Kurtulmuş'tan Uluslararası Kudüs Vakfı önerisi

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, İsrail'in son dönemde geniş çaplı ihlal ve saldırganlığına maruz kalan Kudüs ve Mescid-i Aksa'nın korunması için İstanbul merkezli "Uluslararası Kudüs Vakfı" kurulması önerisinde bulundu.

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Kudüs Temas Grubu'nun Rabat'taki toplantısına Türkiye'yi temsilen katılan Kurtulmuş, burada yaptığı konuşmaya, evsahibi Fas Dışişleri Bakanı Selahaddin Mizvar ile İİT Genel Sekreteri İyad Emin Medeni'ye teşekkür ederek başladı. Teşkilatın 1969'da Mescid-i Aksa'ya yönelik saldırıya ortak bir karşılık verilmesi amacıyla kurulduğunu hatırlatan Kurtulmuş, Kudüs ve Mescid-i Aksa'ya yönelik saldırıların devam ettiğini belirtti. 5 Kasım 2014'te İsrail polisinin, 1967'den bu yana Harem-i Şerif'in kudsiyetine yönelik en barbarca eylemi gerçekleştirdiğini dile getiren Kurtulmuş, Harem-i Şerif'in ilk kez Müslümanlara kapatılmasının inanç ve ibadet özgürlüğünün vahim bir ihlali olduğunu söyledi.

Bu eylemlerin, İsrail'in, Müslümanların değerlerine ve hissiyatına yönelik bütünüyle saygısızlığını ortaya koyduğunu, aynı zamanda uluslararası hukuk altındaki yükümlülüklerin de açık ihlali olduğunu vurgulayan Kurtulmuş, Kudüs Temas Grubu'nun bu toplantısının, İsrail'in saldırganlıklarına karşı dayanışma ve kararlılık mesajı verilmesi açısından uygun bir zamanda gerçekleştirildiğini kaydetti.

"Biz İİT üye ülkeleri olarak, ilk kıble, ikinci mukaddes mescid, üçüncü harem ve Peygamberin mirac noktası olması cihetiyle Mescid-i Aksa ve Harem-i Şerif'in kudsiyetini müdafaa etmekle mükellefiz. Filistinli kardeşlerimizin başkenti Kudüs olan 1967 sınırlarında bir devlet kurma arzularına destek vermek tabii ve tarihi görevimizdir" diyen Kurtulmuş, "Esasında Filistin davası ve Mescid-i Aksa'nın korunması sadece Filistinlilerin değil, bütün Müslümanların davasıdır. Bu minvalde Harem'i bütün Müslümanlar adına koruyan Filistinli kardeşlerimize müteşekkir olmalıyız " dedi.

İSTANBUL MERKEZLİ VAKIF ÖNERİSİ

İsrail'in, saldırganlığının devamının bölgede topyekun bir yangına yol açabileceği uyarılarına kulak vermesini temenni ettiklerini dile getiren Kurtulmuş, "Müslüman Filistin şehri olmak vasfıyla, Kudüs'ün İslami kimliği, tarihi ve kültürel mirasını korumak için İstanbul merkezli ve ilgili bütün İİT üyelerinin katılacağı Uluslararası Kudüs Vakfı  kurulmasını öneriyorum. Türkiye, bu vakfın kuruluşu için gereken fon ve altyapıyı temine hazırdır" dedi.

İsrail'in yasa dışı yerleşim faaliyetleri, Filistinlilere ait toprak ve mülkleri müsaderesi ve sakinlerini göçe zorlamasının bütün şiddetiyle devam ettiğine dikkati çeken Kurtulmuş, "Bütün bu uygulamalar, uluslararası hukuk ve temel insan haklarına yönelik açık bir saygısızlıktır" ifadesini kullandı.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, İİT'in Kudüs'le ilgili "Eylem Planı"na Türkiye'nin katkı ve önerilerini de şöyle sıraladı:

- Gazze ve bütün Filistin'e yönelik acil insani yardımların artırılması.

- Gazze'de kalıcı ateşkesin sağlanması ve ablukanın kaldırılmasına yönelik çabaların yoğunlaştırılması.

-İsrail'in, işlediği suçlardan sorumlu tutulmasını sağlamak üzere, ilgili kararların uygulanması konusunda BM İnsan Hakları Konseyi'ne destek olunması ve iş birliği içinde hareket edilmesi.

-Gazze'nin yeniden inşasına yönelik faaliyetlerin yoğunlaştırılması.

-Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve Milli Birlik Hükümeti'nin desteklenmesi.

-Filistin devletinin bütün uluslararası kurum ve kuruluşlara üye olmasına yönelik kampanya başlatılması

- Suudi Arabistan Kralı Abdullah'ın başkenti Kudüs olan 1967 sınırları temelinde bağımsız Filistin devletini öngören barış planına ortak desteğin yenilenmesi

-Merkezi İstanbul olacak Uluslararası Kudüs Vakfı Kurulması

-Batı ülkelerindeki sivil toplum örgütleri, siyasi partiler, gazeteciler, akademisyenler ve Filistin davasına destek veren gruplarla bir koalisyon oluşturulması

-İsrail hükümetinin politikalarına onaylamayan Yahudi birey ve gruplarla diyalog tesis edilmesi

-İsrail'in yasadışı politikalarından zarar gören Filistinlilerin uluslarararası hukuk mekanizmalarında İsrail'i sorumlu tutacak hukuki adımları belirlemek üzere bir görev gücü oluşturulması.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.