MHP\'li Tanrıkulu Ahilik Haftası bu yıl da buruk geçiyor

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Ahmet Kenan Tanrıkulu yaptığı yazılı açıklamada; “Anadolu'da 13. yüzyılda kurulan ahilik teşkilâtı; esnaf, sanatkâr, girişimci ve ticaret erbabını asırlarca bünyesi içerisinde barındırdığı, iş ve meslek ahlâkını kurup koruduğu, ortaya koyduğu ilkelerle de sadece meslekî kuruluşlara değil, toplumun her kesimindeki insana hitap etmiştir.

Ancak son 11 yıldır esnaf ve sanatkârlarımız kan ağlamaktadır. Başta finansmana erişim güçlüğü ve Büyük Alışveriş Merkezleri olmak üzere çözüm bekleyen onlarca sorunla boğuşarak, rızıklarını çıkarmaya çalışmaktadırlar.

Kapanan firma sayısı her yıl daha da artmakta, esnaf ve sanatkârlar, KOBİ’ler halen finansmana erişim güçlükleri çekmektedirler.

Sokağın ticarî nabzını gösteren protestolu senet sayısı patlamış; bu kapsamda protestolu senet sayısı 2013 yılının ilk 8 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,4 oranında artışla 724 bin 686 adede yükselmiştir. Protestolu senet tutarı ise yüzde 20 artışla 4 milyar 904 milyon TL’ye ulaşmıştır. Karşılıksız çek sayısı ise Ağustos sonu itibariyle 504 bin adete çıkmıştır.

Bugün küçük esnaf, tüccar ve girişimci ekonomik yavaşlamanın etkilerini derinden hissetmektedir. İktidar küçük esnafı ve KOBİ’leri iş yapamaz duruma getirmiştir. Ülkemizin her yerinde hızla ve kontrolsüzce artan hipermarketlerin ve süpermarketlerin yarattığı haksız rekabet şartları, daralan iş hacmi ve düşen kârlılıklar esnafı zorunlu giderlerini dahi karşılayamaz duruma düşürmüştür.

Bu yüzden 2008 yılında TBMM’ye sunduğumuz, ancak AKP tarafından TBMM’de bekletilen, esnaf ve sanatkârımızın da büyük oranda desteğini almış “Perakende Ticaret, Alışveriş Merkezleri ve Büyük Mağazalar ile Esnaf ve Sanatkârlık Hizmetlerinin Düzenlenmesi Hakkında Kanun Teklifimiz”in biran önce yasalaşması için mücadelemiz devam etmektedir.

Çünkü küçük esnaf ve KOBİ’lerimiz destek ve teşviklerden de yeterince yararlanamamaktadırlar. Teşvikler genellikle büyük yatırımlara yönlendirilmektedir. Ayrıca özellikle bu sene desteklerin zamanında ödenmemesi, bürokratik işlemlerin yürümesindeki sorunlar ve usulsüzlükler nedeniyle KOBİ’lerimiz ve küçük esnafımız çok sıkıntılı günler geçirmektedirler.

Yaşanmakta olan tüm bu olumsuz gelişmeler içinde esnaf ve sanatkârımız ‘Ahilik Haftası’nı hakkıyla kutlayamamaktadır. Onlara verilecek en anlamlı hizmet kanun teklifimizin yasalaşması olacaktır. Bu konuda iktidarın siyaseti ve lobi baskılarına boyun eğmeyi bırakması gerekmektedir.

İktidar tarafından; ülke olarak içine düşürüldüğümüz ekonomik ve sosyal karamsarlığın dağılması için, vatandaşımızın, esnafımızın ve sanatkârımızın öncelikli ihtiyacı olan istikrarın her alanda sağlanması adına Parti olarak çalışmalarımızı sürdürmekteyiz, bu anlamda ‘Ahilik Haftası’nın esnaf ve sanatkârımızla yine buruk kutlamaktayız.” dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.