Kılıçdaroğlu:Sosyalist Enternasyonal konseyin\'de konuştu-VİDEO

Kılıçdaroğlu, Cenevre sürecine uygun adımlar atılmasını ve Sosyalist Enternasyonal'in bünyesinde kurulan Suriye Çalışma Grubu'nun aktif hale getirilmesini istedi.

Sosyalist Enternasyonal Konsey toplantısı İstanbul'da Cumhuriyet Halk Partisi'nin ev sahipliğinde başladı. Kurul üyelerinin Hilton Otel'deki toplantısının açılışında Kemal Kılıçdaroğlu, katılımcılarla el sıkışarak salona girdi. Kurulu selamlama konuşması yapan Kılıçdaroğlu, Suriye'den küresel krize kadar önemli konulara değindi.

Türkiye ve bölgedeki demokrasi mücadelelerinin karşılaştığı sorunları üç başlık altında toplayan Kılıçdaroğlu, "Birincisi, aşırı uçtaki gruplardır. Bu gruplar halkların eşitlik ve özgürlük için yükselttikleri çığlığın önünü kesme uğraşı içindedirler. İkincisi, etnik, dinsel ve mezhepsel fay hatlarıdır. Bu fay hatları her yerde gerilmekte ve istikrarsızlık yaratmaktadır. Ayrıca, kadın-erkek eşitsizliği, uluslararası göç hareketleri, modern kölelik gibi olgular da siyasi, ekonomik ve toplumsal istikrarı olumsuz etkilemektedir." dedi.

Bölgedeki demokrasinin gelişmesini engelleyen üçüncü olayı dıştan yapılan askeri müdahale olarak ifade eden Kılıçdaroğlu, "Dışarıdan özellikle askeri müdahale ihtimali, baskıcı rejimlere meşruiyet sağlayabilir ve radikal grupları cesaretlendirebilir. Bölgemizin barış, istikrar ve refahına yönelen tehditler ve demokrasi mücadelelerinin önündeki engeller Sosyalist Enternasyonal’e büyük görev ve sorumluluklar yüklemektedir." değerlendirmesinde bulundu.

Kılıçdaroğlu'nun gündemindeki diğer konu da Suriye'ydi. Suriye'de yaşanan olaylara karşı Cenevre sürecinin aktif hale getirilmesi gerektiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, Sosyalist Enternasyonal'in de bu konuda üzerine düşeni yapması gerektiğini ifade etti. Kılıçdaroğlu, “Sosyalist Enternasyonal ilerici güçleri desteklemek için çatışma bölgelerinde ve Birleşmiş Milletler başta olmak üzere diğer uluslararası kuruluşlar nezdinde aktif bir rol üstlenmeli ve sorunların siyasi ve diplomatik yollardan çözümü için uygun çabaları desteklemelidir.

Bunun için önümüzde önemli bir fırsat durmaktadır. Bu da Suriye’deki savaşı bitirmeye yönelik bir çaba olan Cenevre – 2 konferansıdır. Kaos ve şiddetin egemen olduğu Suriye’de, çatışmanın taraflarıyla konuşmak ve Cenevre sürecine aktif destek vermek Sosyalist Enternasyonal’in sorun çözme kapasitesini ve gücünü ortaya koyacaktır. Bu bağlamda, bir önceki Konsey toplantısında kurulması kararlaştırılan Suriye Çalışma Grubu etkinleştirilmelidir.” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu, küresel krizler konusunda da uyarılarda bulundu. Krizler sonrası insanları düşünmekten çok şirketlerin ve firmaların gözetildiğini belirten Kılıçdaroğlu, küresel ekonomik düzen, krizleri çözerken insanların değil finans sektörünü ve büyük şirketlerin gözetildiğini, ve bir sonraki krize kadar insanları ezerek yoluna devam ettiğini söyledi 

 

 

CHP Lideri Kılıçdaroğoğlu konuşmasında şunları söyledi: 
 
“Değerli dostlarım, Cumhuriyet Halk Partisi olarak Sosyalist Enternasyonalin Konsey toplantısına ev sahipliği yapmaktan büyük bir onur ve gurur duyuyoruz.
 
Bu düzeyde bir toplantının Türkiye’de yapılıyor olması bizim için ayrıca sevindiricidir. İnsanların, kıtaların, kültürlerin ve fikirlerin buluştuğu İstanbul’a hoş geldiniz, sizi ağırlamaktan gurur duyuyoruz.
 
Aslında çalışmalarımıza yeni başlamıyoruz. Çünkü çok büyük bir memnuniyetle ifade etmek isterim ki Sosyalist Enternasyonal Kadınlar Konseyi geçen iki günde çok güzel bir çalışma gerçekleştirdiler. Kadınlar Konseyi iki önemli karara imza atarak kadınların sorunlarına, beklentilerine dikkat çekmiş, toplumun hayatının bütün kesimlerinde kadınların tam ve eşit düzeyde katılmalarının demokrasi, özgürlük, ilerleme ve kalkınmanın vazgeçilmez şartı olduğunu vurgulamışlardır.
 
Değerli dostlarım, Türkiye’de mevsim sonbahardan kışa dönerken dünyanın farklı coğrafyalarından gelen ve daha iyi bir dünya kurmak için heyecanlarını saklamayan yüzlerce yoldaşımızla birlikte iki gün boyunca bölgesel sorunları ve küresel ekonomiyi masaya yatıracağız. 10 yıllardır Türkiye’deki emeğin sözcüsü olarak mücadele eden CHP sosyal demokrasinin evrensel ilkelerini kendi ilkeleriyle buluşturmuş ve içselleştirmiştir. 1976 yılından günümüze kadar Sosyalist Enternasyonal şemsiyesi altında çeşitli sorumluluklar üstlenen ve bu güzide kuruluşun aktif üyelerinden birisi olan CHP sadece Türkiye’de değil bölgesinde ve dünyada da haksızlıklar, baskılar ve eşitsizlikler karşısında adaleti, demokrasiyi, özgürlüğü, eşitliği ve çoğulculuğu savunmuştur.
 
Şunu da önemle vurgulamak isterim ki CHP bu çabaları gösterirken Sosyalist Enternasyonalin ufuk açıcı ve dönüştürücü rolünden yararlanmıştır. CHP ayrıca dünyanın en büyük sol, sosyal demokrat ilerici örgütü olan Sosyalist Enternasyonalin evrensel yapısının korunması ve güçlenmesine de büyük önem ve öncelik vermektedir.
 
Sevgili dostlar, son yıllarda dünyamız büyük bir dönüşüm sürecinden geçmektedir. Küreselleşmenin etkisiyle özgürlük ve eşitlik düşüncesi hızla yayılmakta ve halklar baskıcı rejimlerin sarsan taleplerini her ortamda ifade etmektedirler. Fakat yaşadığımız bu büyük dönüşüm bazı bölgelerde çok sancılı ve şiddetli olmakta, çatışma ve savaşlar ilerici taleplerin önüne bir engel olarak çıkmaktadır. Türkiye bu çatışmaların büyük çoğunluğunun yaşandığı coğrafyanın, Ortadoğu’nun coğrafi olarak kıyısında, siyasi olarak ise tam merkezinde yer almaktadır. Büyük umutlarla karşılanan Arap baharı süreci bugün kaygı ve olumsuzluklara tanıklık etmektedir. Suriye, Libya, Tunus, Mısır, Yemen ve Irak’taki çatışmalar bölgemizin barış, istikrar ve refahını tehdit etmektedir. “

Toplantıya; Belçika Başbakanı Elio Di Rupo, Genel Sekreteri Luis Ayala, Tunus Meclis Başkanı Mustapha Ben Jaafar, Uluslararası Sosyalist Gençlik Birliği Başkanı Viviana Pineiro'nun yanı sıra CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran da katılıyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.