Kılıçdaroğlu'ndan İslam dünyasına çağrı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İslam ülkelerinin laikliği benimsemesi gerektiğini savunarak, "İslam dünyasında laikliğin ne kadar önemli olduğunu terör bize gösterdi. Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk'ün laikliği getirmesi İslam dünyasında Türkiye'nin öncü rol oynamasını sağlamıştır. İslam dünyasına sesleniyorum. Lütfen laikliği benimseyin. inançların güvencesidir laiklik. Laiklik dinsizlik değildir. Laiklik terörün de panzehiridir." dedi.  

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından satır başları:

HOLLANDE VE MERKEL'E TEŞEKKÜR

Paris'te bir mizah dergisine saldırı yapıldı. Bütün dünya düşüncenin özgürce ifade edileceği bir dünya istediğini ortaya koydu. Biz her düşüncenin özgürce ifade edildiği bir dünya ve bir Türkiye istiyoruz. Teröristler terörü İslam adına yaptığını söyledi. Ama sorumlu bütün devlet başkanları İslam ile terör arasına mesafe koydu. Başta Hollande ve Merkel olmak üzere böyle bir mesafe koyduğu için teşekkür ediyoruz. 

Terörle mücadele artık bir ülkenin iç işi değil. Uluslararası boyuta bakmak lazım. Dünya terör konusunda güç birliği yapmak zorundadır. Terör lanetlenmelidir bir insanlık suçudur. 

İSLAM DÜNYASI LAİKLİĞİ BENİMSEMELİ

İslam dünyasında laikliğin ne kadar önemli olduğunu terör bize gösterdi. Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk'ün laikliği getirmesi İslam dünyasında Türkiye'nin öncü rol oynamasını sağlamıştır. İslam dünyasına sesleniyorum. Lütfen laikliği benimseyin. inançların güvencesidir laiklik. Laiklik dinsizlik değildir. Laiklik terörün de panzehiridir. 

Terör sadece Paris'te mi oldu? Hayır. Nijerya'da 2 bin insan katledildi. Din iman adına öldürüldü. Lübnan'da el Nusra 39 kişiyi katletti. Yemen'de EL Kaide 35 kişiyi katletti. Sultanahmet'te bir polisimiz katledildi. Terör bu kadar acımasızdır. Cihatçı grupların yuvalandıkları yer Afganistan'dır. Ama yanlış bir Suriye politikasıyla o radikal gruplar gelip Türkiye'ye komşu oldu. Hükümeti uyardık. Böyle bir politika izlemeyin dedik. Fatura Türkiye'ye çıkar dediler. Bize "baasçı" dediler. Biz neden baasçı olalım. Biz demokrasiden özgürlükten yanayız. Ama onlar bizi dinlemediler. Bütün dünyadan illegal unsurları getirdiler Suriye'ye soktular. Katar'dan para alıp ellerine verdiler. Kardeşlerinizi öldürün dediler. 

TÜRKİYE YALNIZ KALDI

İlk fatura Cilvegözü'nde sonra Reyhanlı'da çıktı. Sıkılmadan utanmadan CHP'yi sorumlu tuttular. Çıkıp bizden özür dilerler mi? Adam olsalar dilerlerdi. Irak'ta da yanlış yaptılar. Neden Irak'ın iç işlerine müdahale ediyorsunuz? Başka ülke bize karışsa izin verir miyiz? Mısırla da aramız bozuldu. En son Katarla Türkiye vardı sadece Katar da vazgeçti. Türkiye yalnız kaldı. 

Biz evet büyük ülkeyiz. Ama oyuncak olacak bir ülke değiliz. Siz bu noktaya getirdiniz ülkeyi. Libya bizim dostumuzdu. En zor günümüzde bütün kapılarını ülkemize açtı. Biz ne yaptık? Kaddafi'yi arkadan hançerledik. Libya hava kuvvetleri açıklama yapıyor. Türk uçaklarını sivil veya askeri vururuz diye. Dışişleri sadece bakakaldı. Libya ile ortak yatırımlarımız vardı. Neden ilişkiler bu noktaya geldi? Dış politikada yanız kaldık kimsenin itibar etmediği bir konuma geldik. Değerli yalnızlık dediler. Hangi değerli yanızlık? Davutoğlu Fransa'ya gittiğinde bazı çevreler tarafından acımasızca eleştiriliyorsa oturup kendine bakması gerekir. IŞİD denen terör örgütünü bütün dünya kabul ediyor terörist olduğunu. Bir tek parti kabul etmiyor. Adalet ve Kalkınma Partisi... Hangi gerekçeyle bunu kabul etmiyorsunuz? Kafa kesmek gazetecileri doğramak çocukları kurşunlamak ne zamandan beri terör kapsamından çıktı? İşin özeti şu: Türkiye iyi yönetilmiyor...

TÜRKİYE TERÖR ÖRGÜTLERİNİN YUVASI OLDU

Türkiye terör örgütlerinin uyuyan hücrelerinin yuvası haline geldi. Teröristlere yardım ettiler. Rize'den bir baba arıyor "oğlum Suriye'de öldü neden sınırlara sahip çıkılmıyor" diyor. Hiçbir zaman CHP olarak Suriyelilerle ilgili "niçin geliyorlar" demedik. O sınırlar terör örgüt mensupları için yol geçen hanına çevrildi. Bizim itirazımız buna. 

Dün VİP torpilde varan 3'ü açıkladık. Bunların çocukları hiçbir sınava girmeden doğrudan devlet memuru oluyor. 77 mliyona sesleniyorum senin çocuğun yıllardır atama bekliyor ama bunların çocukları sınava bile girmiyor. 

En çok övündükleri duble yol. Ulaştırma bakanı itiraf ediyor. Duble yolların yüzde 80'i iki üç yıl dayanabilen sathi asfalt ile döşenmiş. Kimin parasını böyle çarçur ediyorlar? Vatandaşın parasını çarçur ediyorlar. Duble yolları yaptılar bir kar yağdı İzmir İstanbul yolu tam 47 saat ulaşıma kapandı. Yahu sibirya mı burası? Ben havuz medyasından bekledim. Sorumlusu CHP'dir diye manşet atarlar dedim. Akıllarına gelmemiş herhalde. Neyse ben buradan söyleyim de yarın manşet atsınlar. Yolları kapatan CHP'dir. 

HANGİ BAKAN NE KADAR RÜŞVET ALDI?

Hangi bakan ne kadar rüşvet aldı? Savcılığın düzenlediği rapor: Zafer Çağlayan 19 Mart 2012.. 32 bin avro, 6 milyon dolar, 3 milyon türk lirası, 300 bin İsviçre frangı hani şu 700 bin liralık saat, bir de piyano.. O piyanonun fiyatı yazılmamış herhalde o piyanoyu komisyon başkanı Köylü'ye hediye etmiştir. 

Muammer Güler 15 ayrı tarihte 6 milyon dolar rüşvet almış. Egemen Bağış en masumu bu. Toplam çikolata kutusunda bir buçuk milyon dolar götürmüş. Hafızalardan silinmesin diye söylüyorum. Fotoğraflar var paralar var kasalar var banka hesapları var gayrimenkuller var. Diyorlar ki yeterli delil yok. Daha ne olsun ya?

Rüşvet yiyen bakanlardan biri Rıza Sarraf'a senin önüne yatarım demişti. Hakkı Köylü'ye bu dosya geliyor. Köylü maliye bakanlığına bir yazı yazıyor. MASAK kurulu başkanlığına. Yolsuzluk dosyası geldi uzman bir bilirkişi bize gönderin diyor. Maliye bakanlığı bir uzman görevlendiriyor. Dosyaya bakıyor. Eski bakanların kendileri eşleri ve çocuklarının mal varlıklarının gelirleriyle orantılı olup olmadığına bakacak. O da oturup raporunu yazıyor. Zafer Çağlayan, Egemen Bağış ve Güler'in mal varlıklarıyla geilrlerinin orantılı olmadığını tespit ediyor. Uzman kişiyi isteyen kendileri gönderen Maliye bakanlğı. Yolsuzluk olduğuna dair raporu başkana veriyor. Diyorlar ki daha delil var mı? 

O KOMİSYON ÜYELERİNDE DİN İMAN AHLAK YOK

Komisyon üyelerinden biri bakanlar itiraf etmiş olsa bile bende böyle bir kanaat oluşmadı dedi. 

Bunlarda ahlak yok samimi söylüyorum din iman da yok. Allah sevgisi de yok. Hırsızlık  yapılıyor ve ses çıkarmıyorlar. Şimdi genel kurula gelecek. Büyük ihtimalle televizyonların yayın yapmadığı bir saate getirecekler ki kimse görmesin dosyayı. Hırsızlık olduğunu kimse görmesin istiyorlar. 

AKP'li vekillere seslenmiştim. Genel kurula geldiğinde elinizi vicdanınıza koyun öyle oy kullanın dedim. Bu parlamento yolsuzluk dosyalarını kapattı denilmesin. 

Emeklilere komik zamlar yaptılar. 700 bin liralık saat takıyorlar. Emekli kardeşim senin hakkını ben savunuyorum. Emekliliket yaşa takılanları da biz savunuyoruz. Sizin için bir kanun teklifi verdik. Sizin sorunlarınızı da dile getireceğiz. 

Emeklilerle ilgili güzel bir toplantı yaptık. 12 maddelik karar aldık. Bunların hepsini seçim bildirgemize koyacağız. 

"BİR KAR YAĞDI..." BAKAN'IN CİDDİ İTİRAFI...

En çok övündükleri duble yoldu. Ulaştırma Bakanı kadar ciddi itirafı görmedim. Duble yolların yüzde 80’i 2-3 yıl dayanan kaplamadan oluşuyor diye Plan ve Bütçe  Komisyonu’nda.. Duble yolları yaptılar, yollar kapanmasın diye. Bir kar yağdı. İzmir-İstanbul yolu 24 saat değil tam 47 saat ulaşıma kapandı. Sibirya mı burası. Ben havuz medyasından sorumlusu CHP’dir diye haber atarlar diye bekledim. Akıllarına gelmemiş herhalde ki böyle bir haber çıkmadı. Neyse ben şimdi söyleyeyim de yarın manşet yapsınlar ‘Yolları kapatan CHP’ diye. Şimdi birbirlerini yiyorlar. Okullar kapatılırdı, kapatılmazdı diye. Yollar bu hale geldi de ne yaptılar? E malı götürdüler. Yolsuzluklar yaptılar. Hangi bakan ne kadar rüşvet aldı. Savcılığın gönderdiği yazı bu.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.