MHP'den doğum yardımının artırılması için kanun teklifi

15 Mayıs 2015 tarihinde yürürlüğe giren "Doğum Yardımı" düzenlemesi ile Türk vatandaşlarına; canlı doğan birinci çocuklarından dolayı 300 TL, ikinci çocuklarından dolayı 400 TL, üçüncü ve sonraki çocuklarından dolayı da 600 TL tutarında doğum yardımı yapılması ve bu tutarların Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Maliye Bakanlığının ortak kararı ile artırılabilmesi imkânı getirilmişti. Ancak, bu kapsamda belirlenen yardımın miktarı, aradan geçen iki yılı aşkın sürede hiç değişmemişti.
Hazırlanan Kanun Teklifi, halen geçerli olan doğum yardımı miktarlarının 100 TL artırılmasını ve bu miktarların bundan sonra da memur maaş katsayısındaki artış oranında artmasını sağlamayı amaçlıyor.
Kanun Teklifinin mevcut haliyle kabul edilmesi durumunda, Türk vatandaşlarına;
-Doğan birinci çocuklarından dolayı 400 TL,
-Doğan ikinci çocuklarından dolayı 500 TL,
-Doğan üçüncü ve sonraki çocukların her birinden dolayı da 700 TL
tutarında doğum yardımı yapılacak.
 
İstanbul milletvekili İsmail Faruk Aksu'nun kararnamede değişiklik yapılmasına ilişkin sunmuş olduğu kanun teklifi şu şekildedir:
"MADDE 1- 3/6/2011 tarihli ve 633 sayılı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye 27/3/2015 tarihli ve 6637 sayılı Kanunun 16 ncı maddesi ile eklenen Ek 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının ilk cümlesindeki '400 TL', '500 TL' ve '600 TL' ibareleri, sırasıyla '500 TL', '600TL' ve '700TL' olarak değiştirilmiş ve son cümlesi aşağıdaki şekilde yeniden düzenlenmiştir. Bu fıkrada belirtilen tutarlar, memur maaş katsayısında yapılan artış oranında olmak üzere katsayı artışının geçerli olduğu tarihinden itibaren artırılır"
MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür."?

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.