Meclis\'in gündemi özel yetkili mahkemeler

AKP özel yetkili mahkemeleri kaldıran teklifi TBMM'ye bu hafta sunacak. Teklif yasalaşırsa özel yetkili mahkemeler kaldırılacak ve buradaki dosyalar ağır ceza mahkemelerine devredilecek. Ayrıca TMK 10 ile görevli mahkemeler de kaldırılacak. Söz konusu teklif Meclis Anayasa Komisyonu'nda görüşülecek olan Demokratikleşme Paketi'ne eklenecek.

Meclis Genel Kurulu'nda Askerlik Kanunu'nda değişiklik öngören tasarı ele alınacak. Tasarıyla, Genelkurmay Başkanı, Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanları ile Jandarma Genel Komutanı, görevleriyle ilgili suçlardan dolayı Yüce Divanda yargılanacak. Kuvvet Komutanlarının görev süreleri sadece bir yıl değil mevcut usulle birer yıllık sürelerle yaş haddine kadar (65 yaş) uzatılabilecek. Askere alınma yaşı 21 olacak.

 

Meclis'te bu hafta özel yetkili mahkemeler ve Terörle Mücadele Kanunu konuşulacak. AKP'nin hafta başında Meclis'e sunacağı teklif ile özel yetkili mahkemelerin kaldırılması ve buradaki dosyaların ağır ceza mahkemelerine devredilmesi öngörülüyor. Ayrıca TMK 10 ile görevli mahkemeler de kaldırılacak.

Söz konusu düzenlemelerin Meclis Anayasa Komisyonu'ndaki Demokratikleşme Paketi'ne eklenmesi öngörülüyor. Demokratikleşme Paketi'nin Genel Kurul gündemine ise bir sonraki hafta gelmesi bekleniyor.

 

TORBA TASARIYA DEVAM EDİLECEK

Meclis Genel Kurulu'nda yarın Torba Tasarı olarak da adlandırılan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısının görüşmelerine devam edilecek. Muhalefet, tasarıda yer alan internet yayınları ve elektronik haberleşmeye ilişkin düzenlemelere sert tepki gösteriyor.

 

ASKERE ALINMA YAŞI 21

Meclis Genel Kurulu'nda bu hafta Askerlik Kanunu İle Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı da ele alınacak.

 

Tasarının getirdiği düzenlemeler şöyle:

Her sene yoklamaları sonucunda askere elverişli oldukları tespit edilenler, Genelkurmay Başkanlığının teklifi üzerine Millî Savunma Bakanlığınca belirlenecek celp ve sevk esaslarınagöre 21 yaşına girdikleri sene askere alınmak üzere çağrılacaklar.

 

ERBAŞ VE ERLER

Erbaş ve erlere verilen hava değişimi ve istirahat sürelerinin toplam otuz güne kadar (dahil) olan kısmı muvazzaf askerlik hizmetlerinden sayılacak.

Erbaş ve er statüsüne geçirilenlere, verilen hava değişimi ve istirahat sürelerinin toplam onbeş güne kadar (dahil) olan kısmı muvazzaf askerlik hizmetlerinden sayılacak.

Makam tazminatı almayan subay, astsubay, uzman jandarma ve uzman erbaş emeklilerine 100 TL ödenecek. Kuvvet Komutanlarının görev sürelerinin sadece bir yıl değil mevcut usulle birer yıllık sürelerle yaş haddine kadar (65 yaş) uzatılabilecek.

 

YÜCE DİVAN'DA YARGILANACAKLAR

Genelkurmay Başkanı, Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanları ile Jandarma Genel Komutanı, görevleriyle ilgili suçlardan dolayı Yüce Divan'da yargılanacak. Bu suçlardan dolayı soruşturma açılmasına, Genelkurmay Başkanı, Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri komutanları hakkında Başbakan,

Jandarma Genel Komutanı hakkında İçişleri Bakanı karar verecek. Soruşturma izni verilmiş bulunanlar izin vermeye yetkili merci tarafından soruşturmanın emniyeti ve sıhhatli olarak devam etmesi amacıyla geçici süre ile görevden uzaklaştırılabilecek. Anılan kararlara karşı ilgililer on gün içinde Cumhurbaşkanlığına itiraz edebilecek.

 

İSİMSİZ İHBAR VE ŞİKAYETLER İŞLEME KONULAMAYACAK

İsimsiz, imzasız, adressiz yahut takma adla yapıldığı anlaşılan ya da belli bir olayı ve nedeni içermeyen, delilleri ve dayanakları gösterilmeyen ihbar ve şikayetler işleme konulamayacak.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.