MHP Seçmeninin %65'i MHP'nin Oy Kaybedeceğini Düşünüyor!

 MHP tabanının seçim sonuçlarını nasıl yorumladığı, ilk seçimde ne beklediği, kendisini nasıl tanımladığı gibi sorulara ışık tutan araştırmaya göre, 7 Haziran’da oy verip 1 Kasım’da MHP’ye oy vermeyen ya da sandığa gitmeyenlerin yüzde 39,9’u partinin “koalisyonun gerçekleşmemesinde payı olduğunu”, yüzde 26’sı “partinin kendisini temsil edemediğini” düşünüyor. Aday listelerini beğenmeyenlerin oranı ise yüzde19,4.

YÜZDE 65 OYLARIN DÜŞECEĞİNE İNANIYOR

Araştırmada dikkat çeken diğer bazı sonuçlar şöyle:
Ankete katılan MHP’li seçmene 1 Kasım’dan önce nasıl bir sonuç bekledikleri sorulmuş katılımcıların yüzde 65’i MHP’nin oylarının düşeceğine inandığını ifade ederken, en yüksek oran “1-2 puan gerileyeceğine” yönelik algı olmuştur.

Ankete katılan MHP seçmeninin yüzde 10,8’i, yapılacak ilk seçimde partilerinden nasıl bir performans bekledikleri sorusuna, “tek başına iktidar” cevabını veriyor.

Yüzde 38,7 oranında bir seçmen grubu ise “parlamento dışında kalma ihtimalini” göz ardı etmiyor. Buna karşın katılımcıların yüzde 61’i partisinin bir şekilde TBMM’de temsil edileceğini düşünüyor.

SEÇMENE DOĞRU ANLATILMIYOR

MHP tabanının yüzde 56’sı partinin seçim sürecindeki strateji ve politikalarını genel olarak doğru bulurken, bunların seçmene yeterince anlatılamadığı kanısında.

Katılımcıların yüzde 75’inin söz konusu strateji ve politikalara yönelik olumsuzluk algısının “sunum ve anlatım” konusunda yoğunlaştığı görülüyor.

Seçmenin yüzde 81’i partinin “halka kendisini anlatamadığını” yüzde 80’i de “Hayır algısının ortadan kaldırılması için geç hareket edildiğini” düşünüyor.

Söz konusu bulgular MHP seçmeninin strateji ve politikalardan ziyade onun sunumu ve anlatımı konusunda problem olduğu yönündeki değerlendirmesi ile tutarlılık arz ediyor.

TABANIN GÖRÜŞÜ ALINMIYOR

MHP seçmeninin yüzde 82’si “tabanın görüşünün yeterince alınmadığını”, yüzde 69’u da “objektif ölçütler belirlenmediğini” düşünüyor. Adayların içeriğine yönelik olarak ise yüzde 75’i toplumun bildiği isimlerin sayısındaki azlığa vurgu yapıyor. Ülkücü geleneği temsil edenlerin yetersiz olduğunu düşünenler ise yüzde 57 düzeyinde.

ERKEN SEÇİM İSTEYEN PARTİ ALGISI

MHP seçmeninin 1 Kasım’da elde edilen oy oranına etki eden en önemli belirleyicileri olarak 7 Haziran akşamı yapılan açıklama sonrasında “erken seçim isteyenin MHP olduğu” algısında (4,37) yoğunlaşıyor.

Aynı kapsamda küçük farklarla ikinci sırada “parti içindeki bazı isimlerin aday gösterilmemesi” (4.33), üçüncü sırada ise 17 Ağustos’ta yapılan görüşme sonrasında “koalisyonu istemeyenin MHP olduğu” algısını (4.17) en önemli belirleyiciler olarak görüyor. Buna karşın Ankara Garı’nda yaşanan patlamanın ardından görüşme talebine olumsuz yanıt verilmesini en düşük belirleyici (2.96) olarak değerlendiriyor.”

YENİ ÇALIŞMALARA ZEMİN HAZIRLAYACAK

MHP tabanı üzerinde anket çalışması yapmanın zor olduğunu belirten yaklaşık 10 yıldır Gazete2023 ve Yeniçağ Gazetesinde yazarlık yapan, Ahi Evran Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kürşad Zorlu, Hürriyet Gazetesine şu açıklamaları yaptı.
“Bu çalışmanın önümüzdeki dönemde daha geniş bir ölçekte, farklı veri toplama yöntemleriyle çok daha katkı sağlayıcı sonuçlar ortaya koyacağına inanıyorum. Katılımcılara sosyal medya üzerinden, tek oy kullanımı hakkı verilen bir sistem üzerinden ulaştım. İddialı bir çalışma gayesiyle yola çıkmadım. Araştırma sonuçlarının bundan sonra yapılacak çalışmalara bir zemin hazırlamasını temenni ediyorum. 
Babam Bahri Zorlu partinin kurucularındandı. MHP’ye bir üyeliğim yok ancak partinin tüm hassasiyetlerine dikkat etmeye ve geleneksel kodlarını da örselememeye çalıştım.”


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ÇETİN YILMAZ 3 yıl önce

algı operasyonudur sakın inanmayın ... mhp şimdi, seçim olsa yine % 16-17 dir ... bundan kimsenin kuşkusu olmasın ...

Misafir Avatar
mehmet 3 yıl önce @ÇETİN YILMAZ

az söylemisin %27 civarlarındadır bhçelinin başkanlığında

Beğenmedim! (1)
Avatar
KÜRŞAT46 3 yıl önce

doğruyu söylemiş

Avatar
İLÇE BAŞKANI 3 yıl önce

ben bahçeli ve ekibi ile %35 bekliyorum. semih yalçın daha etkin olursa şefkat çetin daha çok tehdit ederse %40 falan olur. (seçim değil başkanlık oylamasında mhp den tayyibe kaçacak oy zaten amaç o değilmi. yarın seçime gidelim mhp %5 alamaz. sokağa çıkın teşkilatlara gelin görün

Avatar
mehmet demir 3 yıl önce

olağanüstü seçi̇mli̇ kongre ve deyi̇şi̇m i̇steyen ben ve beni̇m gi̇bi̇ yüzbi̇nlerce ülkücünün sesi̇ne kulak tikayip mesnetsi̇z i̇ddi̇alarla hakarete varan i̇fadelerle cevap vermek parti̇de mevki̇ makam sahi̇bi̇ i̇nsanlara yakişmaz,onlara değer katmaz,şeref kazandirmaz.bi̇zi̇m tavrimiz duruşumuz ve i̇rademi̇z net ve kesi̇ndi̇r,si̇ze düşen bi̇ze hakaret etmek deyi̇l gereyi̇ni̇ yapmaktir,deyi̇şi̇m kaçinilmazdir,deyi̇şi̇me ayak uydurmayan geri̇de kalir bi̇z yolumuzdan dönmeyi̇z,meseleyi̇ parti̇ meselesi̇ yada koltuk davasi olarak görmüyoruz mesele memleket meselesi̇di̇r geri̇si̇ teferruat

Avatar
007 3 yıl önce

bahcelı baskanlıgında yuzde007degısım olursa ıktıdar bunu boyle bılın

Avatar
mustafa kara 3 yıl önce

bence bu rakam üye,taban ve miller nazarında; yüzde doksan dokuz baraj altı kalırız.yüzde bir ise yöneticilerin bazıları,davayı yaşamayanlar,hedefi,ideali olmayanlar...