MHP’Lİ Günal'dan Erdoğan'a döviz çıkışı

Erdoğan'ın açıklamaları sonrasında gösterge faizlerin de yükseldiğini söyleyen Günal, bu durumda Erdoğan'ın da vatan haini tanımı kapsamına girdiğini vurguladı. Gerçek faiz ve döviz lobisinin Erdoğan'ın kendisi olduğunu ifade eden Günal, kurdaki yükselişten Erdoğan ve ailesinin ne kadar kar ettiğini sordu. Faiz düşsün diyen Erdoğan'ı ve AKP Hükümetini Merkez Bankası Kanununun 4. maddesini değiştirmeye davet eden Günal, zorla faiz indirmekle enflasyonun düşmeyeceğini ve yapısal önlemlerin gerekli olduğunu söyledi.

 

Günal'ın konuşmasının özeti şöyle;

Son dönemlerde Sayın Cumhurbaşkanı yeniden faiz tartışmalarını alevlendirdi. Bu husus Türkiye ekonomisi üzerinde ciddi sorunlara yol açıyor. Ben geçen ay yazdığım bir makalede de kendisini uyarmıştım "Ey Erdoğan, Merkez Bankasından ve bankalardan elini çek." diye. Ama görüyoruz ki Sayın Erdoğan hâlâ piyasaları karıştırmaya devam ediyor. Bir taraftan da kendi bakanına ve Merkez Bankası başkanına "faiz lobisi" diyor. Ben şimdi anlamıyorum, bu ekonominin yönetimi kimde? Ekonomiden sorumlu Başbakan yardımcısı kim? Tamam Başbakanı anladık, o Başbakanlığı Cumhurbaşkanına bırakmış, Tayyip Erdoğan Ahmet Davutoğlu'nun yerine Başbakanlık yapıyor. Ama Ekonomi Koordinasyon Kurulunun Başkanı olan Sayın Ali Babacan bu Hükûmetin bakanı mı, değil mi? Onu Bakan olarak atayan imzayı kim attı? Davutoğlu Hükümetinin bakanı olarak aynen imzalayan Cumhurbaşkanı Erdoğan değil miydi?

Faizi İndirmeyen Vatan Hainiymiş! Faizi ve Dövizi Yükselten Vatan Haini Değil mi?
Faiz konusunda AKP'li bakanların her birinden farklı bir ses çıkıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan "Faizleri düşürmemek vatana ihanettir." diyor. Peki, faizlerin yükseltilmesi ne o zaman? Sayın Cumhurbaşkanının açıklamasından sonra gösterge faizleri yüzde 6,5'tan 8.25'e çıkmış. O zaman, Sayın Erdoğan için de vatan haini mi diyeceğiz? Ben şimdi buradan soruyorum döviz lobisi kim? Sayın Erdoğan'ın ve ailesinin ne kadar döviz hesabı var? Daha doğrusu, kayıtlı olmayan, sıfırlanamayan dövizler nereye gitti? Dövizdeki bir birimlik artıştan Erdoğan ailesi ne kadar kâr elde ediyor? Acaba bilerek mi bunları yapıyor? Her seferinde çünkü dolar yükseliyor. Ne zaman Tayyip Erdoğan konuşsa dolar anında tekrar yükseliyor. Şimdi, biz kendisine döviz lobisi mi diyeceğiz? Ne oldu o eurolar, dolarlar? Sıfırlanamayan 30 milyon ve sıfırladığınız euro ve dolarlar ne oldu, gerçekten anlamıyoruz.
Sayın Cumhurbaşkanının konuşması millete çok pahalıya mal oluyor. Kendisi kâr ediyor, ailesi kâr ediyor, faiz lobisi kâr ediyor, döviz lobisi kâr ediyor ama sadece kasımdan bu yana toplamda özel sektörün borcuna baktığınız zaman 82 milyar TL'ye yakın kur zararı yazılmış. Sadece son üç haftada borç stokundan dolayı 71 milyar TL'lik maliyet artışı var. Peki, sürekli olarak oran veriyorsunuz. Sizin döneminizde faize ne kadar para ödendi? Dış borç 129'ken ödediğimiz para bellidir, dış borç 400'ken ödediğiniz para, o sürekli olarak suçladığınız hükûmetler döneminden 2-3 kat daha fazla, her yıl 55-60 milyar faiz ödüyoruz. Bu paralar kime gidiyor? Sayın Erdoğan, kendisi Gezi olaylarında itiraf etmedi mi? Hepimiz hatırlamıyor muyuz? "'Sizin döneminizde 5 kat zengin olduk diyenler şimdi bize karşı çıkıyorlar." demiyor muydu? Peki bunlar hangi dönemde 5 kat zengin olmuşlar? AKP hükûmetleri döneminde. Ee kimmiş o zaman faiz lobisi?

Babacan ve Başçı Vatan Hainiyse Onları Atayanlar Ne?
Merkez Bankasını, Merkez Bankası Başkanını, Ekonomiden Sorumlu Bakanı, Maliye Bakanını günah keçisi ilan ederek on üç yıllık ekonomik başarısızlığınızın üstünü kapatamazsınız, kusura bakmayın. Ya kim faiz lobisi? Bu hükûmet sizin hükûmetiniz değil mi arkadaşlar, bu bakanlar sizin değil mi? Ali Babacan sizin bakanınız değil mi, Mehmet Şimşek sizin bakanınız değil mi? Erdem Başçı'yı kim atadı, ben mi atadım?
Evet, faizler düşmeli, evet yatırımlar artmalı ama günaydın be ya! Sekiz senedir burada ben söylüyorum, bütün arkadaşlarımız söylüyor, size diyoruz ki: Gelin yapısal önlemleri alalım, eylem planlarını, programlarını bırakın, bırakın bu açılım saçılım saçmalıklarını, bırakın beraber, tören düzenlemeleri, gelin ekonomik önlemleri alalım. Siz bu önlemleri almadan faizi düşürmeyle, kâğıda yazmayla bu düşmez ki. Şimdi, Sayın Erdoğan milleti kandırıyor. Gerçek faiz lobisi de gerçek döviz lobisi de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kendisidir.

"Faiz Düşsün" Diye Bağırmak Yerine Kanunu Değiştirin!
Size TBMM küsüsünden hodri meydan diyorum, hepiniz burada gelip kanun tekliflerine imza atıyorsunuz. Yolunu gösteriyorum: Cumhurbaşkanınızı yormayın, Merkez Bankası Başkanını yormayın. 1211 sayılı Merkez Bankası Kanunu'nun 4'üncü maddesinde yazar: "Merkez Bankasının, temel amacı fiyat istikrarıdır." Kaldırın bunu, beş dakikalık iş, bir kanun maddesi getirin. Ne bağırıp duruyorsunuz Merkez Bankası Başkanına, bakana? Ya, verdiğiniz görev bu. Merkez Bankasının görevi fiyat istikrarıysa, ona uygun olarak enflasyon düşmüyorsa o da doğal olarak faizleri indiremiyor. Bir de başkan değil sadece, Para Politikası Kurulu var, orada üyeler var, sizin döneminizde atanan üyeler var. Yani, böyle mugalata yapıp da bağırıp çağırıp üstüne bir de ekonomiye bir sürü maliyet yüklüyorsunuz yazık değil mi dövizle borçlanmış, dövizle yatırım yapmış bir ton insan var.

Bunlar bir siyasi risktir. Sonra kalkıp uluslararası kuruluşlara kızıyorsunuz. Bugün Türkiye'nin en büyük ekonomik, siyasi risk unsuru Recep Tayyip Erdoğan'dır. Cumhurbaşkanı'nın bu açıklamalarından sonra 81 milyar TL maliyet artışı oldu. Böyle bir şey olabilir mi? Buyurun, Merkez Bankası Kanunu'nun 4'üncü maddesini değiştirin. Merkez Bankası Kanununda "Faizi Hükûmet indirir." deyin, kafanıza göre indirin, sorumluluğunu da siz alın. Böyle bir şey olur mu ya? Ekonominin "e"sini okumuş olan kimse böyle bir şeyi söyleyemez, söylemez.

Faizi Zorla İndirmekle Enflasyon Düşmez! Yapısal Önlemler Almak Lazım!
Onun için, bakın, Merkez Bankası Para Politikası Kurulunun faizi indirmesiyle faiz inmez, o gösterge faizidir. Siz, hedeflediğiniz enflasyon yüzde 5 diye, yüzde 5,5 diye faizi oraya çekemezsiniz çünkü gerçekleşen enflasyon yüzde 7,5-8 olursa bunun altında verdiğiniz negatif reel faiz olur. Hele hele on iki yıldır, on üç yıldır bu ülkeyi sıcak paraya mahkûm etmişseniz ve her seferinde o sıcak paranın size gelmesi lazımsa zaten yüksek faiz vermek zorundasınız. Şimdi, kendi yaptığınız şeylerin üstünü kapatıp temizlemek için yeni bir günah keçisi arıyorsunuz. Sayın Erdoğan da onun için geliyor, kendi bürokratlarını, kendi bakanını milletin önünde azarlıyor, hakaret ediyor.
Bakın, kur rejimini değiştirmek Hükûmetin elinde, Merkez Bankası Kanunu'nu değiştirmek Hükûmetin elinde. Merkez Bankası sadece araç bakımından bağımsızdır, amacını Hükûmet kanunla burada koyuyor, kimseyi kandırmayalım. Gelin, hep birlikte, eğer düşürmek istiyorsanız faizleri, üretime dönük yüksek teknolojili, yüksek katma değerli, yeniliğe yönelik bir üretim anlayışına ilişkin önlemleri burada alalım, yapısal önlemleri alalım, aksi takdirde bu iş böyle devam eder ve o zaman Sayın Erdoğan'ın kendisi vatan haini ilan edilir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.