MHP’den Rıza Zarrap’ı zora sokacak talep

İçişleri eski bakanı Muammer Güler’in “önüne yatarım senin” dediği 17-25 aralık soruşturması sanıklarından İranlı Rıza Zarrap kendisine “Şarlatan” diyen MHP lideri  Bahçeli ve Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın aleyhine açtığı dava başladı.

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Gaziantep Milletvekili Semih Yalçın’ın Avukatı Yücel Bulut mahkemeye sunduğu  9 sayfalık cevap dilekçesinde  “Şarlatan” ifadesinin Türk Dil Kurumu Sözlüğüne göre “kendi bilgi ve niteliklerini veya mallarını överek karşısındakini kandıran, dolandıran kimse” anlamına geldiğini belirtti.

ŞARLATAN ZARRAP İLE ÖRTÜŞÜYOR

MHP Avukatı Yücel Bulut; kamuoyu nazarında Rıza Zarraf hakkında oluşan algının bu ifadeyle örtüştüğünü anımsatarak ” MHP Genel Başkanı ve Genel Başkan Yardımcısının; Rıza Zarraphakkında “şarlatan” ifadesinin kullanıldığı tarihte henüz Rıza Zarrap hakkında kovuşturmaya yer olmadığına ilişkin karar verilmemişti. Bu ifade o dönemde devam eden Adli Soruşturmadaki isnatlarla örtüşüyordu. Kaldı ki verilen takipsizlik kararı kamuoyu nezdinde inandırıcı bulunmadı. AB İlerleme Raporu’nda bile yolsuzlukların üzerinin örtüleceği endişesi taşındığına görei hali hazırdaki takipsizlik kararının aksini işaret eden resmi belgelerin de toplanması gerek” dedi.

İRAN PARLEMENTOSU SORUŞTURMA KOMİSYONU RAPORLARI İSTENİLSİN

Avukat Yücel Bulut mahkeme sunduğu dilekçede, İran Parlamentosu tarafından yürütülen komisyon çalışmalarında İranlı milyarder Babek Zencani ve İran asıllı işadamı Rıza Sarrap arasında yapılan işbirliği konusunda yeni belgelere ulaşıldığına ilişkin basında haberlerin yer aldığını, bu belge ve bilgilerin 3 Şubat 2010 tarihinde imzalanan Türkiye Cumhuriyeti ile İran İslam Cumhuriyeti Arasında Cezai ve Hukuki Konularda Adli İşbirliği Anlaşması’na uygun olarak İran Yetkili Makamlarından istenilmesini talep etti.
Söz konusu taleplerin kabul edilmesi halinde İran Parlamentosu nezdinde kurulan komisyona intikal eden bilgi ve belgelerin tercüme edilmiş hallerinin mahkeme dosyasına gireceğini kaydeden Avukat Bulut  “İran’dan gelecek bilgi ve belgelerin Rıza Zarraf’ı sıkıntıya sokacağı ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından verilen kovuşturmaya yer olmadığı kararına rağmen yeni bir soruşturma açılmasına olanak tanıyabileceğini iddia etti.

MİT VE MASAK RAPORLARI DOSYAYA ALINSIN

Avukat Yücel Bulut; İran Parlamentosu’ndaki belge ve bilgilerin yanısıra Rıza Zarraf’ın şüpheli şahıslar arasında yer aldığı ve 2008’de MASAK tarafından hazırlanan Kara Para Aklama Raporu ve de dönemin Başbakan’ına sunulduğu söylenen 18 Nisan 2013 tarihli MİT Raporunda Rıza Sarrap’ın “bilgisi ve talimatları doğrultusunda gümrük memurlarına rüşvet teklif edildiği” ifadelerine yer veren Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Başmüfettişi tarafından 18.12.2013 tarihinde hazırlanan 201356-2 sayılı soruşturma raporunun da delil olarak dosyaya istenilmesini talep etti.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.