MHP Genel Merkezi 'Akp’nin akillerinden' Akıl aldı

 MHP yönetimi, Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi'nin olağanüstü kongre talebini karara bağlayacağı 8 Nisan öncesi, dava dosyasına iki hukukçu akademisyenin kaleme aldığı mütalaa sundu. Prof. Dr. Hüseyin Hatemi'nin hazırladığı rapor, Avukat Yücel Bulut imzasıyla mahkemeye sunulurken, rapor muhaliflerin tepkisine neden oldu. Sinan Oğan'ın avukatı Kürşat Ergün, mahkemenin yetkisiz olduğuna ilişkin raporun, hukuki gerekçelerinin yetersiz olduğunu iddia etti.

MHP'de muhaliflerin olağanüstü kongre için başlattığı yargı sürecinde sona yaklaşılıyor. MHP yönetimi, Ankara 12'inci Sulh Hukuk Mahkemesi'nin davayı karara bağlayacağı 8 Nisan öncesi, dava dosyasına iki hukukçunun mütaalasını sundu. 

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Hatemi ve Doç. Dr. Burcu Kalkan Oğuztürk'ün hazırladığı 9 sayfalık rapor, Genel Merkez Avukatı Yücel Bulut tarafından mahkemeye iletildi.

RAPORDA NELER VAR

MHP kulislerini karıştıran ve mahkemeye sunulan 9 sayfalık raporda, her iki hukukçudan "Türk Medeni Kanunu 75. maddesinde yer alan tali hak; üyelerinin beşte birinin yazılı başvurusuyla Genel Kurul'un olağanüstü kongreye çağrılmaması halinde Sulh Hukuk Mahkemesi'ne başvurulması siyasi partiler için geçerli midir?" sorusuna cevap vermeleri istendi. 

Hatemi ve Oğuztürk'ün kaleme aldığı raporda, hukuki sorun olarak belirtilen hususa ilişkin 16 maddeden oluşan cevap metni hazırlandı.

Raporun sonuç bölümünde, bazı hukuki gerekçelerle tüzük kongresinin toplanmak istendiği, sonrasında seçim yapılarak Merkez Yönetimi'nin değiştirileceğinin belirtildiği, bu durumun da hakkın kötüye kullanılması anlamı taşıdığı ileri sürüldü. Raporda şu ifadelere yer verildi:

"Siyasi Partiler Kanunu'nun 121. Maddesi ancak "Siyasi Partiler Kanunu'na aykırı olmayan diğer Kanun hükümlerinin siyasi partiler hakkında uygulanacağını belirttiğine ve Dernekler Kanunu'nun 34. Maddesi de kıyasen uygulamadan değil, sadece atıftan bahsettiğine göre, Siyasi Partiler Kanunu 14. Maddesinin 6. Fıkrasına Sulh Mahkemesi'ne başvuru imkanı alınmadığı ve Dernekler Kanunu'na da atıf yapılmadığı için bu konuda Siyasi Partiler alanının özelliği dolayısıyla ve esasen seçim yapılmaması gereken olağanüstü toplantılar için Merkez Yönetimi değiştirme kasdıyla olağanüstü toplantı çağrısının yapılmasının mümkün olmadığı sonucuna varmak gerekir. Bu konuda bir adli yargı makamına yetki verilmiş olduğu sonucuna varılmasına imkan görememekteyiz"

MUHALİFLERDEN CEVAP VAR

Kulislere bomba gibi düşen raporla ilgili açıklama yapan Genel Başkan Adayı Sinan Oğan'ın Avukatı Kürşat Ergün, Genel Merkezi'in talebiyle hazırlanan raporun, dava açısından hukuki bir değerinin bulunmadığını iddia etti.

Mahkemenin 8 Nisan'da karar vereceğini ve karar öncesi MHP yönetiminin kafa karıştırmak için böyle bir bilirkişi raporu istediğini ileri süren Ergün şöyle konuştu:

"Mahkemenin Cuma günü duruşmayı yapacağı göz önüne alındığında bugün itibariyle sunulan bu raporun kafa karıştırma amacı taşıdığı açıktır. Ancak buna rağmen dosyadaki talebimiz ve bu yönde ortaya koyduğumuz hukuki gerekçeleri ortadan kaldırıcı bir durum söz konusu değildir.

Ayrıca MHP Kongre davası ile ilgili olarak Genel Merkezin "sözde hukuki" bu görüşü ülkücü hareketle zıt görüşe sahip ve patrikhanenin hızlı savunucusu Hüseyin Hatemi'den talep etmesi tarafımızca anlaşılamamıştır. Bilindiği üzere Hüseyin Hatemi'nin eşi Kezban Hatemi de Partimizce haklı olarak yoğun eleştiri alan Akil İnsanlar Heyeti'nin Başkan Yardımcılığı görevini yürütmüştü. Bu görüşün alınması adına Genel Merkezden ne kadar bütçe ayrıldığı da merak konusudur."

Anahtar Kelimeler:
MhpAkpMhp Genel Merkez
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
neval kavcar 5 yıl önce

başkanlık sistemi sn. erdoğanın ihtiyaç duyduğu dokunulmazlığı sağlamak için istenmektedir. gerisi teferruattır” diyor meral akşener
bu hanım mhp liderliğine aday. başkanlık sisteminin ilk ve tek hedefi, federalizme kapı açması, bölgede kendiliğinden 3. ‘kürt devletinin” kurulmasıdır. kürt devleti” teferruat olabilir mi?

Avatar
biraz bilgi 5 yıl önce

hüseyin hatemi "akil adam" değil.

Avatar
mhp boş değil 5 yıl önce

komedi gibisiniz. siz üç parti değiştirmiş, hdp ile görüşürüm diyen ablanın peşinde mhp'ye operasyon yapacaksınız, mhp "ilim çin'de de olsa almayacak" öyle mi?

Avatar
neval kavcar 5 yıl önce

sayın kürşat ergün, ne siyaseten ne de hukuk yönünden kendinizi yetiştirmediğiniz için hazırlanan rapora mahalle ağzıyla cevap vermişsiniz.

evet, hareketimizin avukatları ne yazık ki yetersiz. yoksa böyle bir dava açmazlardı. tabii, güvendikleri dağ varsa o ayrı konu.

Avatar
neval kavcar 5 yıl önce

‘demokratlar platformu adı altında başlayan hareket yeni bir siyasi partimi kuruluyor sorusunu akıllara getirdi.
mhpnin mahkeme kararını da beklediklerini ifade eden naci akın(adalet p. eski gençlik kol. bşk.), mhpnin olağan üstü kongre taleplerinden dolayı mahkemelik olmasının da hareketin üzerinde etkisi olduğunu belirten akın, 8 nisan günü görülecek olan mhp davasında çıkacak olan sonuçta bu hareket için önemlidir. meral akşener şu an mhp içerisinde genel başkan adayı olarak bir yola çıktı. bu yolun sonunda neler yaşanacağı bilinmez” (yeni parti mi kuruluyor? – mart 2016 samsun toplantısı)

Avatar
Hasan Baskan 5 yıl önce

mhp yönetiminin üstünü ülkücü irade eliyle cizmek gerek tröllerin alkisladigi yönetim yandas yazarlarin tümü mhp yönetimini sevicilige soyundular acaba neden

Avatar
mustafa kara 5 yıl önce

bize g.başkan olacak kişi,bizlere örnek olmalı.kendi seçtirdiği delegeye güvenmeli,güvenmiyorsa zaten sorun kendisindedir...

Avatar
Mehmet DEMİR 5 yıl önce

mi̇lliyetci hareketi akp beslemelerinden ve balgat sultasından kurtaracağız,tek adam özentilerine,demokrasi takiyecilerine,sultanlık heveslilerine inat,ülkücü irade tecelli edecek