Kılıçdaroğlu:Diyorlar ki CHP İktidar olursa Devleti yönetemez !

Kılıçdaroğlu, partisi tarafından Kayseri Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen mitingde vatandaşlara hitap etti.

30 Mart seçimlerinde Kayseri'den beklentilerinin büyük olduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, "İnşallah Kayseri'ye sizin desteğinizle Başbakan olarak geleceğim. Kayseri Anadolu kaplanlarının yuvasıdır. Burada emek vardır, burada sermaye vardır. Kul hakkı yemeyen insanların ocağıdır Kayseri. Kayseri'ye ve Kayserililere her zaman şükran duydum. Kayseri 30 Mart'ta yeni bir tarih yazacak. Kayseri 30 Mart'ta kul hakkı yiyenlerden hesap soracak. Buna yürekten inanıyorum" diye konuştu.

- "Türkiye'nin en temel sorunu siyasetin kirlenmiş olmasıdır"

Vatandaşlardan sandığa giderek oy kullanmalarını isteyen, Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Diyorsunuz ki sıfırla Bilal sıfırla. Başçalan değil, Başbakan istiyoruz. Ülkenin içinde bulunduğu şartları ben de biliyorum, siz de biliyorsunuz. Türkiye'nin en temel sorunu siyasetin kirlenmiş olmasıdır. Türkiye'nin en temel sorunu siyasetçilerin halkı soymaya kalkmasıdır. Türkiye'nin en temel sorunu bir hükümetin bir devleti soymaya kalkmasıdır. Türkiye'nin en temel sorunu kul hakkı yiyenlerin iktidar olmasıdır. Bunları ortadan kaldırmaya hazır mısınız? 30 Mart geliyor sandığa gideceğiz. Omuz omuza, kol kola demokrasi şöleni içinde oyumuzu kullanacağız ve haramilerin iktidarını yıkacağız. Söz mü? Söz mü? Gençler umudum sizsiniz. Ülkenin geleceği sizsiniz. Bizim gençler Kuva-i Milliye ruhu taşıyan gençlerdir. Bizim gençler geleceğimizi ve ülkemizi emanet etiğimiz gençlerdir."

- Twitter'a tedbir amaçlı erişim engeli

Twitter'a tedbir amaçlı erişim engelini konulmasını eleştiren Kılıçdaroğlu, yasakların gençler tarafından kabul görmediğini ifade etti.

Ülkenin zor şartlar altında kurulduğunun unutulmaması gerektiğini kaydeden Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Şimdi size başçalan yasak getirmek istiyor. Twitter yasağı, Facebook yasağı. Yasak bizim gençlere söker mi? Yasak Türkiye Cumhuriyeti'nin gençlerine söker mi? Elbette sökmez. Çünkü biz bu ülkeyi dişimizle, tırnağımızla kurduk. Biz bu ülkeyi kurarken Çanakkale'yi unutmadık. Maraş'ı, Antep'i, Afyon'u unutmadık. Hepsini biliyoruz. Kan ve göz yaşı içerisinde kurduk bu ülkeyi. İki kişi gelecek, dikta rejimi kuracak Türkiye'yi yönetmeye kalkacak. Buna izin verecek miyiz? Elbette izin vermeyeceğiz."

- Eski Başbakan Ürgüplü'nün yargılanması

Eski başbakanlardan Suat Hayri Ürgüplü'nün adının karıştığı bir yolsuzluk iddiası sonrasında yargılanmak istediğini anlatan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

"Suat Hayri Ürgüplü dönemin Kayseri milletvekili, seçiliyor ve Gümrük ve Tekel Bakanı oluyor. Adı bir yolsuzluğa bulaşıyor ve iki dilekçe hazırlıyor. Dilekçenin birini götürüp dönemin başbakanına veriyor. 'Ben Bakanlıktan ayrılacağım' diyor. İkinci dilekçesini götürüp TBMM Başkanına veriyor. 'Ben bu şaibenin altında kalamam. Ben namuslu bir insanım. Haram lokma yemedim Gideceğim yargılanacağım. Benim kusurum var mı yok mu göreceğiz' diyor. Dokunulmazlığı kaldırılıyor. Yüce Divana gidiyor, aklanıyor. Bu ülke Suat Hayri Ürgüplü'yü Başbakan yapıyor. Adam dediğin işte böyledir. Bunun Yüce Divana gitme gibi bir niyeti var mı? Koltuktan ayrılma niyeti var mı? Ama ben söyleyeyim, kaçma derdi var. Kayseri'den söylüyorum. Başçalan başta olmak üzere bu ülkede yolsuzluk yapan herkese sesleniyorum. Nereye kaçarsan kaç, nereye gidersen git seni bulup getireceğim. Tüyü bitmemiş yetimin hakkını yediğin için hesabını soracağım."

- "Ben bu milletin imanına güveniyorum"

Hükümeti Suriye politikasından dolayı eleştiren Kılıçdaroğlu, "Müslümanı Müslüman'a kırdıran bu adam, bakın Suriye'de Müslümanı Müslümana kırdırıyor" diye konuştu.

Dinin siyaset için istismar edilmemesi gerektiğini belirten Kılıçdaoğlu, şunları kaydetti:

"Güzel dinimizi, barış dini İslamiyeti siyasete alet eden bu adam Egemen Bağış duydunuz değil mi? Allah'ın kelamıyla alay edilir mi? Kayseri'nin vicdanına sesleniyorum. Kayseri'nin düzgün insanlarının vicdanına sesleniyorum. Eğer bizim kitabımızla bir insan alay ederse ona bu ülkede yer olmaması lazım. Allah'ın kelamıyla 'bakara mı makara mı' diye dalga geçiyor. 'Her cuma' diyor 'Google'dan bir ayet indiriyorum onu sallıyorum' diyor. Kayseri'nin vicdanına sesleniyorum. Eğer böyle bir şeyi CHP'li ilçe başkanı yapsaydı. Vallahi bu ülkede kıyamet kopardı. O zaman bir şey yapacağız, Ayın 30'unda sandığa gideceğiz. ayetlerimizle, kitabımızla dalga geçenlere hesabını soracak mıyız? Hesabını soracak mıyız? Ben buna inanıyorum. Yürekten inanıyorum. Çünkü ben bu milletin irfanına güveniyorum. Çünkü ben bu milletin vatan sevgisine güveniyorum. Çünkü ben bu milletin imanına güveniyorum."

- "Bağışlayacağım parayla sucuk alsın istediği kadar yesin"

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki'nin kendisine tazminat davası açtığını hatırlatan Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Ben TBMM kürsüsünde Kayseri Büyükşehir Belediyesinde olan bir yolsuzluğu anlattım. Dava açtı benimle ilgili. Birinci aşamayı kazandı, götürdüm parasını verdim, 21 bin lira. Yargıtay'da davayı kaybetti. 'Kılıçdaroğlu haklıdır' dediler. Sonra Kayseri'deki mahkeme de 'Kılıçdaroğlu haklıdır' dedi. Şimdi buradan söylüyorum. Sucuk dağıtıyordu. Dün bizim milletvekilimiz, ayakkabı kutusunun içine sucuğu koydu, götürdü verdi. Kayseriliye sözüm, çıkıp Kayseriliden özür dilerse, benden özür dilerse, 'bir yolsuzluk olmuştur, Kayserililerden özür diyorum' derse 21 bin lirayı vallahi söz verdim ona bağışlayacağım. Bağışlayacağım parayla sucuk alsın istediği kadar yesin. Kayserili görsün kim namuslu kim namuslu değil."

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Diyorlar ki 'Cumhuriyet Halk Partisi iktidar olursa devleti yönetemez'. Hayatımda duyduğum en saçma laf. Devleti kuran parti devleti neden yönetemesin, devleti biz kurduk" dedi.

Kılıçdaroğlu, partisinin Kayseri Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlediği mitingde yaptığı konuşmada, babasının, "Oğlum siz doğru durun, eğri belasını bulur" sözünü hatırlatarak, AK Parti'nin iktidar olduktan sonra aile boyu yolsuzluk yaptığını öne sürdü.

"Hırsızlık evlattan babaya geçmez, babadan oğula geçer" diyen Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Arada bir konuşur, benimle ilgili bir sürü laf eder. Ne söylerse söylesin. Ama bir şey var, Allah büyüktür derim ya. Eskişehir'de yine bir sürü laf ettikten sonra beni eleştiriyor. Ama Allah büyüktür, ne diyor biliyor musunuz? 'Sen, benim evlatlarıma helal lokma yedirmediğim halde haramdan bahsedecek kalitede değilsin' diyor. Ne diyor, 'ey Kılıçdaroğlu diyor, ben çocuklarıma helal lokma yedirmedim, sen neden haramdan bahsediyorsun' diyor. Ne söyleyeyim ben Allah söyletiyor. Diyorlar ki, 'Cumhuriyet Halk Partisi iktidar olursa devleti yönetemez'. Hayatımda duyduğum en saçma laf. Devleti kuran parti devleti neden yönetemesin, devleti biz kurduk. Kayseri'de 1925 yılında ilk uçak fabrikasını biz kurduk, 9 yıl sonra 1934'de Kayseri'den kalkan ilk milli uçağımız Ankara'ya indi. Bu devletin parasını basacak bankası yoktu, Merkez Bankası'nı biz kurduk, Diyanet İşleri Başkanlığını biz kurduk, ilk imam hatip okullarını biz kurduk. Devleti kurduk."

- "Bizi eleştirdiniz diye ertesi gün kapınıza vergi müfettişi göndermeyeceğiz"

CHP iktidar olursa yardımları keseceği yönünde söylentilerin olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, devletin verdiği yardımları iki katına çıkartacaklarını vurguladı.

Yardımları iki katına çıkartmak için bütçede para olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, "Sözüm söz, yürüttükleri 247 katrilyon lirayı onların burnundan fitil fitil getirip millete vereceğiz. Siz hiç düşünebiliyor musunuz? Kayseri'den Anadolu kaplanlarına seslenmek istiyorum. Sizi suçlamıyorum, Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında bize oy verirsiniz vermezsiniz, canınız sağolsun. Ama bizi rahatlıkla eleştirebilirsiniz. Siz bizi eleştirdiniz diye ertesi gün sizin kapınıza vergi müfettişleri göndermeyeceğiz. Sizden bir şey istiyorum sadece. Üretin, istihdam yaratın, benim başımın üstünde yeriniz var" şeklinde konuştu.

CHP iktidara geldiğinde döviz ve faizlerin yükseleceği yönünde iddialar olduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, zaten yüzde 30 devalüasyon olduğunu ileri sürerek, doların, avronun nereye geldiğini herkesin gördüğünü, bildiğini, söyledi.

Bu durumdan evinde dolar stok edenlerin kazandığını belirten Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Bakınız diyor ki, 'Efendim 17 Aralık'ta paralel devlet darbe yapacaktı' Kayserilinin vicdanına sesleniyorum. Bu sorularımı dikkatle dinlemesini istiyorum. Bir bakanın koluna 700 milyar liralık saati paralel devlet mi taktı? Bakanların çocuklarının yatak odalarına bir değil, iki değil, üç değil, beş değil yedi boy boy kasayı paralel devlet mi koydu? O kasaların içine milyonlarca doları, avroyu, milyarlarca Türk lirasını paralel devlet mi koydu? Aile boyu haram parayla bir bakanı umreye paralel devlet mi gönderdi?"

- Fezlekelerin mecliste okunmaması

4 eski bakan hakkındaki fezlekelere de değinen Kılıçdaroğlu, milletin öğrenmemesi, gerçekleri bilmemesi için fezlekelerin Meclis kürsüsünde okunmadığını öne sürdü.

Cadde cadde, sokak sokak gezip bu gerçekleri anlatacağını belirten Kılıçdaroğlu, "Çünkü istiyorum ki bu ülkede kul hakkı yiyenler aramızda dolaşmasın. Bu ülkede temiz insanlar olsun. Siyaset kirlilikten arınsın. Temiz, güzel siyasetten yanayız. Herkes evinde huzur içinde yaşasın istiyorum ve yine bir şey istiyorum. Her anne çocuğunu her sabah güleryüzle okula göndersin. Her evde mutluluk olsun, annelerin çocukları işsiz kalmasın. Bir arkadaşım (mitinge katılan partili) 'Çocuklar ekmeğe giderken öldürülmesin' diyor, elbette öldürülmesin, hiç kimsenin öldürülmesini istemeyiz. Hiç kimsenin burnunun kanamasını istemeyiz" diye konuştu.

Kayserinin, bir sanayi, aynı zamanda da tarım kenti olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin her tarafında söz verdiğini, Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında çiftçiye mazotu 1,5 liraya vereceğini söyledi.

Geçen dönem Adalet ve Kalkınma Partisi'ne oy verenlere seslenen Kılıçdaroğlu, "Sizi seviyorum, hiçbir ayrım yapmıyorum. Sizler düzgün, namuslu insanlarsınız. Sizler demokrasiye inanıyorsunuz. Sizlere söz verildi. 'Bize oy verin biz yolsuzluğu önleyeceğiz' dendi. 'Bize oy verin biz yasakları kaldıracağız' dediler. Yurttaşlarımız da gidip oy verdiler. Ama 17 Aralık'ta gerçekler ortaya çıktı. Hükümeti eleştiriyorum. Ama sakın bu eleştirileri siz üzerinize almayın, sizin, benim başımın üstünde yeriniz var. Hangi partiye oy verirseniz benim saygım var çünkü ben demokrasiye inanırım. 'Neden bu partiye oy verdin' diye asla kınamadım. Her yurttaşın benim başımın üstünde yeri vardır. Çünkü benim için yandaş yok vatandaş var" ifadelerini kullandı.

Konuşmasının ardından, vatandaşlara karanfil atan Kılıçdaroğlu, meydandan ayrılırken, otobüsün önünü kesen tekerlekli sandalyedeki engelli kadınla bir süre sohbet etti.

aa

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.