ülkeler arasında sürekli en ön sıralarda yer almamıza neden olmaktadır. Milliyetçi Hareket Partisi olarak; milletimizin ipotekli hayatlar sürmesini ve geleceğinin karartılmasına karşı olduğumuzu bir kez daha vurgulamak istiyoruz. Amaç; ülkemizi büyük ekonomiler arasında ön sıralara getirmekse, bunun samimi ve somut adımlarının bir önce atılmasını bekliyoruz. Yoksa iktidarlarından sonra geriye Türkiye'ye bırakılacak büyük bir malî ve ekonomik enkazın vebali de büyük olacaktır."

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.