MHP 24 Ağustos\'ta Konya\'da \

MHP, başlattığı "Milli Değerleri Koru ve Yaşat" mitinglerini sürdürüyor MHP, başlattığı "Milli Değerleri Koru ve Yaşat" mitinglerini sürdürüyor. Bu kapsamda 24 Ağustosta Konya'da "Türkçe Mitingi" gerçekleştirilecek. MHP Genel Başkan Yardımcısı, Gaziantep Milletvekili Prof. Dr. E. Semih Yalçın, "Konya'daki Türkçe Mitinginde, Türk egemenliğinin sembolü olan Türkçenin üstünlüğüne halel getirecek hiçbir uygulamaya izin verilmeyeceği, bilhassa AKP iktidarının ve bölücü ortaklarının anlayacağı dilden duyurulacaktır" dedi. 

Yalçın, 24 Ağustos'ta Konya'da yapılacak "Türkçe Mitingi"ne ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, bir dünya ve medeniyet dili olan Türkçe'nin farklı lehçelerle de olsa bugün Asya'dan Avrupa'ya kadar birçok ülkede konuşulduğuna dikkat çekti. 

Bugün Türkçe'nin milletin kurduğu son büyük devletin, Türkiye'nin sahibini ve egemen unsurunu temsil eden bir ses bayrağı olarak dalgalandığının altını çizen Yalçın, "Milletimizin yaşadığımız coğrafyada Türkçe üzerinden yürüttüğü hakimiyet ve bütünlük anlayışı; Selçuklular, Anadolu Beylikleri ve Osmanlılardan sonra Cumhuriyet'e de intikal etmiştir. Ne var ki bugün bütün tarihi, kültürel ve sosyolojik gerçekleri yok sayan bir iktidar iş başındadır. Cumhuriyet Türkiye'sinde Türkçe; Türk egemenliğinin, birlik ve bütünlüğümüzün sembolü ve anahtarı olarak toplumda kabul görmüş iken, AKP iktidarı Türkçeden başka dillere de anayasal haklar tanınmasını sağlamak üzere ayrılıkçı teşebbüslerde bulunmuştur" dedi. 

İktidar tarafından terörle mücadelede çözüm süreci adı altında bölücü başı ile yürütülen görüşmelerde verilen sözlerden birinin, etnik dil ve kimliklerin tanınması olduğunu savunan Yalçın, "PKK silahlarının gölgesinde yapılan pazarlıklarda AKP iktidarı, Türk hakimiyetinin simgesi olan Türkçenin etnik dil derekesine indirilmesine razı olmuştur" ifadelerini kullandı. 

-"PKK İSTEDİKLERİNİ ALAMAZSA SALDIRILARINA BAŞLAYACAK"- 

AK Parti iktidarının "her etnisiteyi memnun edecek ve ayrışmayı hızlandıracak şekildeki icraatının, Türkçeye yönelmiş bulunduğunu" söyleyen Yalçın, açıklamasını şöyle sürdürdü 


"Çünkü Türkçe; ortak kültürün, birlikte yaşama iradesinin kelimelere, lisana dökülmüş halidir. AKP için, Türk toplumunun yüzyıllar boyunca kaynaşmış çeşitli kesimlerini birbirinden ayırmanın yolu, bu ortak iletişim aracına darbe vurmaktır. AKP iktidarı başımızda kaldığı müddetçe bu bölücü adımları, yenileri takip edecektir. 

Önümüzdeki yıl, Türkiye'nin geleceğini yeniden şekillendirecek önemli bir "seçimler süreci' yaşanacaktır. Eli kanlı terör örgütü PKK ise kuzu postuna bürünmüş, iktidar tarafından verilen sözlerin bu süreçte yerine getirilmesini pusuda beklemektedir. Sivil eylemlerini ve devlete başkaldırısını sürdüren PKK, silahlı mücadeleden de vazgeçmiş değildir. Kanlı örgütün son zamanlarda sözde barış süreci şampiyonu, demokrasi ve insan hakları havarisi kesilmesinin arkasında, iktidarın verdiği tavizlerin hayata geçirilmesi beklentisi yatmaktadır. PKK'nın silahlı eylemleri askıya almasının bir başka sebebi de, bölgedeki kaosun tetiklediği sözde Kürdistan rüyasıdır. PKK, kendisini darı ambarında hissettiren AKP hükümetinden seçimler sürecinde istediklerini alamadığı takdirde, saldırılarına kaldığı yerden başlayacaktır ." 

-"ASIL NİYETİ, TÜRKLÜĞE DÜŞMANLIK"- 

"Bugün, PKK'nın etkin olduğu ve AK Parti iktidarının marifetiyle devlet otoritesinin fiilen sona erdiği bazı bölgelerde, halkın yüzyıllar boyunca kullandığı yer adlarının; Cumhuriyet'in il, ilçe ve köylere verdiği isimlerin değiştirilmeye çalışıldığını" kaydeden MHP'li Yalçın, "Aynı bölgelerde Türk alfabesinde bulunmayan harfler kullanılarak bölücü tabela ve pankartlar asılmakta, Türk egemenliğine kafa tutulmaktadır. Mahkemelerde ve öteki devlet dairelerinde bölücüler, Türkçeyi iletişim aracı olarak kullanmamak için direnmektedir. Bölge halkının Türkçe konuşmasına PKK tarafından yasak getirilmiştir. Kardeşlikten söz eden bölücü örgütün, toplumsal kardeşliğin temeli olan Türkçeye karşı açık düşmanlık sergilemekteki asıl niyeti, Türklüğe düşmanlıktır" dedi. 

Yalçın, o bakımdan, bölgedeki konjonktürel gelişmeleri fırsat bilen PKK'nın hesaplarının, Türk vatanının bütünlüğü ve "ses bayrağı Türkçe" için tehdit oluşturmaya devam ettiğini vurgularken, "Ancak bilinmelidir ki Türk milleti bu tehdide asla boyun eğmeyecektir. Milletimiz; egemenliğinin göstergesi olan dilini ve kültürünü, hassasiyet ve kıskançlıkla koruyacaktır" açıklamasında bulundu. 

-"TÜRKÇE MİTİNGİNE BÜTÜN TÜRKİYE VE TÜRKÇE SEVDALILARINI DAVET EDİYORUZ"- 

MHP'nin başlattığı "Milli Değerleri Koru ve Yaşat" mitingleri içinde 24 Ağustosta Konya'da gerçekleştirilecek açık hava toplantısına "Türkçe" temasının yüklenmesinin, "iktidarın ayrılıkçı uygulamalarına karşı özel ve önemli bir mesaj" taşıdığını ifade eden Yalçın, "Konya'daki Türkçe Mitinginde, Türk egemenliğinin sembolü olan Türkçenin üstünlüğüne halel getirecek hiçbir uygulamaya izin verilmeyeceği, bilhassa AKP iktidarının ve bölücü ortaklarının anlayacağı dilden duyurulacaktır" dedi. 

Yalçın, açıklamasını şöyle tamamladı 


"Türkçenin, Anadolu topraklarında sadece Türk varlığının değil, ebedi kardeşliğin ve beraberliğin de tescili anlamına geldiği hatırlatılacaktır. Türkçe Mitinginde bir araya gelen yüz binler, bu konuda verilecek hiçbir tavize razı olunmayacağını dosta düşmana hep bir ağızdan ilan edecektir. Egemenlik haklarını etnik unsurlara paylaştırmak isteyen AKP iktidarına karşı milletimiz, vicdanından yükselen sağduyunun sesini Türk ve dünya kamuoyuna duyuracaktır. 

Bilindiği gibi, Anayasa Uzlaşma Komisyonu bu hafta çalışmalarına yeniden başlayacaktır. Komisyonun gündeminde, anayasanın ilk üç maddesiyle vatandaşlık tanımı ve ana dilde eğitim hakkı gibi konular bulunmaktadır. Konya'daki Türkçe Mitinginde, MHP'nin anayasa hususundaki kırmızıçizgilerinden geri adım atmayacağına dair mesaj, kuvvetli ve gür bir maşeri lisanla verilecektir. Anayasanın ilk üç maddesinin değişmezliği ve Türkçeden başka dilde eğitime imkan tanınmasının kabul edilmeyeceği bir kez daha tekrarlanacaktır. 

Bu vesileyle, Konya'da yapılacak Türkçe Mitingine bütün Türkiye ve Türkçe sevdalılarını davet ediyoruz." - 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.