MHP'nin önergesinin reddedilme anı

 TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın'ın önerinin kabul edilmediğini açıklaması üzerine, muhalefet milletvekilleri sonuca, alkışla tepki gösterdi. Ancak akşam saatlerinde AK Parti, CHP, MHP ve HDP, Karaman'daki çocuk istismarı ile ilgili önergede 

anlaşmaya vardı. Çocuk istismarı ile ilgili Mecliste Araştırma Komisyonu kurulacak.

OKTAY VURAL VE MECLİS BAŞKANI ARASINDA SAYI TARTIŞMASI

TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın, MHP'nin önerisini milletvekillerinin oyuna sundu.

Aydın'ın, oylama sonucunda önerinin kabul edilmediğini açıklaması üzerine muhalefet, "oylamada kendilerinin oyunun daha fazla olduğunu" iddia etti.

Bunun üzerine AK Parti ve muhalefet milletvekilleri arasında tartışma yaşandı.


İŞTE O DİYALOG:

Oktay Vural: Bakın herkesin hassas olduğu, milletimizin her evladının hassas olduğu bir konuda böyle tereddütlerle götürmek doğru değil. Bakın yanlış olur bu. Bu konuda ben saydım diyorum 32 kişi var diyorum. Sizden istirhamım madem saydım diyorsunuz kaç kişi vardı?

Bakın bu konuda size bu eleştirileri yönetmem bile size haksızlık olur. Böyle bir konuda üstünü örtmek gayreti içerisinde olmadığınız kanaatindeyim. Bu durumda yapacağınız iş o iradeyi tecelli etmiş irade olarak meclis iradesi olarak bu olay başta olmak üzere çocuklara yönelik cinsel istismar ile ilgili bir araştırma komisyonu kuralım, ne olacak canım?

Tutumunuz gerçekten itibarımızı zedeliyor, herkesin itibarını zedeliyor. Burada açık seçik basının çektiği fotoğraflar var, millet bizi izliyor, kameralar var. Bunu alırsınız incelersiniz. Ama yanınızdaki katip üye ne dedi size soruyorum. Sorun bakalım ne dedi.

TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın: Ben iki tarafa da baktım bana hiçbir şey söylenmedi. Katip üyeye soralım.

TBMM Katip Üyesi CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu: Sevgili arkadaşlar biz burada yemin ettik, bu kürsü tarafsız bir kürsüdür. Ben her şeyimin üstüne yemin ederim. Muhalefet tarafı daha kalabalıktı. (Muhalefet kısmından alkışlar yükseldi.)

TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın: Böyle bir açıklama yapma hakkı yok. Peki kabul eden ve kabul etmeyen adaylar için ne dersin?

TBMM Katip Üyesi CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu: Sayın başkanım ben bu parlamentoya geldiğimde yemin ettim hiç kimseyi ayırt etmeksizin. En yakınım dahi olsa, en uzağım dahi olsa, hangi partiden olursa olsun tarafsızlığımı korumaya çalışıyorum. Allah’a ilk hesabımda o olsun tekrar ediyorum muhalefet tarafı daha kalabalıktı.


Divanda görev yapan diğer Katip Üye AK Parti Osmaniye Milletvekili Mücahit Durmuşoğlu ise AK Parti Grubu dağınık olarak oturduğu için sayının tam olarak görülmediğini belirterek gördüğü kadarıyla MHP'nin grup önerisinin reddedildiğini söyledi.

Başkanvekili Aydın, tartışmanın uzaması üzerine, tutumu hakkında usul tartışması açabileceğini belirtti.

Bugüne kadar Meclis kürsüsünde tarafsız olmaya, Anayasa ve İçtüzüğe göre Genel Kurulu yönetmeye çalıştığını kaydeden Aydın, "Siyaset yapsaydım, tarafsız olmasaydım, oylamaya geçmeyip ara verirdim ama yapmadım." diye konuştu.

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, oylama sırasında Genel Kurulda iktidar milletvekillerinin sayısının az, muhalefet milletvekillerinin ise daha çok olduğunu savunarak kamera görüntülerinin izlenmesini önerdi.

TBMM Başkanvekili Aydın, CHP'li Purçu'yu kastederek, "Ben kendisine söz vermedim. Kendisini baskı altında mı hissetti bilmiyorum ama direkt topa girdi, girmemesi gerekirdi; konuşunca diğeri de konuştu" dedi.

Başkanvekili Aydın, konuşmaların ardından MHP'nin önerisini tekrar milletvekillerinin oyuna sundu. Aydın'ın, önerinin kabul edilmediğini açıklaması üzerine, muhalefet milletvekilleri sonuca, alkışla tepki gösterdi.

ÖNERGEDE ANLAŞMAYA VARILDI; ARAŞTIRMA KOMİSYONU KURULACAK

Akşam saatlerinde ise yeni bir gelişme yaşandı. AK Parti, CHP, MHP ve HDP Karaman'daki çocuk istismarı ile ilgili önergede anlaşmaya vardı. Çocuk istismarı ile ilgili Mecliste Araştırma Komisyonu kurulacak.

AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı, CHP, HDP ve MHP gruplarıyla varılan mutabakat çerçevesinde çocuk istismarıyla ilgili ortak bir araştırma önergesi verileceğini belirterek, önergenin perşembe günü TBMM Genel Kurulunda görüşülerek araştırma komisyonu kurulacağını söyledi.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ardahanlı Ndm. 5 yıl önce

aile bakanının çıkıp bir kereden bir şey olmaz dediği hükümetten başka ne bekliyorsunuzki????