Kongra Gel\'den 1 Eylül\'de eylem çağrısı

KONGRA GEL Eşbaşkanlığı, demokratik çözüm sürecinin AKP'nin adım atmaması nedeniyle 'ziyan edilme tehlikesi' ile karşı karşıya olduğunu belirtti. Barış ve demokrasiden yana bütün güçlere çözüm taleplerini yükseltmesi çağrısı yaparak, "1 Eylül meydanları AKP'ye mesaj vermeli" dedi.

KONGRA GEL Eşbaşkanlığı, 1 Eylül mesajı yayınladı. “1 Eylül dünya barış günü, barışın mimarı Önder Apo ve barışın fedaileri olan Kürdistan özgürlük gerillası başta olmak üzere Kürdistan halkına ve tüm insanlığa kutlu olsun” denilen mesajda Rojava Kürdistanı ve Suriye halklarının 1 Eylül barış gününü savaş ortamında karşıladığına dikkat çekildi.

“Rojava Kürdistan halkı, bir yandan Türkiye-Suudi ve Katar destekli çetelere karşı, diğer yandan da Esad rejiminin güçlerine karşı kendisini korumak için, meşru  savunma mücadelesi temelinde kahramanca mücadele etmektedir” denildi.

Suriye’ye yönelik müdahale tartışmalarının yoğunlaştığına dikkat çekilen açıklamada, Kürt halkının bulunduğu her yerde “Rojava’yı sahiplenme konusunda teyakkuz halinde olması” istendi. Kürt Ulusal Kongresi’ne giderken Güney Kürdistan yönetiminin Rojava’ya dönük ambargonun ortadan kaldırılması konusunda ‘tarihsel bir görevle karşı karşıya” bulunduğuna dikkat çekti.

‘KÜRT HALKI ROJAVA İÇİN TEYAKKUZDA OLMALI’

Açıklamada şunlar belirtildi:

“Hem Baas rejiminin Suriye halklarına yaşattığı kıyım ve yıkım, hem de Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar ülkelerinin desteği ile İslam dini maskesi altındaki cihatçı çetelerin yaptığı katliamlar, çok büyük bir felaket düzeyine ulaşmıştır. Sivil insanlara yönelik kullanılan kimyasal silahlar ile katliamların boyutu, tam bir insanlık dramına ulaşmış bulunuyor.

Suriye halkları yaşadıkları bu karanlık tabloya ek olarak, bir de sonu belli olmayan, nereye gideceği ve ortaya nasıl bir sonuç çıkaracağı belli olmayan bir dış müdahalenin arifesinde bulunuyorlar.

Dış destekli çetelerin Rojava Kürdistanı işgal planına karşı büyük bir mücadele yürüten halkımız, Suriye’ye yapılacak olası bir müdahale sonunda karşılaşabileceği daha da olumsuz gelişmeler karşısında her türlü tedbirini almalıdır. Kürdistan’ın diğer parçaları ve yurt dışındaki halkımız da Rojava’yı sahiplenme konusunda teyakkuz halinde olmalıdır.

GÜNEY HÜKÜMETİNE ÇAĞRI

Bütün bu gelişmelerin ışığında, özellikle Kürt Ulusal Kongresine yaklaştığımız bu günlerde, Güney Kürdistan bölge başkanlığı ve hükümetinin, Sêmalka sınır kapısının tamamen gündemden çıkarılarak Rojava üzerindeki ambargonun ortadan kaldırılması konusunda, yine Rojava’yı sahiplenme ve ulusal birlik sağlanması konusunda, Kürt kamuoyunun acil beklentilerine yanıt olmasının tarihsel bir görev olduğuna inanıyoruz.”

KONGRA GEL Eş Başkanlığı, 1 Eylül’e girerken Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan tarafından başlatılan demokratik çözüm sürecinin de AKP Hükümeti’nin adım atmaması nedeniyle “boşa çıkarılma ve ziyan edilme” tehlikesiyle karşı karşıya bulunduğuna da dikkat çekti.

Barıştan ve demokrasiden yana olan tüm güçleri 1 Eylül’de alanlara çıkarak çözüm sürecini sahiplenmesi ve taleplerini haykırması çağrısında bulundu:

ÇÖZÜM SÜRECİ ZİYAN EDİLME TEHLİKESİ İLE KARŞI KARŞIYA

“Kürdistan ve Türkiye halklarının 1 Eylül dünya barış gününü gerçek bir barış ortamında karşılaması ve barış ikliminin giderek tüm bölgeyi etkileyecek bir örnek ve etki yaratması umuduyla, Önder Apo’nun Newroz günü yaptığı tarihsel barış ve demokratik çözüm çağrısı, AKP hükümeti tarafından hala karşılığını bulmadığı gibi, giderek boşa çıkarılma ve ziyan edilme tehlikesi ile karşı karşıyadır.

Önderliğimiz ve Hareketimiz tarafından AKP hükümetinin artık zamana oynanaması, barış ve çözüm sürecine yönelik somut pratik adım atması konusunda belirtilmiş olan 1 Eylül tarihi de dolmak üzeredir. Ancak AKP hükümetinin CHP ve MHP ile ortak hareket ederek anadil ile eğitim konusunda ortaya koyduğu tutum, AKP nin sürece yönelik yaklaşımını açıkça ortaya koymaktadır. Yani AKP hükümeti adım atmama ve oyalama konusundaki politikasını sürdürmekte kararlıdır.

1 EYLÜL MEYDANLARI AKP’YE MESAJ VERMELİ

Türkiye kamuoyunun, barış ve demokrasiden yana olan tüm çevrelerin, Önder Apo tarafından halklarımız için yaratılan bu tarihsel fırsatın, AKP hükümeti tarafından heder edilmemesi için, en etkili bir şekilde demokratik mücadelelerini yükseltmeleri zorunludur.

1 Eylül dünya barış günü etkinlikleri bunun için büyük bir fırsattır. Kürdistan, Türkiye ve yurt dışında bulunan barış ve demokrasiden yana olan tüm çevreler, güç birliği temelinde meydanlarda olmalı ve çözüm taleplerini somut haykırmalıdırlar.  1 Eylülde meydanlar, AKP’ye sonun başlangıcı olduğunu çok açık bir şekilde göstermelidir.

Bu temelde bir kez daha barıştan, demokrasi ve özgürlüklerden yana olan insanlık mücadelesinin kazanacağına olan inancımızı belirtiyor, barış için mücadele yürüten başta Önder Apo olmak üzere tüm yoldaşlara ve halklarımıza sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.