MHP\'li Kalaycı:Hükümet Emekli esnafa zulüm yapıyor

 

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı hakkında TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada gündeme getirdiği konular

 

HÜKÜMET, EMEKLİ ESNAFA ZULÜM YAPMAKTADIR

Bu yılın başında çıkarılan bir torba kanunla, emekli aylığı bağlandıktan sonra çalışan kişilerin sosyal güvenlik destek prim borçlarının yapılandırılmasına imkan sağlandı. Borçlarını yapılandırmak isteyenlerin bu ayın sonuna kadar başvurması gerekmektedir.

 

Ancak, binlerce emekli çalışan gelen borçlar nedeniyle büyük bir şok yaşamaktadır. SGK, şimdi vatandaştan yüklüce paralar istemektedir.

 

Vatandaşlarımız mevcut emekli maaşlarıyla bu borçları nasıl ödeyeceklerini kara kara düşünüyorlar. “Emekli olup da çalıştığımız için ceza yedik”. diyorlar.

 

Bu borçların hiç olmazsa faizleri alınmamalıdır.

 

Zira, görüşülen Tasarının 6 ncı maddesiyle hastane ve eczanelere ait fatura ve eki belgelerin incelenmesi sonucu tespit edilen yersiz ödemelerin faizlerinin tahsilinden vazgeçiliyor, terkin ediliyor.

 

Sayın Bakan, bunlar arasında yandaşlarınız mı var? Bunların faizlerini siliyorsunuz da, neden emekli esnafa faizi bindiriyorsunuz? AKP zihniyetinin adaleti bu mudur? Neden esnaf ve sanatkarın ümüğüne çöküyorsunuz?

 

Emekli aylığı almakta iken; bir işyeri açan ya da mevcut işyerini işletmeye devam eden esnaf ve sanatkarın emekli aylığından yüzde 15 sosyal güvenlik destek primi kesilmektedir.

 

AKP Hükümeti, esnafa sen emekli oldun işyerini niye kapatmadın? Ya da sen emeklisin nasıl olur da işyeri açarsın? Öyleyse emekli aylığının yüzde 15’ni vereceksin diyor. Emekliye ya kahvede otur ya da kayıt dışı çalış deniliyor.

 

SGK alınan prim karşılığında emekli maaşında bir artış ya da daha sonra toptan ödeme yapmamaktadır. Emekli esnaftan zorla alınan sosyal güvenlik destek priminin hiçbir karşılığı bulunmamakta, karşılığında hiçbir ilave hak ya da hizmet verilmemektedir.

 

Esnaf ve sanatkardan sosyal güvenlik destek primi adı altında haraç alınmaktadır. Bu uygulama tümüyle kaldırılmalıdır.

 

ÖZEL HASTANALERCE ALINAN İLAVE ÜCRET İKİ KAT ARTIYOR

Emekliye ödenen aylıklar, çeşitli kurumlarca ve sendikalarca belirlenen açlık sınırının altındadır. Zaten, muayene parası, reçete parası, kutu parası, ilaç parası, katılma payı diyerek yapılan kesintilerle emeklimizin maaşı kuşa çevrilmektedir. Bir de çalışan emekli esnafa niye çalışıyorsun diye borç çıkarılmakta, emekli aylığından prim kesilmektedir.

 

Emekli, aldığı aylıkla geçinememekte, çoğu borç batağına girmiş olup geçim sıkıntısı çekmektedir. Emeklilerin aylıkları geçimlerini sağlayabileceği düzeyde artırılmalı, emekli aylığından yapılan prim kesintileri ve emekliden alınan bazı katılma payları kaldırılmalıdır.

 

Ancak, AKP Hükümeti tam tersine bu Tasarı ile özel hastanelerce alınabilecek ilave ücretin tavanını % 100 artırmaktadır. Bu artış insaf ve vicdan ölçüleriyle bağdaşmamaktadır. Bu düzenleme ile yanlış politikaların faturası halka çıkarılmaktadır.

 

Yapılan düzenleme, sigortalılar ile emekli, dul ve yetimlerin büyük çoğunluğunun özel hastane hizmetlerinden yararlanabilme imkanını ortadan kaldıracak ve devlet hastanelerinde yığılmalara sebep olacaktır.

 

AKP Hükümetini insafa davet ediyorum.

 

PKK’NIN, KAÇAKÇILARIN KARA PARASI AKLAMAKTADIR

Çalışanlara, emeklilere, şehit ailelerine, gazilere, engellilere, yaşlılara sürekli sözler verip üzerine yatan AKP Hükümeti, bakınız hangi konuyu gündemine almaktadır.

 

Bu Tasarı ile kara paraya özel ve örtülü bir af getirmektedir. Suçu ve suçluları affetmeye yönelik düzenleme yapmaktadır.

 

Yurt dışındaki varlıklarını bildirenlere veya beyan edenlere bu varlığın kaynağını sormayacağını, araştırmayacağını, vergisinin bile ödenip ödenmediğine bakmayacağını taahhüt etmektedir. Aslında verilen güvence “vergi takibi yapmama” amacının dışında “vergi kaçakçılığını” da teşvik eder mahiyettedir.

 

AKP Hükümeti, konusu suç teşkil eden gayrimeşru, hatta insanlık ve Türkiye aleyhine faaliyetlerden elde edilmiş varlıkları aklamaktadır.

 

Başta Başbakan olmak üzere bazı AKP’liler, partilerine Akparti denilmemesine zaman zaman tepki göstermektedir. Eğer kastedilen aklama ise haklılar. Her türlü aklama yapılmaktadır. AKP zihniyeti tarafından;

 

Kara para aklanmaktadır.

Kaçakçılar aklanmaktadır.

Suç ve suçlular aklanmaktadır.

Vergi kaçıranlar aklanmaktadır.

Görevini kötüye kullananlar aklanmaktadır.

İhaleye fesat karıştıranlar aklanmaktadır.

Özelleştirmelerde kamu zararına yol açanlar aklanmaktadır.

Teröristler aklanmakta, bebek katili aklanmakta, PKK aklanmaktadır.

 

Bugüne kadar yapılan düzenlemeler ve görüştüğümüz Tasarı buna işaret etmektedir. Şu garipliğe bakın ki, bu icraatlar da hep vergi barışı, varlık barışı, barış süreci gibi sihirli sözler kullanılarak gerçekleştirilmektedir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.