MHP Çanakkale:Oyumuz %22-23

 1 Kasımda MHPnin halkın, milletin verdiği son mesajı alarak arkasından da ülkeyi bulunduğu noktadan kurtarmak ve daha ileriye götürmek için ne gerekiyorsa yapacağını kaydeden MHP İl Başkanı İsmet Balkan, “Burada da AKP kendi iç siyasetini yapacak. Artık o koalisyondan AKPyi uzak tutan kesimlerinde sözleri çok fazla dinlenmeyecek ve bir koalisyon olacak. Ama gönül ister ki tek başımıza iktidar olalım, şu anki taraflı medyanın ve diğer tarafta devlet imkanlarının yıllardan bu yana varlığını sürdürmek için oluşturulan entrikaların oldu bir dönemde bizim tek başımıza iktidar olmamız biraz zor gibi gözüküyor. Daha önümüzde zaman var. Bu günlerde de insanımız çok daha net şeyleri görecek” dedi.

 

7 HAZİRAN SONRASI ŞOK YAŞADIM

Balkan, 7 Haziran seçimleri sonrasında şok yaşadığını belirterek şunları söyledi; “O kadar büyük bir üzüntü içindeydim ki, yaptığımız çalışmanın karşılığı bence bu oy değildi. Biz iyi bir kadroyla çıktık. Adayımız gayet iyiydi. Şu an teşkilat olarak da Çanakkalenin arzu ettiği bir yapıdayız. Daha öncekileri için aynı şeyleri söyleyemem. Hatalarımız oldu daha önce MHP olarak ama çok iyi hazırlandık. Çok iyi bir çalışma sergiledik. Bunu herkes söyledi. CHPden de AKPden de iyi çalıştık Çanakkale teşkilatı olarak. Onlardan daha az maddi olanaklara sahip olmamıza rağmen çok daha aktiftik. Herkese ulaştık, yağmadığımız kalmadı. Ben üzerime plaketler astım, sokakta dolaştık. AKPde mesela yakıt sorunu yok. Biz kendi ceplerimizden mazotlarımızı koyduk ama her yere ulaştık.”

 

OYUMUZ 80 BİNİN ÜZERİNDE

Balkan bekledikleri oyu alamamanın sebebini ise şöyle açıkladı; “Biz dört seneyi vekilsiz geçirdik. Bu sürede yoktu MHP Çanakkalede.  Olmadığı dönemde baya bir şey kaybetmişti. Bunu farkında değildik. Biz sanıyorduk ki, çalışmamızın karşılığı budur. Aşağı yukarı 100 binin üzerine çıkarız bu çalışmayla diyorduk. Geçen seçimde 48 bin olan rakamı biz, dört sene sonra o kötü dönemde, Çanakkale siyasi arenasında olmadığımız dönemde bunu 68 bine yükseltmişiz.  Şimdi hiç kimse diyemez ki, seçim startı verdiğimiz dönemde biz 65 binle başlayacağız. Daha önceki seçimlerde 30 binle başladık, 38 bin çalışmamızın karşılığını alarak 68 bine ulaştık. İyi idarenin ve MHPnin savunduğu fikirlerin bizim tarafımızdan yansıtılmasının karşılığını aldık. Şu anda bizim çıkış noktamız 68 bin. Ben iddia ediyorum bugün bizim oyumuz 80 binin üzerinde.  Bunu çok ciddi söylüyorum. Zaten veriler de var. AKP, CHP il başkanları ve bana gelen veriler bizim şu andaki oy oranlarımızın yüzde 22-23 civarında olduğu. İnsanlar çok daha yalın bir şekilde görmeye başladılar Türkiyenin gerçeklerini. Seçim dönemimde iktidar olan, gücü olan parti ne yapar, şu ana kadar olduğu gibi hepsini örtbas eder. Çok güzel veriler ortaya koyar. İnsanların artık geleceğe pozitif bakmasını sağlar. Bütün imkanlar elide, onu bile yapamıyorlar artık.”

 

ÇANAKKALE HİZMET EDECEK KADROLARI İSTİYOR

Çanakkalenin iyi ve sağlıklı bir siyaset yapılması istediğini belirten Başkan Balkan, “Çanakkale hizmet edecek kadroları istiyor. Samimi, gerçekte göründüğü gibi olsun, hizmete yönelsin istiyor. Bizim birinci sıra vekilimiz Kürşat Tunaya bakıyoruz;  Siyaset okumuş. Kendisini kanıtlamış. Bugünlere kendisini hazırlamış ve gerçekten pırıl pırıl hiçbir şaibesi olmayan bir siyasetçi. İkinci sıramızda harikulade bir hanımefendi var. Teşkilatın da içinden gelen ve arı gibi çalışan. Üçün sıramız il yönetimi. Dördüncü sıramız İmam Hatip mezunu ve her tanıyanın kayranlık duyduğu bir karakter. Biz aslında Çanakkalenin beklediği siyasi şeyi dolduruyoruz. Bana göre CHP varlığını sürdürdü, sürdürdü ama hiçbir şekilde Çanakkale ye katkı sağlamadı. CHP milletvekilleri seçildi gitti, nerden beyinlerine sokulduğu belli olmayan marksist bir politika izlediler. Çanakkaleyi yansıtan bir politikanın peşine düşmediler hiçbir zaman. Ne dedi; ‘PYD sınır komşumuz olsun dedi. Ya bu Çanakkalenin fikri mi? Çanakkale milliyetçidir, sağ duyuludur, vatanperver bir kesimdir burada yaşayanlar. Sen orada bunu söylerken Çanakkaleliyi temsilen söyleyebilmen lazımdı. Öbür tarafta bakıyorsun, içlerinde var olanı gizledikleri ortaya çıkartan bir sürü harekette bulundular. Pilav olayı dahil olmak üzere. Daha da ötesi Türkiyede kullanılan sol marksist bir kesim var. O kesimlere fazla konsantre oldular. Çanakkale bunu yansıtmıyor. Çanakkale insanı şu anda CHPnin sürdürdüğü veya başında bulunan insanların politikalarını tasvip etmiyor. Ben iddia ediyorum biz CHPden oldukça fazla oy alacağız. Bizim başarılı olduğumuzu, sağ kesimdeki varlığımızı hissettikçe AKPden de çok büyük kaymalar olacak. Bizim AKPye karşı çok fazla bir şey yapmamıza gerek yok. Çanakkalede ve genelde çok büyük hatalar yaptılar. İnsanlar bunu biliyorlar. Biz CHPnin bütün olanaklarına rağmen kötü bir politika sergilediğinin boşluğunu dolduruyoruz şu anda MHP olarak. Çanakkaleli belediye seçimlerinde gider CHPye verir ama genel seçimlerde göreceksiniz vermeyecek. Biz bunu daha önceki seçimlerde çok iyi anlatamadık” diye konuştu.

 

ÇANAKKALELİ SEÇMENİN ŞUANDA MHPDEN HİÇBİR ŞİKAYETİ YOK

7 Haziran seçimlerinde Çanakkale genelinde en fazla oy alan CHPde sorunlar olduğuna dikkat çeken MHP İl Başkanı İsmet Balkan, “CHP nasılsa benim bir garanti diyor. Birinci sıra adayı hiç çalışmıyor, hiçbir yerde yok. Sanki burjuva bir yaklaşımla hiçbir şekilde Çanakkalenin olaylarıyla değil, senelerce kafasında biriktirdiği marksist sistemi uygulama yaklaşımında. Diğer taraftan geçen dönem ikinci sıraları çok iyi çalıştı. Gerçekten tebrik ediyorum. Güzel şeyler yaptı ama şu anda nerde? Hiçbir yerde yok. Değil, siyasi propaganda yapmayı, cümle kuramıyor. Bigada fuarın açılışında psikolojisini izledim, şuan bir çöküşte. Çünkü ötelenmiş durumda. CHPnin içinde büyük sorunlar var. Büyük bölünmeler var. Bir tarafta il yönetimi, bir tarafta eski milletvekilleri, bir tarafta birinci sıranın taraftarı belediyeyle bütünleşmiş. Diğer tarafta da ikinci sırada kendine özgü yapısı. Buradan bir çalışma çıkmıyor. Seçmen bunu okuyor. Bütün köylerde görüyorlar. CHPye oy vermiş olan çoğu köyde insanlar diyor ki; ‘siz gelmemiş olsaydınız, karşımıza çıkmamış olsaydınız biz sandığa gitmeyecektik ama MHPyi alternatif olarak görüyor ve sizi destekleyeceğiz. Ama geçen seçimde öyle değildi. O seçimde belediyenin gerçekten çok yüksek oyunun bir yansıması vardı. Şimdi hiçbir şeyi dahil edemiyorlar. Çünkü belediyeler de çalışmıyor. Yani CHPde baya bir oy düşüşü olacak. Bunun da olması gerekiyor, çünkü Çanakkaleli aydın bir millet. Çanakkale seçmeni gerçekten her şeyi görüyor. Eğer alternatifim yoksa sola oy veririm, CHPye oy veririm ben diyor. Ama alternatifim varsa, bu alternatif de gerçekten benim olmazsa olmazlarımı temsil ediyorsa ben o zaman ona oy veririm diyor. Burada da MHP var. Çanakkaleli seçmenin şuanda MHPden hiçbir şikayeti yok. MHP adaylarıyla, yönetimiyle, teşkilatlarıyla diğerlerine göre çok az olanaklara rağmen harikulade çalışma sergiliyor” dedi.

 

MHPli Balkan seçime yönelik olan değerlendirmelerini şöyle sürdürdü;

 

 “MHP seçime çok iyi bir şekilde hazırlandı. Ama bu hazırlıklarını tam olarak duyuramıyor. ‘Eldeki bir kuş daldaki beş kuştan daha iyidir propagandası var. Bu yüzden MHP aslında geldiği zaman kimseyi mağdur etmeyecek. Sosyal haklar çok öyle fazla tanınmadığından dolayı sadece AKPnin yardımı olarak lanse ediliyor. Bana göre yardımlar çok daha fazla verilmesi gerekiyor. Çok daha fazla insanımızın güçlenmesi gerekiyor. Tarım desteklemeleri yüzde 30-40 verilerek insanlar elde tutuluyor. Bu desteğin çok daha fazla verilmesi lazım. Çiftçiye daha çok katkı sağlanması lazım. Aile birliğine daha büyük katkı sağlanması lazım. Şöyle de bir durum var; Sosyal devlet anlayışında sanki AKP, Türkiye Cumhuriyeti anlamında. Kime ne veriyorsa Tayyip Erdoğan veriyor, AKP veriyor anlamında. Hayır, değil kardeşim. Bu bizim vergilerimizden. Şimdi sen belli, yüzde 35-40lık kesimi besliyorsun kendine bağlıyorsun ama diğer tarafları eziyorsun. Beslediğin kesimleri ayakta tutmayı sağlıyorsun. İnsanlar da sanıyorlar ki; ‘Ben, AKPnin 3-5 kuruşuyla ayakta kalabilirim. Garanti olan bu diyorlar. Ama diğer tarafta çiftçi ürününü satamıyor. Git gide daha kötüleşiyor. Politika üretilmiyor. Dünyaya, Avrupaya gıda gerekiyor. Bizim tarım politikalarımız şuan çökmüş durumda. Malımızı satamıyoruz. Komşularımızın hepsiyle problemliyiz. Rusya, Yunanistan, Suriye, İran ile problemliyiz. Bütün ticaret kapılarını kapatmışsın, tek başına Amerikanın Ortadoğudaki projelerinin uygulayıcısı olmuşsun , politikalarını buna bağlamışsın, hiçbir ticaret açımlı yapmıyorsun. Hiçbir ticari ilişkiye girmiyorsun, ondan sonra da ürettiklerin para etmiyor.”

 

ÇOK FARKLI BİR TABLO ÇIKACAK 1 KASIMDA

“Şuanda iktidara en yakın parti MHP. Oylar da bunu gösteriyor. AKPnin devam etme şansı yok. AKP bu politikalarla devam edemez. Ne olacak? Çok farklı bir tablo çıkacak 1 Kasımda. Yani Türkiyede artık AKPnin devam edemeyeceğini o kadar geniş kitleler görüyor ki. Arık insanlar vermeyecekler AKPye. Çanakkalede biraz farklı. Çanakkaleyi özel bir bölge olarak seçmişler. Bir tane vekil arttırılabilir gibi görüyorlar. Şuanda saldırıyorlar . Ama bence orda da hiçbir varlık gösteremiyorlar. Çünkü alt kadroları yok.”

 

İKTİRDAR OLMAKTAN ÇOK SÖZ SAHİBİ OLMAK LAZIM

“Tek başına iktidar olmaktan çok, iktidar olmak lazım, söz sahibi olmak lazım. En hazırlıklı kadrolar MHPde. 7 Haziran sonrasında biz, iktidar ortağı olma şansımız olsaydı, iktidar ortağı olacaktık. İlk 5 gün koalisyon sağlıklı bir şekilde konuşuldu. Ama 5 gün sonunda bir yerlerden gelen emir doğrultusunda koalisyon hemen durduruldu. Sadece oyalama taktiği güdüldü ve arkasından da yeni seçime gidildi. Yani bir kumar oynadı bence AKP orada. Veya AKPyi idare edenler bir kumar oynadılar. Bu kumarın sonucunda başımıza birçok olay geldi. 140ın üzerinde şehidimiz var. Sağda solda, Ankarada bomba patlıyor. Ankarada bomba patlaması demek, normalde hükümet düşmesi gerekiyor. İçişleri bakanı, savunma bakanı, MİT müsteşarının artık istifa etmesi gerekiyor. Neyden korkuyorsun? Adaletten korkuyorsun. Adaletten korkuyorsan yarın öbür gün adaletsizlik yapmaya devam edeceksin. O korkunu bertaraf etmek için.”

 

AKP BÖLÜNECEK; OYLAR MHPYE GELECEK

“MHP  kesinlikle iktidar ortağı olacak. Nasıl olacak? MHPnin bence önümüzdeki seçimlerde yüzde 22-23tür. Bu da 120 milletvekiline tekabül eder. CHP ile AKPnin koalisyon yapma şansları yok, ikinci koalisyon MHPye dönecektir. AKPnin artık bu kadar çok foyası ortaya çıktığına göre, o partinin içinde de sağduyulu insanlar var. İşte Çanakkalede de ne diyor Ayhan Gider ‘MHPliyim diyor. Yani MHP ile alakalı olan bir insan AKP ile birlikte hareket etmesi mümkün müdür, değildir. Sadece bir çıkar veya o mevkiye ulaşabilmek için bunu kullanıyor. Sonuçta ne yapacak, MHP güç kazandığını gördüğü zaman alternatif olarak ortaya çıkacak ve AKPden milletvekilleri de alacaktır. Güç de alacaktır. AKPnin zaten bölünmeye hazırlanan bir kesimi var. İki puan düşsün, yada aynı oyu alıp iktidar olmasın AKP bölünecek. Nereye gidecek bu sağ oylar. MHPye gelecekler. MHP kilit partidir. MHPnin politikaları sağlam, Türkiyenin ihtiyacı olan politikalar. Bu politikaları da uygulama şansı olacak. Bizim savunduğumuz, şuanda Devlet Bahçelinin yönetimi Türkiyenin en kötü anında dimdik her zaman ayakta duran bir MHP olması için gayret gösteriliyor.”

 

DAVUTOĞLU KENDİNİ KURTARMAK İÇİN İKİ HEDEF BELİRLEMİŞ!

“Bize bir koalisyon teklifi gelmedi. Devlet Bahçelinin duruşu belki ilk üç gün anlaşılmıyor ama dördüncü gün anlaşılıyor. Bahçelinin yaptığı politika aslında çok doğru bir politika. Ama AKP, o doğru politikayı bile yanlışa çevirmek, yanlış aksettirmek için propaganda araçlarını kullanıyor. Burada herkes şunu gördü artık. Devlet Bahçelinin MHPnin bütün politikaları, bütün dedikleri şuanda maalesef bir bir çıkıyor. İnsanlara troller vasıtasıyla, MHPyi, Devlet Bahçeliyi kötüleyici doneler veriliyor. Ama iki, üç gün sonları bunların çürüdüğü ortada. En son olay, Davutoğlu diyor ki; ‘gelin bir araya gelelim. Kılıçdaroğlu bir araya geldi. Şimdi bir taraftan sorunun temelinde sen varsın. Yani senin varlığın şu anda Türkiyeyi kötürüme doğru götürüyor, Davutoğlunun, AKPnin daha doğrusu. Sen hala daha kendini kurtarmak için iki tane hedef belirlemişsin. Yarın öbür gün karşımıza çıkacak. Birincisi AKPyi ben bu gidişattan nasıl sıyırırım, nasıl varlığımı sürdürebilirim. Kılıçdaroğlunu alacak yanına, Devlet Bahçeliyi alacak yanına teklifi bu. Ondan sonra gidelim biz birlikte bir deklarasyon yayınlayalım diyecek. Kime karşı yayınlıyorsun. Zaten sorunun kaynağı sensin. Sen kendini kurtarmaya çalışıyorsun benim üzerimden. İkinci adm da seçimleri erteleyelim olacak. Seçimleri niye erteliyorsun? Çöküşünü gördüğün için. Zaten sorunun kaynağı olarak ve zaten ipleri elinden kaçırdığını görülen bir partiyle ne yapabilirsin. O zaman daha önceden istişare edelim. Niye bir problem çıktığı zaman, bölgemizde oynanan oyunların bir patlaması söz konusu olduğu zaman sen beni üzerimden varlığımı sürdürüyorsun. O zaman gel, birlikte bazı şeyleri istişare ederek gidelim.”
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.