Kılıçdaroğlu\'nun Washington\'daki sır görüşmesi!

Geçtiğimiz gün çeşitli temaslarda bulunmak üzere ABD’ye giden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıcdaroğlu’nun Washington’da gerçekleştirdiği sır görüşmelerin sis perdesi aralanıyor. Hürriyet’in haberine göre Kılıçdaroğlu, üç Amerikan Yahudi örgütünün temsilcisi ve ABD Kongresi Temsilciler Meclisi’nin Dış ilişkiler Komitesi’nden Alan Makovsky ile bir araya geldi.  Ağırlıklı olarak Türkiye-İsrail ilişkilerinin konuşulduğu iddia edilen görüşmelerde Alan Makovsk’nin ismi ön plana çıkıyor. Milli Görüş Lideri ve dönemin başbakanı Prof.Dr.Necmettin Erbakan’ın, 28 Şubat’ın teorisyeni olarak tanımladığı Makovsy ile Kılıçdaroğlu arasında neler görüşüldüğü ve hangi ortak planlamaların yapıldığı ise esrarını koruyor.
 

ERBAKAN’IN SÖZLERİYLE 'MAKOVSKY’İN 28 ŞUBAT’A ETKİSİ'

2010 yılında  Esnaf ve Sanatkarlar Derneği’nin (ES-DER) düzenlemiş olduğu '28 Şubat ve Ticari Hayata Etkileri' konulu konferansta konuşan Milli Görüş Lideri Erbakan,  ABD'de dönemin savunma başdanışmanı Alan Makovsky'nin hazırladığı hükümeti yıkma planının, 28 Şubat MGK'sında Genelkurmay'ın hükümete tavsiyeleriyle aynı olduğunu söylemişti.

Erbakan, 28 Şubat sürecindeki olaylı MGK'da  yaşananları anlattığı konferansta dönemin ABD Başkanı savunma başdanışmanı Makovsky ile ilgili şu ifadeleri kullanmıştı:

‘’Bizim iktidar olduğumuz dönemde Makovsky, iktidarımızın devrilmesi için Türkiyeli ortaklarından uygulanmasını talep ettiği  bir rapor hazırladı. Makovsky'nin planı, sonradan takdiri ilahi bizim elimize geçti. Bir de baktık ki bu plan, Genelkurmay'ın bize hükümet olarak tavsiyesi ile aynı. Makovsky'nin planını tavsiyelerimiz diye okudular. Ortağımız ise, hiç sesini çıkartmıyor. Kapının önünde uzun boylu bir yaver oturuyor. Anayasayı istedim. 2. maddesini açtım. Dedim ki, beyler 5 saat konuştunuz. Konunuz ne? Anayasa'yı korumak. Anayasa'yı korumak için bizim Anayasa'yı çiğneme hakkımız var mı? Söyledikleriniz hepsi insan haklarına aykırı. Demirel onların takım oyuncusu. Hemen atıldı. Gecenin bu saatinden sonra Anayasa münakaşasını nasıl yaparız? Ben de Genel Sekretere verelim. Uzmanları toplasın, Anayasa uygun olup olmadığına ilişkin bir rapor getirsin. Demirel tekrar atıldı dedi ki, uzmanları yok siz de biliyorsunuz. O halde hükümete havale edelim. Anayasa'ya uygun mu değil mi kontrol etsin dedim.İşte bizim altına imza attığımız belge budur.’

 ‘28 ŞUBAT’IN TEORİSYENİ MAKOVSKY’NİN HAİN PLANI!

Milli Görüş Lideri Erbakan’ın, 28 Şubat darbesinde parmağı olduğunu deşifre ettiği Makovsky, malum süreçte  kaleme aldığı makalelerle Erbakan’ın bir an önce devrilmesi gerektiğini, Refah iktidarının Amerika’nın menfaatlerine aykırı olduğunu ısrarlı bir şekilde savunmuştu. Makovsky, Erbakan’ın Türkiye’yi ABD’den uzaklaştırdığını ve kendi başına hareket ettiğini belirtmiş ve Amerika’nın çıkarlarına başlı başına aykırı olduğunu yazmıştı.

Planında D-8 İslam Birliği projesinin önemine de  vurgu yapan Makovsky, D-8’in  Amerika’nın dünya hakimiyeti için büyük bir tehdit oluşturduğunu ifade etmişti. Makovsky, Erbakan’ın başbakanlığının sona erdirilmesi için Türkiye’deki Amerikan dostlarının desteklenmesi gerektiğinide belirtmişti.

Alan Makovsky’nin Refah Partisi iktidarını yıkmaya yönelik planında ayrıca şu başlıklar dikkat çekmişti:

 -Mevcut Milli Güvenlik Kurulu üyeleri arasında tek İslamcı Erbakan. Süleyman Demirel ve Tansu Çiller'in laik Doğru Yol Partisi'nin diğer üç üyesi de askerle aynı şekilde Batı yanlısı ve laik bir politikadan yana.

-Refah Partisi'nin üyelerinin ve liderlerinin mezun olduğu İmam Hatiplere büyük bir ilgi var ve insanlar kayıt için sıra bekliyor.

-Türklerin birçoğu Refah Partilileri dürüst ve azimli görürken, laik politikacıları bencil ve kötü olarak görüyor. Eğer laik politikacılar daha iyi çalışmazlarsa, Batı yanlısı Türkiye radikal bir şekilde yönünü çevirebilir.
 

-Siyonizmi ve Yahudileri kınayan Erbakan ve partisi, Türkiye'nin Batı ile entegrasyonunu savunan Türkleri de taklitçi Batıcılar olarak nitelediler. Bunun yerine ise Türkiye'nin İslam ülkeleriyle birlikte İslam NATO'su, İslam Serbest Pazarı ve İslam Birleşmiş Milletleri'ni kurmasını istediler.

-Erbakan bu şekilde G-7 ve D-8'in yeniden biraraya gelerek 'İkinci Yalta ' konferansında yeni bir dünya düzeni kurulmasını istemektedir.

-MGK tarafından kontrol edilse bile Başbakan olarak Erbakan, Amerikan menfaatlerine ve Türk Amerikan işbirliğine meydan okuyor. Erbakan'ın hükümette olması Amerikan ve Avrupa yönetimlerinin işini zorlaştırıyor.

-En önemlisi, Erbakan bir ideolog olarak Türkiye'yi Batı'dan uzaklaştırmak istiyor, bu ise Amerikan menfaatlerine tamamen ters bir politika.

-Laik Türkler gizli olarak ABD'ye Türkiye'yi Erbakan'ın eline bırakmaması için yalvarıyorlar.
Amerikan yönetimi Erbakan ve arkadaşlarından ziyade laik bakanlar ve yüksek bürokratlarla çalışmalı.
Washington Erbakan'ın 'ABD, PKK'ya destek veriyor' iddialarına da cevap vermedi. Washington bunları kesin bir şekilde yalanlayarak özür istemeliydi.

Alan Makovsky kimdir?

Makovsky, Neo-Con düşünce kuruluşu olarak bilinen Washington Yakın Doğu Araştırmaları Enstitüsü'nde Türkiye Araştırmaları Merkezi'nin başında yer aldı. Amerika'daki Yahudi lobisinin en önemli kuruluşlarından biri olan Middle East Forum için de makaleler kaleme alan Makovsky Türkiye Araştırmaları Merkezi'ni (TAM) kurdu. Amerikan Kongresi Dış İlişkiler Komitesi'nde çalışan Makovsky, ABD dış politikasının İsrail'le örtüşmesi gerektiğini savunan makaleler yazdı. ABD Savunma politikalarının belirlenmesinde önemli bir danışman olan Makovsky'nin kurmuş olduğu TAM'da, Türkiye'den daha önce 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve 2003 yılında ise şimdiki Cumhurbaşkanı Abdullah Gül konuk olmuştu. Makovsky, 1997'de "Erbakan'la Nasıl Mücadele Edilmeli" makalesini yayınlamıştı. Makovsky; Refah-Yol iktidarında ABD ve İsrail adına Türkiye'deki sermaye, medya ve darbeci diğer kişi ve kuruluşlarla irtibat sağlayan kişi olarak da biliniyor.

milligazete.com.tr
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.