Kurtulmuş: Balyoz kararları, bir zihniyetin deşifresidir

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Balyoz Davası kararlarına ilişkin, "Hayırlı uğurlu olsun. Bu cezayı almış olanlara da "Allah kurtarsın' demek bize düşer bir insan olarak. Balyoz kararları, bir zihniyetin deşifresidir ve Türkiye'de bundan sonra hiç kimsenin bir darbe tasarlamayı aklının ucundan dahi geçiremeyeceği bir Türkiye inşa etmek yolunda önemli bir karardır" dedi.
Kurtulmuş, katıldığı bir televizyon programında, Balyoz Davası kararlarını değerlendirdi. Türkiye'nin, "67 yıllık çok partili siyasi hayatında 5 kere darbelerle yolu kesilmiş, birçok kez de darbe teşebbüsleriyle karşılaşmış" bir ülke olduğunu söyleyen Kurtulmuş, şöyle konuştu:
"Hayırlı uğurlu olsun. Eğer biz darbe teşebbüslerini cezalandırmazsak, darbeciliğin önünü açmış oluruz. Balyoz, Ergenekon, Ay Işığı, Yakamoz Biz sürü darbe teşebbüsleri var. Hiç unutmuyorum, televizyonlarda şu anda yurtdışında olan bir paşanın ses kaydı yayınlandı, "Ya arkadaşlar, bu darbeyi yapacaksınız ama dışarısı müsaade etmiyor' diyor. Dolayısıyla güçlerinin yetmemiş olması, hem Türkiye'nin iç siyasi şartlarının gereğidir ama çok daha önemlisi, dışarıdan bir destek bulamamışlardır. Büyük bir kaos olacaktı. Neler olabileceğini işte Mısır'da gördük. Türkiye belki Mısır'a benzer bir duruma girecekti. Sonuçta çok sağlam deliller üzerinden oluşmuş bir mahkeme süreci var. Sonra mahkeme kararını verdi. Yargıtay bozabilirdi, Yargıtay da kararların büyük bir kısmını onayladı. Hukuken belki 1-2 aşaması daha var ama sonuç itibariyle ben kime ne ceza verildiğinin üzerinde durmuyorum. Bu cezayı almış olanlara da "Allah kurtarsın' demek bize düşer bir insan olarak. Balyoz kararları, bir zihniyetin deşifresidir ve Türkiye'de bundan sonra hiç kimsenin bir darbe tasarlamayı aklının ucundan dahi geçiremeyeceği bir Türkiye inşa etmek yolunda önemli bir karardır."

-"HİÇ KİMSE AZINLIK DEĞİLDİR, EN BÜYÜK TEHLİKE BUDUR"-

Kurtulmuş, Alevi yurttaşların talepleri meselesinin, en hassas konulardan biri olduğuna dikkat çekti. Alevilerle ilgili düzenlemeler konusunun, en çok farklı fikirlerin olduğu alanlardan biri olduğunu belirten Kurtulmuş, "Alevi yurttaşların, Alevi sivil toplum kuruluşlarının kendi içinde de çok farklı kanaatlere sahip olduğu bir alandı. Çok konuşuldu, tartışıldı ama sonuçta şu kanaate varıldı ki, bu konunun biraz daha olgunlaşmaya ihtiyacı var. Hem Alevi yurttaşlarımızın çoğunluğunun hem de Türkiye genelinin "Evet, bu doğrudur' diyebileceği sonuçlara ulaşmak lazım. Burada samimiyetle çalışıldığının ve çalışmaların devam ettiğinin bilinmesini arzu ederiz" dedi.
Bu topraklarda gelişen medeniyetin temel unsurlarından birinin Aleviler olduğunu dile getiren Kurtulmuş, şunları ifade etti:
"Nasıl Sünniler bu ülkenin birinci sınıf vatandaşları ve sahipleriyse Alevi kardeşlerimiz de birinci sınıf vatandaşları ve sahipleridir. Aynı şekilde, nasıl Türkler bu ülkenin birinci sınıf kurucu unsurlarıysa, Kürt kardeşlerimiz de bu ülkenin birini sınıf vatandaşıdır ve kurucu unsurlarıdır. Hiç kimse azınlık değildir, en büyük tehlike budur. Sünni kesimin Alevileri, Türk kesimin Kürtleri azınlık olarak görmesi hadleri ve hakları değildir. Hacı Bektaşi Veli geleneği olmasaydı, mesela Osmanlı, Balkanları kolay kolay fethedemezdi. Bektaşi geleneği olmasaydı, Yeniçeri Ocağı bu kadar disiplinli ve güçlü bir ocak olarak tarih boyunca fonksiyon icra etmezdi. Alevi Bektaşi geleneği, Türkiye'nin genel medeniyetinin en önemli unsurlarından, yapı taşlarından biridir. Onu oradan çekip yan tarafa koymak, azınlık haline getirmek Türkiye'nin geleceğine karşı yapılacak en büyük kötülüklerden biridir. Hepimizin bunun bilincinde olması lazım."(ANKA)
(AYÇ/ÖZK)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.