Konya bugün \'Türkçe\'ye sahip çıkacak
MHP, başlattığı “Milli Değerleri Koru ve Yaşat” mitinglerini sürdürüyor. Bu kapsamda bugün Konya’da “Türkçe Mitingi” gerçekleştirilecek. MHP Genel Başkan Yardımcısı, Gaziantep Milletvekili Prof. Dr. E. Semih Yalçın, “Konya’daki Türkçe Mitinginde, Türk egemenliğinin sembolü olan Türkçenin üstünlüğüne halel getirecek hiçbir uygulamaya izin verilmeyeceği, bilhassa AKP iktidarının ve bölücü ortaklarının anlayacağı dilden duyurulacaktır” dedi. Mitinge “Türkçe” temasının yüklenmesinin, “iktidarın ayrılıkçı uygulamalarına karşı özel ve önemli bir mesaj” taşıdığını ifade eden Yalçın, “Türkçenin, Anadolu topraklarında sadece Türk varlığının değil, ebedi kardeşliğin ve beraberliğin de tescili anlamına geldiği hatırlatılacaktır. Türkçe Mitinginde bir araya gelen yüz binler, bu konuda verilecek hiçbir tavize razı olunmayacağını dosta düşmana hep bir ağızdan ilan edecektir. Egemenlik haklarını etnik unsurlara paylaştırmak isteyen AKP iktidarına karşı milletimiz, vicdanından yükselen sağduyunun sesini Türk ve dünya kamuoyuna duyuracaktır. Bilindiği gibi, Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nun gündeminde, anayasanın ilk üç maddesiyle vatandaşlık tanımı ve ana dilde eğitim hakkı gibi konular bulunmaktadır. Konya’daki Türkçe Mitinginde, MHP’nin anayasa hususundaki kırmızı çizgilerinden geri adım atmayacağına dair mesaj, kuvvetli ve gür bir maşeri lisanla verilecektir. Anayasanın ilk üç maddesinin değişmezliği ve Türkçeden başka dilde eğitime imkan tanınmasının kabul edilmeyeceği bir kez daha tekrarlanacaktır. Bu vesileyle, Konya’da yapılacak Türkçe Mitingine bütün Türkiye ve Türkçe sevdalılarını davet ediyoruz.” ifadesini kullandı.
 
 
Sonun başlangıcı
MHP Iğdır Milletvekili Sinan Oğan da Sarayönü’ne giderek, ilçe yönetimi ile birlikte esnaf ve halkı ziyaret etti. Türkçe Mitingi’ne, Sarayönü halkını davet eden Milletvekili Oğan, Milliyetçi Hareket Partisi’nin başlattığı açık hava toplantılarının AKP için sonun başlangıcı olduğunu söyledi.
Oğan şöyle devam etti: “Bu toplantılar; açılımlarla, gizli anlaşmalarla bölünmenin, hatta yok olmanın eşiğine getirilen milletimizin, ülkemizin; bölünmeme ve yok olmama iradesini ortaya koyduğu bir kaynaşmayı ve birlikteliği meydana getirmektedir. Bu toplantılarda kalpleri vatan için, bayrak için, Allah için, Türkçe için, Türklük için atanlar bir araya gelmektedir.” 
MHP Konya İl Başkanı Tarık Taşcı da partisinin il binasında düzenlediği basın toplantısında, dilin bir milletin en temel egemenlik göstergelerinden olduğunu belirtti. 
 
 
Saat 16.00’da
“Milli Değerleri Koru ve Yaşat” açık hava toplantıları kapsamındaki “Türkçe Mitingi” için gerekli güç ve inancı Karamanoğlu Mehmet Bey’den aldıklarını ifade eden Taşcı, şunları kaydetti: “Aziz yurttaşlarımızın, milli değerlerimize kastedenlere, şehit yadigarı vatanımız üzerinde oynanan oyunlara, İmralı ile anlaşan, vatanımızı bölmeye çalışan iş birlikçilere sessiz kalmamak ve MHP bayrağı altında ’dur’demek için gerçekleştirilen açık hava toplantılarında olduğu gibi, Türkçe Mitingi’ne de coşkuyla katılacaklarına yürekten inanıyorum. Tüm Konyalı hemşehrilerimizi bugün saat 16.00’da Hükümet Meydanı’nda yapacağımız açık hava toplantımıza davet ediyorum.” 
 
 
5. miting
MHP, Bursa’da “Kuruluş Mitingi”,  İzmir’de “Bayrak Mitingi”, Adana’da “Vatan Mitingi”, Erzurum’da “Birlik Mitingi” gerçekleştirdi. Konya’da bugün “Türkçe Mitingi” düzenleyecek MHP, Elazığ’da  “Kardeşlik Mitingi”, İstanbul’da “Demokrasi Mitingi”, Samsun’da “Kurtuluş Mitingi”, Ankara’da ise “Türkiye Mitingi” yapacak.
 
Dilimizden vaz mı geçelim!
MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, MHP’nin bugün Konya’da yapacağı mitingin adının “Türkçe Mitingi” olmasının bazı çevrelerce, “bölücülük” olarak değerlendirilmesine çok sert tepki gösterdi. Vural Konya’da düzenlediği basın toplantısında; “Bu ifadeyi aynen iade ediyorum. Türkçeye sahip çıkmayı bölücülük olarak değerlendirmek, bu milleti anlamamak demektir. Dilimizden, kimliğimizden, cismimizden vaz mı geçelim yani? Milletimizin dili Türkçedir, kim evinde, iş yerinde, şarkısında, türküsünde, hangi dille konuşuyorsa, şarkısını söylüyorsa hepsine saygımız vardır. Ancak unutmayalım ki birbirimizi anlayacaksak Türkçe anlayacağız. Ne yapalım, adımızdan da mı vazgeçelim? Rahatsız olanlar varsa olsun” şeklinde karşılık verdi.
 
 
Oy oranları
Oktay Vural oy oranları ve anketlerle ilgili bir soru üzerine de, “Ben de oy oranlarını açıklıyorum; AKP’nin oyu yüzde 34,5, CHP yüzde 20, MHP yüzde 20... AKP’nin kendi anketindeki oy oranları budur.” dedi.
 
yeniçağ
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.