MHP\'li Büyükataman: Amasya Tamimi Türk’ün Ergenekon’dan çıkışının bir 20. Yüzyıl temsilidir

MHP Genel Sekreteri İsmet BüyükatamanAmasya Tamimi'nin yayınlanmasının 94. yıldönümüne ilişkin yaptığı açıklamada, "Ulusal egemenliğe dayanan, tam bağımsız Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerini oluşturan ilk kuruluş belgesi olan Amasya Tamimi; yaklaşık 10 asırdır Türk'e vatan olmuş, şehzadeleri tahta hazırlamış, bilim ve sanata beşiklik etmiş, geçmişin değerlerini muhafaza edip geleceğe taşımış, Türk-İslam medeniyetinin en müstesna timsallerinden birisi olan Amasya'da yayınlanmıştır" ifadelerini kullandı.

Büyükataman'In yazılı Basın Açıklaması şu şekilde:

Ulusal egemenliğe dayanan, tam bağımsız Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerini oluşturan ilk kuruluş belgesi olan Amasya tamimi; yaklaşık on asırdır Türk’e vatan olmuş, şehzadeleri tahta hazırlamış, bilim ve sanata beşiklik etmiş, geçmişin değerlerini muhafaza edip geleceğe taşımış, Türk-İslam medeniyetinin en müstesna timsallerinden birisi olan Amasya’da yayınlanmıştır.
 
Türk cihan hâkimiyeti mefkûresinin şahikalarından olan Osmanlı İmparatorluğu tarihinin en karışık dönemlerinde birlik ve beraberliğin sağlanması ile yeniden diriliş ve cihan devleti olma ülküsüne kaynaklık etmiş olan bu güzide şehrimiz, malumunuz olduğu üzere Mustafa Kemal’in 1919’da Samsun’a ayak basmasıyla başlayan hürriyet yürüyüşünün de en önemli duraklarından birisi olmuştur. Mustafa Kemal ve arkadaşları 22 Haziran 1919’da Amasya’da ilan ettikleri tamimle Türk’e zincir vurulamayacağını bir kez daha en gür sesleriyle haykırmış ve tüm dünyaya kararlılıklarını duyurmuşlardır. 
 
Amasya Tamimi, düşman işgaline karşı direnişin ve örgütlenişin tüm dünyaya ilanı olmuştur.Bu çerçeveden bakıldığında bu kutlu yürüyüşü Türk’ün Ergenekon’dan çıkışının bir 20. Yüzyıl temsili olarak da kabul etmek yanlış olmayacaktır. Tamim; kuşkuların, ümitsizliğin karanlığını yırtarak Türk Milleti için yolunu aydınlatan bir kutlu meşale olmuştur. Bu meşale ile demirden dağlar eritilmiş hürriyete doğru bir yol açılmıştır. Türk’ü tarih sahnesinden silmek üzere yola çıkmış olan her cinsten iç ve dış düşmana karşı kutlu ve nurlu bir savaşın dosta düşmana ilanı olmuştur.
 
Müftü Hacı Hafız Tevfik Efendi, Mustafa Kemal’in Amasya'ya hareketinden önce kendisine gönderdiği tamime cevaben şöyle diyordu: 
 
“Amasya Halkı, müdafaa-i vatan, muhafaza-i din ve devlet yolunda mücadele edenleri bağrına basmakla müftehir olacaktır.”
 
Gerçekten de sonunda düşmanın İzmir’den denize döküleceği iman ve aksiyon yolculuğunun en önemli kavşaklarından birisi olan Amasya’da millet bu kutlu yolun yolcularını bağrına basmış, ümit vermiş,  yaktıkları meşale ile yollarını aydınlatmıştır. Her yaş ve meslekten Amasyalıların büyük bir coşku ile karşıladıkları Mustafa Kemal ve arkadaşlarına Milli mücadelenin en önemli figürlerinden olan Müftü Hacı Hafız Tevfik Efendi’nin söylediği “Çanakkale'den sonra şimdi de vatanı ikinci defa kurtarmayı ahd ettiniz, her ânı endişeler içindeki yurda kurtuluşu nâsip kılacak himmete giriştiniz. Hoş geldiniz, safalar getirdiniz, himmetiniz payidar olsun" ve "Paşam...Bütün Amasya emrinizdedir...Gazânız mübarek olsun...” sözleri Milli Mücadelenin ruhunu yansıtması açısından son derece önemlidir. Bu sözler Mondros Mütarekesinin Türk Milleti tarafından tanınmadığının en açık ifadesi olmuştur. 
 
Millet; kahramanlarının arkasında durmuş, tutsaklığı kabul etmeyeceğini ifade etmiş ve çarıklarını giyip dağlara çıkma, vatan toprağını son parçasına kadar savunma sözü vermiştir. Millet; istila, işgal ve ihanet varsa, “Ya istiklal ya ölüm” var diyenlerin de olduğunu dosta düşmana ilan etmiştir. 
 
Günümüzde dahi geçmişten, atalardan bir uyarı olarak bize ışık tutan bu tamimi her daim hafızamızın bir yerinde tutmakta ve hatırlamakta fayda vardır. 
 
Amasya Tamiminde ‘Vatanın tamamiyeti, milletin istiklali tehlikededir’ denilerek “Milletin istiklalini yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır.” denmiştir. İşin özeti, ruhu, özü budur. Ayrıca bildiriyle Sivas ve Erzurum Kongrelerinin top­lanacağı duyurulmuş, ulusal bağımsızlık temelinde bir milli mücadelenin halkın egemenliğine dayanan bir millet meclisi ve Meclis hükümetlerinin temeli atılmıştır. Yani milli mücadelenin eylem planı ortaya konulmuş, yol ve çerçeve çizilmiştir.
 
Amasya, bu diriliş ve direniş hareketinde şanına yakışır bir rol oynamıştır. Amasyalılar, elde avuçta olmadan yalnız gönüllerdeki bir ülkü ile yola çıkmış, yalnız yüce Allah’a ve Türk milletinin sağduyusuna, yüksek karakterine ve kabiliyetine güvenerek vatan ve millet davası için yola çıkan bu serdengeçtilere sahip çıkmıştır. 
 
Bu tamimde ifadesini bulan hususlar adeta bir Milliyetçilik manifestosudur. Bu nedenle biz Türk Milliyetçileri olarak bu tamimde ifade edilmiş fikirlere tam olarak riayet etmek azmindeyiz. Bu kutlu uyarı ve ilanı zerresine kadar benimsiyoruz. Vatanın ve milletin bağımsızlığı ve bütünlüğü tehdit edildiğinde bizler milletimizin azim ve kararlığından aldığımız ivmeyle buna karşı mücadelemizi sürdüreceğiz. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.