Kılıçdaroğlu;İlkelerimiz örtüşüyor biz bu işi çözeriz
 Ankara'da günlerdir beklenen koalisyon görüşmeleri nihayet başladı. AKP Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, kurmaylarıyla CHP Genel Merkezi'ni ziyaret ederek, Kemal Kılıçdaroğlu ve ekibine kurulmasını istedikleri koalisyonla ilgili çerçeveyi anlattı.

Genel başkanların 5'er kişilik heyetlerinde ağırlıklı olarak ekonomist isimlerin yer alması dikkat çekti. Bu durum, iki partinin de ‘çözüm odaklı ve uzun vadeli bir hükümet' talebini ortaya koyması şeklinde yorumlandı. Davutoğlu'nun, CHP'nin 14 maddeyi gündeme getirmesi üzerine AKP'nin son olağanüstü kongresinde gündeme getirdiği 9 maddeyi hatırlattığı öğrenildi. Alınan bilgiye göre, Davutoğlu, “Sizin bu 14 madde ile bizim 9 maddemiz örtüşüyor. Biz bu işi çözeriz.” dedi.

Ankara'da günlerdir beklenen koalisyon görüşmeleri nihayet başladı. Davutoğlu, CHP Genel Merkezi'ne Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ve AK Parti İstanbul Milletvekili Ayşe Nur Bahçekapılı ile geldi. Davutoğlu'nu CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak kapıda karşıladı. Heyetin CHP Genel Merkezi'ne 10 dakika geç gelmesi nedeniyle görüşme 14.15'te başladı. Davutoğlu'nun ziyareti öncesinde CHP Genel Merkezi'nde yoğun güvenlik önlemleri alınırken, gazetecilerin binaya girişine de kısıtlama getirildi. Başbakan korumalarının, CHP'ye ellerinde hediye paketleriyle girmesi dikkat çekti. Paketlerde bayram arefesi ve Kadir Gecesi olması nedeniyle çikolata ile kandil simidi olduğu belirtildi.GÖRÜŞME HEYETLERİ EKONOMİ AĞIRLIKLI

AKP ve CHP arasındaki görüşmede yer alan heyetteki isimlerin ekonomi ağırlıklı olması dikkat çekti. AKP heyetinde iktisat profesörü Numan Kurtulmuş, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz yer alırken CHP heyetinde ise Kılıçdaroğlu neredeyse tümüyle ekonomi kökenli isimlere yer verdi. Koalisyon görüşmesine hem AKP hem de CHP açısından liderlerin yanı sıra 4'er kişiden oluşan heyetlerin de eşlik etmesi kararlaştırılmıştı. Ancak bu heyetlere son dakikada birer kişi daha eklendi. AKP'den Ankara Milletvekili Mücahit Aslan heyete dahil olunca, Kılıçdaroğlu'nun danışmanı Rasim Bölücek de görüşmeye katıldı.

Ahmet Davutoğlu, Kılıçdaroğlu ve ekibine kurulmasını istedikleri koalisyona ilişkin genel çerçeveyi anlattı. CHP'nin, daha önce açıkladığı 14 ilkeyi gündeme getirmesi üzerine Davutoğlu'nun, AKP'nin son olağanüstü kongresinde gündeme getirdiği 9 maddeyi hatırlattığı öğrenildi. Alınan bilgilere göre Davutoğlu, “Sizin bu 14 madde ile bizim 9 maddemiz örtüşüyor. Biz bu işi çözeriz.” dedi. Davutoğlu'nun görüşmede, koalisyonu kurmaya kararlı ve istekli bir görüntü çizdiği ifade edildi.KILIÇDAROĞLU: KARŞILIKLI GÜVEN OLMALI

CHP lideri Kılıçdaroğlu ise yaptığı değerlendirmede içeride ve dışarıda yaşanan sorunlara işaret etti ve bunların çözümü için herkese güven veren bir hükümet kurulması gerektiğini söyledi. Kılıçdaroğlu, “Ortadoğu'da yaşanan sorunlar ve ekonomideki küresel gelişmeler, önümüzdeki süreci kritik bir hale getiriyor. Doğru bir dış politika ve ekonomi politikası sergilenmesi gerekiyor. Bunun için kurulacak hükümetin güçlü ve uzun vadeli olması, herkese güven vermesi gerekir. Sorunlara karşı çözüm iradesi koyabilecek, risk algısını azaltabilecek bir hükümet olmalı.” diye konuştu. Partisinin koalisyon konusunda çözümsüzlüğün tarafı olmayacağını vurguladı. Ortaya koydukları 14 maddeye kimsenin itiraz etmemesi gerektiğini belirtti ve “Bu ilkeler demokrasinin olmazsa olmazıdır. Herkesin olmasını isteyeceği ilkeleri ortaya koyduk. Bizim için en önemli şey karşılıklı güvendir. Karşılıklı güven esasına dayanarak mesafe kat edileceğini düşünüyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

GÖRÜŞMELERİ KOÇ VE ÇELİK YÜRÜTECEK

Görüşmede, AKP'nin MHP ve HDP ile yapacağı görüşmeler sonrasında AKP'li Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ile CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç arasında temas sağlanması ve ikinci tur görüşmelerinden önce AKP-CHP arasında bu isimlerin başkanlığında alt düzey temaslar yapılması kararlaştırıldı. Bu temaslarda, partiler arasındaki ‘uzlaşılan, karşılıklı geliştirilmesi durumunda uzlaşılacak ve asla uzlaşılamayacak' konular tespit edilecek. Hazırlanacak raporların parti yönetimlerine sunulması ve yapılacak değerlendirmelerin ardından nihai pozisyon belirlenecek ve ikinci tur görüşmelere geçilecek. İkinci tur görüşmelerde, ortak paydaların ağırlık kazanması ve koalisyon kurulma kararının alınması durumunda, oluşturulacak hükümetle ilgili ayrıntıların belirlenmesi için daha kapsamlı komisyonlar çalışmaya başlanacak.

CUMHURBAŞKANI KONUŞULMADI

CHP'nin pozisyonunu belirleyen ve demokrasinin ‘olmazsa olmazlarını' özetleyen bir 14 maddelik tutanağının olduğunu anlatan Koç, bir soru üzerine görüşmede Cumhurbaşkanı'nın durumunun gündeme gelmediğini anlattı. Koç, bu aşamada hükümet için ‘umutlu veya umutsuz' olmadıklarını belirtirken, “Siyaset her ne kadar kendi mecrasında akıyorsa da, geldiği noktada pozitif sonuçların alt alta konmasıyla umut veya umutsuzluk ortaya konabilir.” ifadesini kullandı. Koç, heyetteki kişi sayısının artmasının da kendi talepleri doğrultusunda olduğunu, sonradan eklenen isimlerin görüşmede not tuttuğunu kaydetti.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.